Ana Sayfa YaşamSANAT MEKANLARI Atığın İhtimalleri: Biçim ve Süreç

Atığın İhtimalleri: Biçim ve Süreç

Yazar: Belgin TOZAN

Görsel: Berna Dolmacı, İnziva, 2021

Kale Tasarım ve Sanat Merkezi, pandemi ile birlikte daha da görünür hale gelen atık üretimimizi sorunsallaştıran “Atığın İhtimalleri: Biçim ve Süreç” adlı çevrimiçi sergi ve yayın projesini “İyi Bak Dünyana” hareketi altında www.kaletasarimsanatmerkezi.org adresinde süresiz olarak erişime açtı.

Kürasyon ve proje yönetimini Yonca Keremoğlu ve Rana Kelleci’nin üstlendiği, görsel kimliği Leyla Kefeli tarafından hazırlanan proje, atığı sanatsal ifade için bir çıkış noktası, araç ve materyal olarak kullanan altı sanatçının dördü sergi kapsamında yeni üretilmiş olan toplam altı yapıtını bir araya getiriyor. Ayrıca sanatçıların yapıtlarının arkaplanını anlattıkları yazılı röportajlar ve atölyelerinde gerçekleştirilen video röportajlar üzerinden konuya yeni perspektifler sunuyor.

Uluç Ali Kılıç atölye ziyaretinden.

Proje, atık ve atık kavramının Türkiye’deki güncel sanat üretiminde nasıl ele alındığına dair bir kesit olarak her yerden erişime açık bir kaynak olma özelliği taşıyor. İki ana hat üzerinden ilerleyen sergide içinde bulunduğumuz ekolojik kriz ve bununla bağlantılı olarak atık probleminin günlük rutinlerde, kent yaşamında ve küresel ölçekte nasıl biçimler aldığı takip ediliyor, sonuç odaklı lineer ekonomik modelin karşısında konumlanan süreç odaklı bir yaklaşımın olasılıklarını araştırıyor.

Sanatçılar: Pınar Akkurt, Berna Dolmacı, Ali Kanal, Uluç Ali Kılıç, Aslı Smith, Abdulvahap Uzunbay

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku