Ana Sayfa Mimarca Ahşap gökdelen ile Tokyo’nun merkezinde doğala dönüş

Ahşap gökdelen ile Tokyo’nun merkezinde doğala dönüş

Yazar: Ilayda DEMIRKIRAN

Bugüne kadar karşımıza birçok ‘yüksek bina’ çıktı, ancak hem çevre dostu, hem kullanışlı, hem de yüksek bir binaya ne dersiniz?.. Bu Japon firma, doğala dönüş akımının öncülerinden…

Beton ve çelikten yapılmış binaların küresel emisyonların yaklaşık yüzde 8 ve yüzde 5’inden sorumlu olduğuna inanılıyorken, ahşap, çevresel açıdan sağlam bir seçim, çünkü karbon depoladığı düşünülüyor. 2010 yılında, Japonya hükümeti, Kamu Binalarında Ahşap Kullanımı Teşvik Kanunu’nu ile tüm kamu binalarının üç katlı olarak ‘ahşaptan’ inşa edilmesi gerektiğine geçti. Finlandiya, benzer bir tedbiri araştırıyor. Geçen yıl Amerika Birleşik Devletleri’nde Kongre, bir kanun tasarısını tanıttı.

Japon Sumitomo Ormancılık Grubu, Tokyo’da dünyanın en yüksek ahşap gökdelenini inşa edecek. 350 metrelik ahşap gökdelenin 2041’de tamamlanması bekleniyor. 70 katlı bina, Tokyo’nun merkezinde inşa edilecek en yüksek bina olacak.

Çevre dostu ve ahşap kullanımlı şehirler yaratmayı amaçlayan proje, Japon mimarlık firması Nikken Sekkei ile geliştirildi ve proje için yaklaşık 185 bin metreküp kereste kullanılacak. W350 olarak adlandırılan proje, işin yürütücüsü firmanın 1691’de kuruluşundan bu yana 350. yılını kutlamak üzere tasarlandı. Çok yönlü firma, Japonya’daki kereste yönetimi, kullanımı ve satışı konusunda uzman.

Kulenin iç mekanları saf keresteden inşa edilecek.

Bu konsept plan, öncelikle Sumitomo Ormancılık Araştırma ve Geliştirme Merkezi olan Tsukuba Araştırma Enstitüsü’nde hazırlanmış. Enstitü, bina yöntemleri, çevre dostu teknolojiler, kaynak ve yapı malzemeleri haline gelen ağaçlar gibi geleceğin teknolojisi için bir yol haritası olarak ahşap binalar için olanakları genişletiyor.

Hibrid ahşap ve çelik entegre olarak kullanılıyor

Planlanan yapının yüzde 90’ı hibrid ahşaptan ve çelikten inşa edilecek. Çelik çerçeve titreşim kontrol parantezlerinin (köşegen kesitleri) bir ahşap ve çelikten oluşan bir kolon ve kiriş yapısı içine yerleştirildiği bir destek tüp (braced tube) yapısını kullanacak.

Destek tüp yapısı, kolonlar, kirişler ve dirseklerden yapılmış destek borularından oluşan bir yapısal sistemdir. Depremler veya rüzgar gibi yanal kuvvetler nedeniyle binanın deformasyonunu önlemek için, kolonlar ve kirişler tarafından monte edilen entegre çerçeveye çapraz olarak bir destek yerleştirilir.

Yapının yüzde 90’ı hibrid ahşap ve çelikten inşa edilecek.

En dış taraf binanın dört yanından devam eden balkonlarla tasarlandı. Balkon bölümü, insanların temiz havanın, zengin doğal unsurların ve yapraklarla güneş ışığının filtrelemesinin keyfine varabileceği yüksek bir alanı yaratıyor.

Yeşillikler, zemindeki balkon bölümünden üst katlara bağlanıyor ve kentsel bir ortamda biyoçeşitlilik sunuyor. İç yapı saf ahşap. Burada, ahşabın sıcaklığı ve doğallığını ortaya koyan sakin bir alan yaratılıyor.

Canlılar için ormanlar gibi yaşam alanı sağlayacak

Toplam 455 bin metrekarelik mimari alanı kapsayan çelik ve ahşaptan oluşan her kat, mağazalar, ofisler, oteller ve konutlar da dahil olmak üzere 6.500 metrekareye ulaşacak. Kulenin iç mekanları tamamen saf keresteden inşa edilecek.

350 metrelik ahşap gökdelenin 2041’de tamamlanması bekleniyor.

Sumitomo Ormancılık Grubu, W350 için şu açıklamayı yaptı; “Yüksek katlı binalar için ahşap mimarinin teknolojik gelişimi yoluyla kaynaklar, malzemeler ve bina alanlarında araştırma ve teknolojik gelişmeyi hızlandırıyoruz. Bu binalar hem bitkiler, hem de canlı organizmalar için rahat bir ortam yaratarak insanlar için hoş bir yer sağlayacak. Bu yapılar, canlılar için ormanlar gibi yaşam alanı sağlıyor.

Kentsel alanlardaki ahşap yapıların sayısı artıyor. Bu konsept altında yeryüzündeki yeşillikler kentleri ve ormanları ormanlar yaparak kentlere katkıda bulunacak. Yeşilliklerle dolu binalar yabani kuşlar ve böcekler gibi kentlerin biyoçeşitliliğine katkıda bulunan canlıların biyosferi ile bağlantılı bir ağ oluşturacak.”

 

 

İlgili Diğer Haberler

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku