Ana Sayfa YaşamMağazalar İş Dünyası Plastik Girişimi ile plastik üretimi azalacak mı?

İş Dünyası Plastik Girişimi ile plastik üretimi azalacak mı?

Yazar: Selma ALTIN

Plastik kirliliği dünyada ve ülkemizde giderek büyüyen bir sorun. Kaynakları korumak, yaşanabilir bir ortam yaratmak ve sağlığımızı korumak adına plastik kullanımını, bu bağlamda ‘üretimini’ azaltmak zorundayız.

Türk iş dünyasının somut çözümleriyle plastik sorunun önüne geçmeyi hedefleyen İş Dünyası Plastik Girişimi, 2019 yılında Global Compact Türkiye, SKD Türkiye ve TÜSİAD iş birliğiyle hayata geçirildi. Plastik meselesinin ortak çözümünde iş dünyasını harekete geçirmeyi amaçlayan İPG’ye katılarak bir yılı aşkın süredir etkinlikler, eğitimler ve iyi uygulama paylaşım toplantılarına dahil olan 47 imzacı şirketten 34’ü plastik ayak izlerini ölçerek 2023 yılı için somut hedeflerini belirledi.

Ambalaj, ambalajlı tüketim malları, perakende ve hizmet sektörleri ile dayanıklı tüketim malları ve ham madde üretimi alanlarında faaliyet gösteren 34 şirketin taahhütlerini kapsayan rapor ise çevrimiçi olarak gerçekleştirilen İPG Plastik Taahhütleri Raporu lansmanında duyuruldu. Taahhüdünü açıklayan;

  • 18 şirket tek kullanımlıktan yeniden kullanım modeline geçecek,
  • 29 şirket tek kullanımlık, problemli ve gereksiz plastik ambalajı ortadan kaldıracak,
  • 20 şirket geri dönüştürülmüş, sorumlu yönetilen ve yenilenebilir kaynaklardan elde edilen plastik içeriği kullanacak,
  • 18 şirket yüzde 100 tekrar kullanılabilir, geri dönüştürülebilir veya kompostlanabilir ambalaja geçecek.

İPG’ye bugüne kadar toplam 47 şirket imzacı olurken 7 farklı sektörden imzacı 34 şirket, sektörel asgari gerekliliklere uyumlu olarak belirledikleri taahhütleriyle plastik azaltımında 43 bin tonluk kümülatif etki yaratmayı hedefliyor.

Plastik kirliliğinin ülkemizi ve dünyayı tehdit eden, çözümü için birçok paydaşın kararlılıkla çalışmasını gerektiren bir sorun olduğunu belirten Global Compact Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Dördüncü, İPG’yi kurarken iş dünyasını bu sorunun çözümüne yönelik harekete geçirmeyi hedeflediklerini; şirketlerin somut, ölçülebilir ve zamana bağlı plastik taahhütlerini belirlemeleri için ihtiyaç olan uzmanlığı bulacakları, savunuculuk faaliyetlerine katkı verebilecekleri ve iş birlikleri oluşturabilecekleri bir platform amaçladıklarını aktardı. Hedeflerinin, bu platformdaki şirket sayısını artırmak, ilerlemeyi takip etmek ve şeffaf bir şekilde yayımlamak olduğunu vurgulayan Dördüncü, açıklamalarına şöyle devam etti; “Bu ortak çabanın yaratacağı etkinin boyutunu ve somut çıktılarını görmek hiç şüphesiz tüm ekosistem üzerinde dönüştürücü bir etki yaratacaktır.  Sürecin sürdürülebilir bir dünya için çalışan herkese ilham vereceğine inanıyorum. Global Compact Türkiye olarak bu dönüşümün bir parçası olmaktan mutluluk duyuyor, Türkiye’deki iş dünyasının plastik kirliliği ile mücadelede adımlarını sıklaştırmasına ve daha fazla şirketin bu çözüme katkı sağlamasına yönelik çağrımızı yineliyoruz”.

İPG kapsamında plastik taahhütlerini açıklayan ve İPG’ye imzacı olarak destek veren şirketler.

Gereksiz ve problemli plastik ambalajlar tamamen ortadan kaldırılmalı

İklim değişiminden kaynaklanan sorunların üstesinden gelmeye yönelik bağlayıcı kararlar alınması ve yaptırımların devreye sokulmasının önemli olduğu belirten SKD Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Dildar Edin, dünyanın geleceğinin güvence altına alınması için yeşil dönüşümün kaçınılmaz olduğunu söyleyerek konuşmasını sürdürdü; “Döngüsel ekonomi odaklı iş modelleri, tasarım ve inovasyon ile plastik ambalajların geri dönüştürülebilir olmasını, gereksiz ve problemli plastik ambalajların tamamen ortadan kaldırılmasını sağlamayı ve yeniden kullanım modelleri ile tek kullanımlık plastiklerin önüne geçmeyi mümkün kılıyor. Bu vizyon şirketlere orta ve uzun vadede iklim, ekosistem ve kaynak risklerini minimize etme imkanı sağlarken bir yandan da tüketicinin desteğini alarak rekabette öne çıkma fırsatı veriyor”.

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski ise, kaynakların sınırlı olduğu ve ekosistemin insan kaynaklı baskı karşısında kendini yenileyemediği gerçeklerini dikkate alan bu yeni ekonomik sisteme geçişin, üretim ve tüketim kalıplarında önemli dönüşümleri gerektirdiğini vurgulayarak, plastik kullanımının ve yarattığı kirliliğin azaltılmasında iş dünyasının dönüştürücü gücünün yüksek olduğuna dikkat çekti.

Tek kullanımlık ürünleri plastikten üretmek bugüne kadarki en büyük çılgınlık

Etkinliğin kapanış konuşmasını Plastic Ocean Generation Vakfı Kurucusu, A Plastic Ocean Belgeseli Yapımcısı Jo Ruxton gerçekleştirdi. Şimdiye kadar yaptığımız en çılgınca şeyin, tek kullanımlık ürünleri plastikten üretmek olduğunu vurgulayan Ruxton, bunun nedeninin; plastiklerin hem doğaya meydan okumak için tasarlanması, hem de diğer malzemeler gibi doğada parçalanamayışı olduğunu belirtti. Ruxton; “Bunları öylece göz ardı edemeyiz, çünkü söz konusu plastik olunca doğada kaybolma diye bir kavram mevcut değil” dedi.

Şirketlerin taahütleri ne kadar gerçekçi?

plastikgirisimi.org adresinde yer alan, plastik taahhütlerini açıklayan ve İPG’ye imzacı olarak destek veren şirketler incelendiğinde, listede, zincir marketler şirketi Migros’un yer aldığı görülüyor. Migros tarafından, 493 Ton plastik azaltım ve kullanım önleme miktarı taahhüt edilmiş.

Ticaret Bakanlığı’nın hazırladığı ve Resmi Gazete’de yayımlanan “Sebze ve Meyvelerin Toptan ve Perakende Ticaretinde Uyulması Gereken Standartlar Hakkında Tebliğ” uyarınca, 1 Temmuz 2022 tarihinden itibaren marketlerde satılan sebze ve meyveler, tek kullanımlık plastik ya da tekrar kullanılabilir malzemelerle ambalajlanmasına karar verildi. Alınan bu kararla birlikte, Migros’un İPG taahhüdünü nasıl uygulayacağı ve bu taahhüdünün ne kadarını gerçekleştirebileceğini merakla bekliyoruz.

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku