Ana Sayfa YaşamMağazalar Avrupa Atık Azaltım Haftası’nda “Az Atık Çok Kahve” kampanyası

Avrupa Atık Azaltım Haftası’nda “Az Atık Çok Kahve” kampanyası

Yazar: Simin GERCEK

21-29 Kasım Avrupa Atık Azaltım Haftası kapsamında, Kadıköy Belediyesi, tek kullanımlık kahve bardaklarının kullanımlarını azaltmak amacıyla “Az Atık Çok Kahve” kampanyası başlattı.

“Görünmez Atık” temasına vurgu yapmak amacıyla düzenlenen kampanya, Kadıköy Yeldeğirmeni’nde bulunan Karakolhane Caddesi’nde pilot çalışma olarak başladı. Restoran arama ve keşif rehberi Zomato işbirliği ile düzenlenen kampanyadan yararlanmak isteyenler, kampanyaya katılan kafelere kendi termosu ve kupası ile giderek kahvelerini yüzde 20 indirimli alabilecek. Kadıköy’de kampanyaya katılmak isteyen kafeler, Kadıköy Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’ne başvurabilirler.

Tek kullanımlık bardaklar geri dönüşmüyor

Yarattıkları atık sorunuyla birlikte, karton görünümlü plastik bardaklara sıcak içecek konulduğunda, bardağın iç yüzeyindeki plastikten kopan nano ve mikroplastikler, bağırsak duvarından iç organlarımıza kadar yerleşebilme riskine sahiptir.

“Az Atık Çok Kahve” projesi ile yaygın kanının aksine içi plastikle kaplı tek kullanımlık bardakların geri dönüşmediği ve sağlık açısından verdiği zararlar vurgulanmak amaçlanıyor. Yeldeğirmeni Karakolhane Caddesi’nde pilot proje olarak başlayan çalışmanın hedefleri arasında yerel kahve dükkanlarının desteklenmesi de yer alıyor. Öte yandan kahve dükkanlarında biriken kahve posası da toplanarak kompostlaştırılacak. “Az Atık Çok Kahve” projesi, sivil inisiyatif olarak Kadıköy’de bazı kafelerin dahil olduğu “Kahvem Termosta” hareketini de destekliyor.

Hedef; daha az atık üretmek

“Az Atık Çok Kahve” kampanyası, Yeldeğirmeni Karakolhane Caddesi’nde başladı.

Pandemi sürecinde kısıtlamalara tabi olan esnafın zor günler geçirdiğini, kafelerin paket servis ve ‘gel-al’ hizmeti ile ayakta kalmaya çalıştıklarını belirten Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı; “Kadıköy’de atıksız yaşam hareketini bir adım öteye taşıyor, esnafımızla birlikte daha az atık üretmeyi hedefliyoruz. Kahvemizi “kullan- at” bardaklarla değil, kendi termoslarımızla alıyoruz. Kampanyaya katılan kafeler de yapacakları yüzde 20’lik indirimle kampanyamıza destek veriyor. Yeldeğirmeni Karakolhane Caddesi’nde başlayan kampanyaya Kadıköy’deki tüm kafeleri davet ediyoruz. Kahve içmeye termosunuzla bekleriz” dedi.

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku