Ana Sayfa YaşamOkullar Liseli gençler teknolojiyle hayallerini baştan yazıyor

Liseli gençler teknolojiyle hayallerini baştan yazıyor

Yazar: Mehlika Bilgutay CETIN

Bu yıl 4. kez öğretmen ve öğrencilerin öğrenme azmi ve Sabancı Vakfı ile Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı / TTGV işbirliğiyle hayata geçirilen Hayalini Tasarlayanlar projesi kapsamında finale kalan 10 ekip arasından ilk üçe giren projeler açıklandı.

İzmir Göztepe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden “Çok Amaçlı Soğuk Zincir Takip Edici” projesini üreten öğretmen Ercan Kaçmaz ve öğrencileri yapılan değerlendirme sonucunda birinci seçildi. Kastamonu Taşmektep Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden “Akıllı Mandıra” projesiyle katılan öğretmen Muhammet Darıcıoğlu ve öğrencileri ikinciliği, Sakarya İMKB Mehmet Akif Ersoy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden “Akıllı Ev Sistemleri” projesiyle öğretmen Ümit Bülbül ve öğrencileri ise üçüncülüğü kazandı. Yarışmaya katılan 30 projeye 500 TL hediye çeki, ilk 3 projeye bilgisayar, projede görev alan öğrencilere farklı miktarlarda hediye çekleri verilecek.

Çok Amaçlı Soğuk Zincir Takip Edici” projesiyle birincilik ödülü İzmir’e

İzmir Göztepe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenlerinden Ercan Kaçmaz ve öğrencilerinin projesi.

Hayalini Tasarlayanlar’da birinci olan Çok Amaçlı Soğuk Zincir Takip Edici projesi ile aşı, ilaç ve gıda maddelerinin muhafaza edildiği dolapların istenilen dereceler arasında kalması amacıyla geliştirilen sistem ile dolap içi sıcaklık değerinin mobil bir sistemle takibi sağlanıyor. Ayrıca enerji sarfiyatını ve gıda maddelerinin bozulmasını önlemek amacıyla dolap kapaklarının açık kalması durumunda sistem uyarı veriyor.

“Akıllı Mandıra” projesiyle ikincilik Kastamonu’ya

Kastamonu Taşmektep Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenlerinden Muhammet Darıcıoğlu’nun yürütücülüğünü yaptığı proje.

Yeterli oksijen olmayan ahırlarda artan amonyak ve metan gazının sebep olabildiği verem hastalığını önlemek hedefiyle hazırlanan Akıllı Mandıra projesi, bu gazların artışını tespit edip uyarı veriyor, otomatik fanları çalıştırıp ortamı havalandırıyor, ısı ve nem oranlarını çiftçinin cep telefonundan görebilmesini sağlanıyor. Ayrıca, ahır zeminini otomatik olarak temizleyen bir robotik sistem de projeye entegre edildi. Otomatik kaşınma düzeneği ise hayvanların bu ihtiyacını karşılıyor.

“Akıllı Ev Sistemleri” projesiyle üçüncülük Sakarya’ya

Sakarya İMKB Mehmet Akif Ersoy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenlerinden Ümit Bülbül ve öğrencilerinin projesi.

Evde olmadığımız zamanlarda evi ısıtma, soğutma, aydınlatma gibi ihtiyaçlarını uzaktan yönetmeyi amaçlıyor. Ayrıca, projenin sunduğu diğer faydalar arasında atık suların filtrelenme ve dinlendirme işlemlerinden sonra depolanıp bahçe sulamasında, yağmur suyunun depolanıp bahçe ve yeşil alan sulamasında kullanılması sayılabilir.

‘Hayalini Tasarlayanlar’ projesinin yeni döneminde arduino kitler ile online olarak proje üretmek için uygulama atölyeleri gerçekleştirildi. Uzman ve mentor desteği ile öğretmenlerin kapasite gelişimleri desteklendi. Eğitimler, webinarlar ve ödüllerle heyecanlı bir süreç sunuldu. Millî Eğitim Bakanlığı onaylı herkese açık çevrimiçi içeriklerle desteklenen projede, öğretmenlere ve öğrencilere, geleceğin teknoloji dünyasında ihtiyaç duyacakları yetkinliklerin kazandırılması hedeflendi. Ücretsiz çevrimiçi ders portalındaki videolarla öğretmenler ve öğrenciler donanım, yazılım, tasarım ve proje geliştirme gibi önemli konularda kendilerini geliştirme olanağı buldular.

Türkiye’nin her yerinden öğretmenlerin katılabildiği Hayalini Tasarlayanlar projesi, öğretmen ve öğrencilerin bilgiye erişmelerine ve yaşadıkları sorunlara farklı bir bakış açısı geliştirmelerine olanak sağladı. Portalda yer alan çevrimiçi ders videoları; Elektroniğin Temelleri ve Arduino ile Programlama, Algoritmik Düşünme ve Python ile Programlama, Proje Yönetimi, Tasarım İlkeleri ve Üç Boyutlu Tasarım konularını kapsıyor.

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku