Ana Sayfa YaşamSANAT MEKANLARI Kent hafızasındaki asırlık köşkün son tanığı

Kent hafızasındaki asırlık köşkün son tanığı

Yazar: Simin GERCEK

Kadıköy Belediyesi’nin restore ederek ilçeye kazandırdığı tarihi köşkler, kent hafızasının yaşamasına vesile oluyor. Hasanpaşa’daki Karikatür Evi, Acıbadem’deki Gençlik Sanat Merkezi ve şimdi de Rasimpaşa Sosyal Hizmet Merkezi adını alan tarihi köşk…

Peki bu binalarda daha önce kimler yaşamıştı?… Neler yaşamıştı?…

Gazete Kadıköy’den Erhan Demirtaş, harabe halindeyken belediye tarafından restore edilerek 25 Kasım’da açılan Rasimpaşa Sosyal Hizmet Merkezi’nde uzun yıllar yaşayan Gönül Öztürk Kızılağaç ile konuştu. Rasimpaşa İskele Sokak’ta yer alan bu köşkte doğan ve uzun yıllar ailesiyle burada yaşayan Kızılağaç, geçtiğimiz günlerde Rasimpaşa Sosyal Hizmet Merkezi’ni ziyaret etti. Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu ile tanışıp sohbet eden Kızılağaç, hem köşkün, hem de ailesinin hikayesini anlattı.

Rasimpaşa İskele Sokak’ta yer alan bu köşk, dönemin ünlü şair ve ressamlarına ev sahipliği yapmış.

Beyrut’tan Kadıköy’e bir yaşam tramvayı

Gönül Öztürk Kızılağaç’ın babası Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye Cumhuriyeti’nde üst düzey memurluk yapan Hikmet Memduh Kızılağaç. Gönül Kızılağaç’ın anlatımlarına göre, 1930’lu yıllarda Darülbedayi Müdürlüğü görevinde de bulunan baba Hikmet Memduh Kızılağaç, uzun yıllar o dönem Osmanlı toprakları olan ülkelerde görev yapmış. Beyrut’tan döndükten sonra Kadıköy’e gelerek Rasimpaşa’daki bu köşkü satın almış. Gönül Öztürk Kızılağaç iki ablasıyla beraber bu köşkte büyümüş. Kızılağaç o yılları şöyle anlatıyor; “Esasen burası iki ayrı binadır. Ön taraftaki bina Rıhtım Caddesi 168 numaradır. Şu an içinde olduğumuz kısım ise İskele Sokak 2 numaraydı. Ben Rıhtım Caddesi’ndeki köşkte doğdum. Öndeki oda benimdi. Çok güzel manzarası vardı. Burada çok güzel günler yaşadık. Kapılar açılıyordu sonuna kadar. Güneşin tüm ışıkları içeri doluyordu. Aşağı koridorda büyük bir soba vardı. Bir de bahçede küçük bir havuzumuz vardı. Ablalarımla oyunlar oynardık bu havuzda. Ben evlendikten sonra Yeniköy’e gittim ama Kadıköylüyüm hala. İlkokulu da Osmangazi İlkokulu’nda okudum.”

 Atatürk’le karşılaşma

Kızılağaç bir dönem tramvayların geçtiği Haydarpaşa Köprüsü’nün açıldığı zamanı da hatırlıyor; “Tramvaylar vardı ama köprü çok önceden yapılmıştı. Tramvaylar sonradan geçmeye başladı. Hatta bu köprüden Atatürk de geçti. Afgan kralı İstanbul’a gelmişti. Biz de çocuğuz tabi… Atatürk’ü karşılamak için elimize çiçekleri verdiler. Camlarında perde olan askeri araçlarla geçtiler. Arka koltukta oturduklarını hatırlıyorum. Hızlıca yanımızdan geçtiler. Ben arkalarından koşturdum ama yetişemedim sadece çiçeği arkalarından attım”.

Dönemin ünlü şair ve yazarları köşkte ikamet etmiş

Kızılağaç ailesinin yaşadığı ve Gönül Öztürk Kızılağaç’ın Beyaz Köşk dediği bu tarihi binada ünlü isimler de ikamet etmiş. Kızılağaç’ın anlatımlarına göre, şair Ahmet Rasim ve ilk kadın ressamlardan Bedia Güleryüz de bunlardan birkaçı. Kızılağaç Ahmet Rasim ile ilgili bildiklerini şöyle aktarıyor; “Bizden evvel yazar Ahmet Rasim bu binada kiracı olarak oturmuş. Akşamcılığı severmiş. Babacığım söylerdi; eşi Ahmet Rasim’e ‘sakın geç kalma erken gel’ dermiş. Meşhur o şarkıyı da Ahmet Rasim burada bestelemiş. İlk kadın ressamlarımızdan Bedia Güleryüz de burada kiracı olarak yaşadı. Çok başarılı bir ressamdır biliyorsunuz. Mehmet Güleryüz’ün de halasıdır”.

Memduh Kızılağaç’ın ölümünden sonra aile gelir elde edebilmek için köşkü farklı şekillerde değerlendirmiş. Gönül Hanım’ın ablası Beria Kızılağaç köşkü, yurtdışından gelen öğrenciler için gençlik otelleri yapmış. Beria Kızılağaç için 1960’da yayınlanan bir haberde, gazeteci ve öğretmen olan Beria Kızılağaç’ın Houston’da toplumsal hizmet üzerine çalıştığı bilgilerine yer veriliyor. Yine aynı haberde Kızılağaç’ın İstanbul’a dönmeden önce iki yıl boyunca Japonya, Hindistan ve İran’da da toplumsal hizmet metotları üzerine çalıştığı yazılmış.

blank

Gönül Öztürk Kızılağaç ve ablası Beria Kızılağaç köşkün önünde…

“Kadınlarla ilgili çalışmalar yapmak ablamın vasiyetiydi”

Gönül Öztürk Kızılağaç, ablası Beria Hanım’ın köşkün toplumsal hizmet için kullanılmasını istediğini söylüyor. Köşkün aslına uygun restore edildiğini ve birçok şeyin değişmediğini söyleyen Kızılağaç, köşkün Rasimpaşa Sosyal Hizmet Merkezi olarak kullanılmasından duyduğu mutluluğu da şu sözlerle anlatıyor; “İyi ki burayı böyle yaptılar. Çünkü harap bir vaziyette Kadıköy’ü çirkinleştirmekten başka işi olmayan iki tane binaydı. Hiçbir şey yapamıyorsunuz ne maddi gücünüz var, ne de beden gücünüz… Bir tek hafızam yerinde, en zengin tarafım o. Ama tabi bazı şeyler uzaklaşıyor benden… Buna da şükürler olsun. Bu şekle gelmesi beni çok memnun etti. Ablam da hep müze yapacağım derdi. Kadınlar üzerine çalışmak isterdi, bütün isteği buydu. Burayı bu şekilde kullanmakla bir nevi ablamın vasiyetini yerine getiriyorsunuz.”

 

Rasimpaşa Sosyal Hizmet Merkezi’nin bir katı özel olarak ‘Kadın Dayanışma’ olarak kullanılıyor.

Rasimpaşa Sosyal Hizmet Merkezi

  • Rasimpaşa İskele Sokakta bulunan Sosyal Hizmet Merkezi, iki binada hizmet veriyor. Merkezin ön binasında kayıt- kabul, etkinlik odaları, çok amaçlı salon, serbest etkinlik alanı ve arka binasında da oyun odası, bireysel görüşme odaları, sosyal servis, kadın dayanışma ve etkinlik odaları yer alıyor.
  • Toplumun her kesimi için sosyo-kültürel faaliyetler, eğitim faaliyetleri, psikolojik ve hukuki danışmanlık, rehberlik ve yönlendirme, psiko-sosyal destek hizmetleri, farkındalık ve güçlendirme çalışmalarının yapılacağı merkezde etkileşim ve paylaşım grup çalışmaları da yer alıyor.
  • Rasimpaşa Sosyal Hizmet Merkezi’nin bir katı özel olarak ‘Kadın Dayanışma’ olarak kullanılıyor. Burada, kadına yönelik şiddet ve ayrımcılığa karşı kadınların desteklenmesi ve güçlenmesine yönelik çeşitli çalışmalar yapılıyor. Merkezi konumda olması nedeniyle kadınların kolayca ulaşabilecekleri ‘Kadın Dayanışma’ birimi, hem bölge geneline, hem de İstanbul ölçeğinde hizmet veriyor.
  • Binada aynı zamanda çocukların zaman geçirebileceği bir çocuk oyun odası da yer alıyor. Binaya çocuklarıyla gelen kadınlar etkinlik ve atölyelere katılırken ya da danışmanlık hizmeti alırken çocukları da bilişsel ve psiko-sosyal gelişimlerinin destekleneceği çocuk oyun odasında vakit geçirebiliyor.

İlgili Diğer Haberler

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku