Ana Sayfa YaşamSANAT MEKANLARI İstanbul Kafkas Dans Topluluğu ‘Kafkas Kartalları’ 30. sanat yılı konseri

İstanbul Kafkas Dans Topluluğu ‘Kafkas Kartalları’ 30. sanat yılı konseri

Yazar: Deniz KARATAS

Folklorik müziğin en coşkulu ritimleriyle örülmüş Kafkas ezgileri ve bu ezgilere eşlik eden estetik dansı muhteşem bir gösteriye hazırlanıyor. İstanbul Kafkas Dans Topluluğu / Kafkas Kartalları‘nın 30. sanat yılı onuruna Kafkasya’nın dans ve müzikleri eşliğinde, 28 Nisan’da Bostancı Gösteri Merkezi’nde konser gerçekleşecek.

Asırlardır iç içe yaşayan Kafkasya toplumlarının göz kamaştıran kültürel zenginlikleri, bu birikimin sonucunda, aynı potada erimiş olarak bugünkü Kafkasya kültürünü ortaya çıkarmıştır. Bu kültürle örülen dans ve müzik çeşitliliği belki de bu yüzden bu kadar etkili ve dönüştürücü bir güce sahip.

1989 yılında İstanbul Anadoluhisarı’nda çalışmalarına başlayan İstanbul Kafkas Dans Topluluğu / Kafkas Kartalları, ülkemizin de ayrılmaz bir parçası olarak gördüğü bu kültürü, Türk halkının daha çok tanıması ve sevmesini sağlamanın yanında, özellikle gençlerin bedenen ve zihnen daha sağlıklı bireyler olarak yetişmeleri, aynı zamanda toplumumuzun kültür-sanat yaşamında aktif olarak yer alması amacıyla tamamen kendi imkanları ile yolculuğuna başladı. 1993 yılında Kadıköy Halk Eğitimi Merkezi bünyesine katılarak çalışmalarına ve eğitimlerine günümüze kadar ara vermeden devam etti ve halen devam ediyor.

Sanata gönül vermiş insanların fedakarlıkları ile günümüze kadar gelen, Türkiye’de bu alanda faaliyet gösteren gruplar içinde en kapsamlı ve istikrarlı dans topluluğu olma özelliğine sahip olan Kafkas Kartalları, 28 Nisan’da Bostancı Gösteri Merkezi’nde gerçekleşecek gösterilerine sanatseverleri bekliyor.

https://www.youtube.com/channel/UCfpRs-qlIMLWZgAv0CE-UxA

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku