Ana Sayfa Tasarımİnovasyon Elektrik kaçağını uyaran akıllı direk teknolojisi

Elektrik kaçağını uyaran akıllı direk teknolojisi

Yazar: Mehlika Bilgutay CETIN

Sabancı Altın Yaka Ödül Töreni’nde İnovasyon Kategorisinde 1. olan, dünyada ilk kez Enerjisa mühendislerince geliştirilerek devreye alınan Dokunma Bana isimli sistem, elektrik direklerinde olası bir kaçak durumunda insan ve hayvanların çarpılmalarını engellemek için ses ve ışıkla uyarı verecek.

Sistem, özellikle okul, hastane gibi yerlerin yanı sıra toplumsal hayatın yoğun olduğu alanlardaki tüm canlıların hayatlarını, elektrik kaçağı tehlikesinden korumayı amaçlıyor.

Enerjisa dağıtım şirketleri AYEDAŞ, Başkent EDAŞ ve Toroslar EDAŞ’ın hizmet verdiği bölgelerdeki elektrik direklerine entegre edilecek sistemin kurulumuna pilot bölge olan AYEDAŞ’tan başlandı. İstanbul Anadolu Yakası’nda 3 bini aşkın direğe uygulanan sistemin yakın zamanda 10 bin direğe çıkarılması planlanıyor. Söz konusu sistemin Başkent EDAŞ bölgesinde 17 bin, Toroslar EDAŞ bölgesinde ise 13 bin direğe montajı gerçekleştirilecek. Böylece yaklaşık 40 bin direkte elektrik kaçağını uyaran Dokunma Bana sistemi yer alacak.

Sistem 5 dakikada monte edilebiliyor

Tüm testlerden yüzde yüz başarıyla geçen sistem, harici bir enerji kaynağına ihtiyaç duymadan direkteki gerilimle çalışıyor ve yaklaşık 5 dakikada monte edilebiliyor. Yapılan periyodik kontrol ve bakımlara rağmen dış etkenlere açık elektrik şebeke ve direklerinin kaçak tehlikesi oluşturma potansiyeli üzerine geliştirilen sistem, bu türdeki riskleri sıfıra indirmeyi amaçlıyor.

Öncelikle okul hastane gibi yerlere ek olarak, dinlenme alanları, parklar meydanlar gibi toplumsal hayatın yoğun olduğu alanlardaki tüm canlıların hayatları, direklerdeki elektrik kaçağı kaynaklı tehlikelerden korunmaya çalışılacak. Sesli ve görüntülü uyarıyı fark eden vatandaşların 186’yı aramaları yeterli olacak.

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku