Ana Sayfa YaşamMağazalar “Atıksız Dükkan” iyi uygulama örnekleri arasında gösterildi

“Atıksız Dükkan” iyi uygulama örnekleri arasında gösterildi

Yazar: Belgin TOZAN

Kadıköy Belediyesi’nin üyesi olduğu ICLEI Europe / Avrupa Uluslararası Yerel Çevre Girişimleri Konseyi; tek kullanımlık ürünler yerine uzun ömürlü, ambalajsız ve ekolojik ürünlere erişim imkanı sunan, döngüsel ekonomiyi destekleyen, tüketiciyle yerel ürün ve üreticiyi buluşturan bir yerel yönetim uygulaması olan Atıksız Dükkan‘ı iyi uygulama örnekleri arasında gösterdi. Kadıköy Belediyesi bu uygulama ile al – kullan – at döngüsünü kırmayı, sıfır atık yaşamın mümkün olabileceğini ve ilçede daha sürdürülebilir yaşamın nasıl teşvik edilebileceğini göstermeyi hedefliyor.

Ürünler, ambalajsız ya da tekrar kullanılabilen ambalajlarla sunuluyor

Atıksız Dükkan ile al – kullan – at döngüsünün kırılması hedefleniyor.

Yerel üreticilerin, kadın ve çiftçi kooperatiflerinin, aracı olmadan tüketiciyle buluştuğu Atıksız Dükkan‘da yerel tohumlardan üretilmiş, mevsiminde temin edilebilecek sağlıklı gıdaların yanı sıra;  günlük yaşam, temizlik, kişisel bakım ve mutfak eşyaları gibi uzun ömürlü ve ekolojik ürünler yer alıyor.  

Ambalajsız veya geri dönüştürülebilir ambalajlarla satılan ürünler, tercihe göre cam kavanoz, bez torba veya evden getirilecek kaplarla tüketiciye sunuluyor.  

Atıksız Dükkan, Kadıköy’de evsel atık miktarının azaltılması ve geri dönüştürülebilir ürünlerin ekonomiye yeniden kazandırılması amacıyla başlatılan Atıksız Yaşam Hareketi‘nin bir parçası olarak 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde hayata geçmişti. Çevresel problemleri azaltmak ve doğal hayatın sürdürülebilirliğini sağlamak için bireysel olarak tüketim alışkanlıklarını değiştirmek amacıyla başlatılan Atıksız Yaşam Hareketi’nin; ‘Atıksız Dükkan’; ‘Mobil Atık Getirme Merkezi’; ‘Atıksız Yaşam Sokağı’, ‘Tek Kullanımlık Plastiklerin Azaltılması’ olmak üzere dört farklı ayağı bulunuyor.

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku