Ana Sayfa YaşamSANAT MEKANLARI Engelsiz Filmler Festivali’nde Mural Ankara

Engelsiz Filmler Festivali’nde Mural Ankara

Yazar: Ilayda DEMIRKIRAN

Bu yıl yedinci kez gerçekleşen Engelsiz Filmler Festivali kapsamında düzenlenen Mural Ankara, üç mural sanatçısı ve üç aktivistin bir araya gelmesiyle 26 Eylül Perşembe günü (dün) başladı. Festivalden bir hafta önce gerçekleşen etkinlik ile Ankara’daki üç farklı binanın duvarı, mural olarak tanımlanan duvar ressamlığı ile renkleniyor.

Doğrudan duvar, tavan veya farklı büyük daimi bir yüzey üzerinde boyanarak oluşturulmuş sanat eseri, olarak tanımlanabilecek mural duvar resminin ayırt edici özelliği; boyanan alanın mimari unsurlarının resmin içine uyumlu bir şekilde dahil edilmesi.

Engelsiz Filmler Festivali’nin bir parçası olarak tasarlanan ve British Council iş birliği ile gerçekleştirilen etkinlik, projeye davet edilen sanatçılar ve engelli hakları alanında çalışan aktivistlerin buluşması ile başladı. Toplantıda katılımcılar toplumsal cinsiyet ve engellilik, engellilerin bağımsız yaşam hakkı, sağlamcılık gibi konu başlıkları konusunda fikir alışverişi yaptılar. Toplantı sonrası sanatçılar, yapılan tartışmaları göz önüne alarak mural taslaklarını oluşturup ilk çizimlerini yapmaya başladılar.

Sanatçılar 27-29 Eylül tarihleri arasında Çankaya bölgesinde bulunan üç farklı duvarı renklendirerek, engelli kadınların yaşadığı sorunların mural sanatı ile temsiliyet ve ifade alanı bulmasını sağlayacaklar.

Sanatçıların mural çalışmalarının adresleri

Çalışmalarında büyük ölçüde kadın formlarını öne çıkaran Belfast’tan Friz, video, tipografi ve sokak sanatı alanlarında çalışan Ankara’dan Ekin Kılıç Ezer ve şablon baskı, kostik teknikleri ile sokak sanatında eserler üreten İstanbul’dan Yeşim Paktin, çalışmalarıyla Mural Ankara’da yer alıyorlar. Çalışmalarının yer alacağı adresler ise;

  • Abay Kunanbay Caddesi No:4, Barbaros Mahallesi, Çankaya
  • Sakal Kafe Pub, Kennedy Caddesi, No:13, Çankaya
  • Büklüm Sokağı No:29, Kavaklıdere Mahallesi, Çankaya
Ekin Kılıç’ın mural çalışması…

Etkinliğe katılan aktivistler ise; Klinik Psikolog ve engelli hakları aktivisti Beyza Ünal, Gazeteci, Fotoğrafçı ve Engelsiz Sanat Derneği danışmanlarından Elif Gamze Bozo ve Engelli Kadın Derneği’nde gönüllü ve Yönetim Kurulu Üyesi Fatma Köseoğlu Güldal.

26-29 Eylül 2019 tarihleri arasında Engelsiz Filmler Festivali’nin yan etkinliği olarak gerçekleştirilecek Mural Ankara, festivalin diğer etkinlik ve gösterimleri gibi ücretsiz.

Engelsiz Filmler Festivali hakkında ayrıntılı bilgiye www.engelsizfestival.com adresinden ulaşabilir.

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku