Ana Sayfa Hijyen Çiğnediğiniz sakız hangi ürüne geri dönüşüyor?

Çiğnediğiniz sakız hangi ürüne geri dönüşüyor?

Yazar: Ilayda DEMIRKIRAN

Sakız çiğnemek herkes için evrensel bir meşgale sayılır. Ancak, sonucu, sıklıkla insanların sokaklara attığı, temizlemesi pahalıya mal olan sakız yığınıdır.

Zürich Üniversitesi’nden yapılan bir araştırmaya göre; her yıl dünya çapında satılan tahmini 374 milyar sakız çubuğu/tanesi var. Bunların çoğu, çiğnendikten sonra, katı atık sahasında çöpe dönüşüyor ya da çöp olarak yerlere düşüyor, ki bu da büyük miktarda vakit ve nakite mal oluyor.

2009 yılında kurulan İngiltere merkezli Gumdrop (GUM-TEC olarak biliniyor) şirketi, çiğnenmiş sakızı plastiğe dönüştürmenin yolunu geliştirerek sakızın kahve fincanı, yemek saklama kutusu ve gitar penası gibi yeni ürünlere geri dönüştürülmesini sağladı.

Gumdrop’un ana ürünü; çiğnenmiş sakızların içine atıldığı, yuvarlak, parlak pembe bir kutu. Tüm kutu dolduktan sonra, kapalı döngü geridönüşüm işlemi yaratmak üzere başka bir kutu veya farklı plastik ürünler yapmak için geri dönüştürülebiliyor.

Çiğnenmiş sakızlar ayakkabıya dönüşüyor

Gumdrop şirketinin sahibi ve tasarımcısı olan Anna Bullus, sakızın sentetik lastikten olduğunu fark ettiklerini ve bundan yeni bir tür lastik üretebildiklerini belirtiyor. Sadece geri dönüştürülebilir bileşenlerden yapılan ayakkabı Gumshoe, Gumdrop tarafından üretiliyor ve bileşenlerinin yüzde 20’si sakızdan meydana geliyor. Dört çift ayakkabı için 1 kilogram çiğnenmiş sakız kullanılıyor.

Gumshoe bileşenlerinin yüzde 20’si sakızdan meydana geliyor.

 

Gumshoe bileşenleri granüller haline getirilmiş ve daha sonra şehrin bir haritasına sahip olan ayakkabının tabanına kalıplanmış. Ayakkabının bileşenleri normal lastik kadar kuvvetli, ancak yapışıklığı bulunmuyor. Gumshoe projesi, dünyanın sakızdan üretilen ilk ayakkabı geri dönüşüm projesi. Ayakkabının tabanı bu malzemeden, geri kalanı ise deriden yapılmış.

Ayakkabılar pembe, siyah veya kırmızı renk seçenekleriyle Haziran ayında satışa sunuldu. Fiyatı ise yaklaşık 190 Euro, yani yaklaşık 1000 Türk Lirası.

Temizleme maliyeti üretim maliyetinden iki kat fazla

Her sene neredeyse 1,5 milyon kilogram sakız, Amsterdam sokaklarında yerini alıyor ve bunu temizlemek şehre milyon dolarlar harcatıyor. Birleşik Krallık’ta yerel yönetim, sertleşmiş sakız lekelerini kaldırımlardan kazımak veya buharlı temizleyiciler ile patlatmak için yılda yaklaşık 60 milyon Sterlin harcıyor. Bazı durumlarda, sakızın kendisi 4 Sent maliyetine sahipken tek bir sakız parçasını temizlemek 2 Dolar’a mal oluyor.

Küresel olarak, yardımsever bazı bölgeler, sakızı yasaklayarak soruna çözüm yarattılar. Örneğin, Disney’in tema parkları, gözetim maliyetlerini önlemek için sakız satmıyor. Bazı havaalanlarında sakız satılmıyor. Singapur’da reçetesiz sakız satın alamazsınız.

 

 

Gum-tec, çiğnenmiş sakızı plastiğe dönüştürmenin yolunu geliştirerek geri dönüşümlü farklı ürünler yarattı.

 

 

 

 

 

 

 

 

İlgili Diğer Haberler

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku