Ana Sayfa Su'ya DairEKOLOJİ Aşırı sıcaklar 2021 Tokyo Olimpiyatlarını nasıl etkileyecek?

Aşırı sıcaklar 2021 Tokyo Olimpiyatlarını nasıl etkileyecek?

Yazar: Medine DUFF

Yeni araştırma, iklim değişikliği kaynaklı aşırı sıcaklık ve nem seviyelerinin, Temmuz ayında gerçekleşecek Tokyo Olimpiyatları’ndaki sporcular için önemli bir tehdit oluşturduğunu ortaya koyuyor. Araştırma, sporcular ile İngiltere’de sporda sürdürülebilirlik misyonuyla faaliyet gösteren British Association for Sustainability in Sport, BASIS / İngiltere Sürdürülebilir Spor Derneği ve Leeds Üniversitesi bünyesinde yer alan Priestley International Centre for Climate ile Portsmouth Üniversitesi’nde yer alan Extreme Environment Laboratory tarafından destekleniyor.

Ateş halkaları: Aşırı sıcaklar 2021 Tokyo Olimpiyatları’nı nasıl etkileyecek’ Raporu, önde gelen triatlon sporcusu, kürekçi, tenisçi, maraton koşucusu ve bilim insanlarının görüşlerini yansıtıyor.

2021 Olimpiyatları’na ev sahipliği yapan Japonya’nın başkenti Tokyo’da ortalama yıllık sıcaklıklar, 1900’den bu yana 2,8°C artmış durumda. Bu durum, dünya ortalamasının üç katından fazla artış anlamına geliyor. Bilim insanları, 35°C’yi aşan maksimum günlük sıcaklıkların 1990’lardan bu yana Tokyo’da giderek daha sık görülmeye başladığını belirtiyor. Bilim insanları aynı zamanda, 2018’de Tokyo yaşanan sıcak hava dalgasının iklim değişikliği nedeniyle gerçekleştiğini öne sürüyor.

Portsmouth Üniversitesi’nde yer alan Spor, Sağlık ve Egzersiz Bilimleri Enstitüsü’ndeki Aşırı Çevresel Koşullar Laboratuvarı’nda İnsan Fizyolojisi ve Uygulamalı Fizyoloji Profesörü Mike Tipton, olimpiyat organizasyon komitesinin raporda sunulan uyarıları ciddiye alması gerektiğini ve sporcuların aşırı ısı nedeniyle fiziksel açıdan tükenmeleri riskini göz önünde bulundurmak zorunda olduğunu hatırlattı.

Aşırı ısı, sporcuların rekabet koşullarını etkiliyor

İngiliz Triatlon Federasyonu baş antrenörü Ben Bright ise, yarış gününde sıcaklıktaki 1-2 derece farklılığın, etkinliğin koşunun güvenliği açısından ciddi etkisi olacağını dile getirdi.

Öngörüler doğrultusunda, maraton ve bisiklet etkinlikleri daha serin iklimdeki yerlere taşındı ve diğer spor dallarının, Temmuz ayında güvenlik değerlendirmelerine tabi olması mümkün görünüyor. Küresel sıcaklıkların artması sebebiyle Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin, olimpiyatların gerçekleşeceği mekânı belirleme kriterlerine iklim verilerini entegre etmesi gerekebilir. 2019 yılında Doha’da gerçekleşen Atletizm Şampiyonası’nda yere yığılmış atletlerin anıları tazeyken, organizasyon komitesi Tokyo’daki ısı ve nem seviyelerinin, bir kabus olabileceğini kabul etmiş durumda.

2019 yılında Doha’da gerçekleşen Atletizm Şampiyonası’ndan…

2008 Pekin Olimpiyatları’nda İngiltere’yi temsil eden ve tüm zamanların en hızlı ikinci İngiliz kadın maraton koşucusu Mara Yamuichi, kendi deneyiminden yola çıkarak, gelecek nesil sporcuların da olimpiyatlarda gerçekleştirilen maratonda güvenli şekilde rekabet edebilmelerini umduğunu dile getirdi. Ancak, sıcak ortamlarda yarışan tüm maraton koşucuları için aklimatizasyonun -vücudun çevresel koşullara alışma süreci- zorunlu hale geldiğinin altını çizdi.

2021 yılında birçok önemli etkinlik gerçekleşiyor. Bu etkinlikler arasında, Kasım ayında İskoçya, Glasgow’da gerçekleşecek Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi 26. Taraflar Toplantısı (COP26) yer alıyor. Zirvede tüm ülkelerin petrol, doğal gaz ve kömür kullanımını azaltmak üzere önemli hedeflerini kamuoyuyla paylaşması bekleniyor. Ancak, kömür kullanımında önde gelen ülkeler arasında yer alan Japonya, halen, temiz kaynaklara yönelik dönüşümü hızlandırma çabalarına direniyor.

BASIS / İngiltere Sürdürülebilir Spor Derneği İcra Kurlu Başkanı Russell Seymour, büyük ölçekli ve küresel çapta gerçekleşen spor etkinliklerini düzenleyen komitelerin, olimpiyatların gerçekleşeceği yere karar verirken, iklim değişikliğinin etkilerinin yanı sıra, çevresel sürdürülebilirliğin belirleyici etkisini göz önünde bulundurmaları gerektiğini belirtti. Bu raporun, iklim değişikliğini marjinal bir endişe olarak görmeye devam edemeyeceğimizi gösterdiğini ve iklim değişikliğinin sporculara ve seyircilere yönelik oluşturduğu riskin önemli bir sorun oluşturduğunu vurguladı.

blank

İngiltere Sürdürülebilir Spor Derneği / British Association for Sustainability in Sport, BASIS

Kâr amacı gütmeyen bir sürdürülebilirlik merkezi olan BASIS, üyelerinin iyi uygulamalar geliştirmelerine ve paylaşmalarına yardımcı olmanın yanı sıra, sürdürülebilirlik, spor ve iklim değişikliği eksenindeki tartışmaları şekillendiren içerikler geliştiriyor ve sporun sürdürülebilir şekilde yapılmasını mümkün kılan politika ortamı için savunuculuk çalışmaları gerçekleştiriyor. Daha önceki raporları arasında; Game Changer & Hit for Six yer alıyor.

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku