Ana Sayfa MimarcaAkıllı Mekanlar Evinizdeki su baskınlarına karşı önleminizi aldınız mı?

Evinizdeki su baskınlarına karşı önleminizi aldınız mı?

Yazar: Belgin TOZAN

Akıllı evler yaratmak için akıllı çözümler gerekli… GROHE’nin yeni ürünü Sense akıllı su sensörü, nem durumunu izleyerek sızıntıları anında tespit ediyor ve bir sorun olması durumunda ev sahiplerini haberdar ediyor. Ana su borusuna monte edilen Sense Guard ise borunun patlaması durumunda su akışını kapatma imkanı sunuyor. Her iki üründe de kullanılan çığır açıcı akıllı teknolojiler, yeni Ondus uygulaması yardımıyla evdeki su akışının izlenip kontrol edilmesini mümkün kılıyor.

Önlenebilir su baskını hasarları

Sense ve Sense Guard, bu yıl, GROHE tarafından gerçekleştirilen bir araştırmanın sonucu olarak; hafife alınan bir risk olan, evlerdeki su hasarı konusuyla baş etmek amacıyla geliştirildi. Araştırmaya göre, Avrupa’daki evlerin yarısında en az bir defa su hasarı meydana geliyor ve bu durum, katılımcıların düşündüğünün çok üzerinde bir oran. Avrupa Sigorta Derneği tarafından hazırlanan bir rapor, bu olayların yüzde 93’ünün önlenebilir olduğunu belirtiyor. Müşterilerinin su deneyiminden keyif almasını sağlamak isteyen marka, su hasarlarını izlemeye ve önlemeye yönelik akıllı cihazlar geliştirme sürecini, ürün inovasyonunda bir sonraki adım olarak görüyor.

Açık bırakılan musluklar sorun olmaktan çıkıyor

Artık açık bırakılan musluklar dahi dikkatten kaçmıyor. Akıllı bir su sensörü olan GROHE Sense zemine kolaylıkla yerleştirilebiliyor. Su baskınlarını tespit edebilen sensör; oda sıcaklığı ve nem oranını takip ediyor. Evin farklı odalarına yerleştirilen birden fazla cihaz, her türlü sorunu anında haber vererek ev sahibine su hasarı durumunda gerekli önlemleri alma imkanı tanıyor.

Tesisatlardaki don riskini, mikro sızıntıları ve borulardaki kırılmaları tespit eden akıllı bir su kontrol ünitesi olan Sense Guard ise profesyonel bir tesisatçı tarafından evin ana su borusuna monte ediliyor. Bu ünite sayesinde borularda bir patlama meydana gelmesi durumunda, su tedariki otomatik olarak kesilebiliyor.

Uzaktan takip imkanı

Yenilikçi su güvenlik sisteminin en önemli parçası olan Ondus uygulaması, sektör standartlarındaki kablosuz LAN teknolojisine dayanıyor. Uygulama, en üst düzey su güvenliği sunarak, Sense ve Sense Guard’ın her zaman ve her yerde sürekli olarak izlenmesi ve kontrol edilmesine imkan veriyor. Kullanıcılar, evlerinde su ile ilgili bir sorun olduğunda uygulama üzerinden uyarı alıp ciddi bir zararın önüne geçmek için Sense Guard ile su tedarikini kesebiliyorlar. Ayrıca, uygulamada kullanıcıların evde su tüketimini takip etmesine izin veren bir özellik de bulunuyor.

Haftalar süren tadilatlara son

GROHE AG CEO’su Michael Rauterkus, yeni ürünleriyle ilgili olarak; “Tüketiciler için bir keyif kaynağı olmayı hedefliyoruz. Su şebekesinden dolayı oluşan su hasarları, evde en sık rastlanan hasar türü. Su hasarı meydana geldikten hemen sonra tamir ettirmek isteseniz de her şeyin düzeltilmesi haftalar, hatta aylar alabiliyor. Dolayısıyla, bu durumlarda en iyi çözüm önlem almak oluyor. Biz tam da bu nedenle Sense su güvenlik sistemini geliştirdik: Sense ve Sense Guard evlere göz kulak olurken kullanıcılar da günün tadını gönül rahatlığıyla çıkartabiliyor” diyor.

İlgili Diğer Haberler

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku