Ana Sayfa YaşamOkullar KOSBİ’nin örnek okulunda örnek enerji projesi

KOSBİ’nin örnek okulunda örnek enerji projesi

Yazar: Deniz KARATAS

İzmir Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi Zülfü Mevlüt Çelik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, okul binasının üzerine güneş enerji sistemi kurarak kendi enerjisini üretir hale geldi. İhtiyaç fazlası elektrik enerjisini de satacak olan okul, bu kaynağı, öğrencilerin eğitim masrafları için kullanacak.

Yaşadığımız iklim krizi ile beraber yenilenebilir enerjinin ön plana çıktığı, güneşten enerjiyi alarak okulda kullanmayı uygun gördüklerini söyleyen KOSBİ Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Porsuk, 4-5 yıl içinde kendini amorti edecek bu sistemin 25 yıllık ekonomik ömrü olduğunu ve bu sürenin sonunda yüzde 85 verimle 20 yıl daha çalışacağını belirtti. Projenin, öğrencilerin yenilenebilir enerjiyle küçük yaşta tanışarak, bunu hayatlarının merkezine almaları bakımından örnek oluşturduğunu dile getiren Kamil Porsuk, bölge sanayicilerinin kendi tesislerinde bu sistemi kurmalarını da teşvik edecek nitelikte bir proje olduğunun altını çizdi.

İklim krizi için yenilenebilir enerji artık bir zorunluluk

İzmir Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi Zülfü Mevlüt Çelik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin çatısına konan 1950 adet panel ile yıllık 1 milyon 14 bin kilowatt saat enerji elde etmesi hesaplandığını ifade eden KOSBİ Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Porsuk (Fotoğrafta); “İklim krizi günümüzün en kritik konularından biri. Susuzluk artık ciddi boyutta bir sorun. Bu anlamda yenilenebilir enerji gerçekten bir lüks değil zorunluluk olmaya başladı. Biz de okulumuzun çatısına güneş enerjisi kurarak ülkemizin bize fazla fazla sunduğu bu enerjiyi kullanmak istedik” dedi.

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku