Ana Sayfa YaşamEvler Gönüllü Son Hasat ile gıda israfına karşı kolektif bilinç ve dayanışma

Gönüllü Son Hasat ile gıda israfına karşı kolektif bilinç ve dayanışma

Yazar: Belgin TOZAN

Gönüllü Son Hasat Projesi ile Türkiye’nin dört bir yanında gıda farkındalığını artırma çabası devam ediyor. İzmir Kınık’ta ilk kez gerçekleştirilen domates hasadından sonra, gönüllüler, ihtiyaç sahipleri için bu kez Selçuk’ta şeftali hasadında bir araya geldiler.

İzmir Selçuk’ta yetişen hasat edilmeyen şeftaliler; İzmir Tarım İl Müdürlüğü, Konak ve Selçuk İlçe Tarım Müdürlükleri, Spor Toto Kulübü Başkanlığı, Uluslararası Damla Gönüllüleri Derneği ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği’nin ortak yürüttüğü Gönül Son Hasat Projesi kapsamında Türkiye’nin dört bir yanından projeye katılan üniversite öğrencileri ile ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı. 

blank
Gönüllü Son Hasat Projesi’ne katılan üniversite öğrencilerinin hasat ettiği şeftaliler, ihtiyaç sahiplerine gönderildi.

Taze meyve sebze sektöründe yüzde 50’lere varan kayıp, ciddi anlamda bir israf. Gönüllü Son Hasat Projesi, çiftçisinden mühendisine, öğrencisinden toplumun her kesimine gıda farkındalığı yaratmayı hedefleyen bir proje. Proje ile gençler hem dalında kalan tarım ürünlerini ihtiyaç sahibi ailelere sunuyor hem de gıda israfının önüne geçiyor.

İlk etkinlik İzmir’in Kınık ilçesindeydi. İkinci durak olan Selçuk’a 50’den fazla öğrenci değişik illerden geldi. İçlerinde Suriye, Çad gibi farklı ülkelerden gelip Türkiye’de okuyan ve projenin bütün adımlarında yer almayı planlayan gençler de var. Proje ile ülkemizdeki kolektif aklı uyandırmak ve gıda güvenliğini önceleyen ulusal bir bilinç inşa etmek amaçlanıyor.

blank
2020 yılında Türkiye geneli şeftali ve nektarin ihracatı yüzde 69 ivmeyle 153 milyon dolar olarak gerçekleşirken, 2021 yılı 1 Mayıs-25 Ağustos itibariyle de bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 14 artışla 142 milyon dolara ulaştı.

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku