Ana Sayfa Tasarımİnovasyon Mekanlarda hava kirliliği kontrolünü kolaylaştıran yaratım

Mekanlarda hava kirliliği kontrolünü kolaylaştıran yaratım

Yazar: Mehlika Bilgutay CETIN

Endüstri tasarımcısı Cansu Salcı, hava kirliliği problemini bütünüyle ele alan bir proje geliştirdi. İki farklı üründen oluşan birleşik tasarım projesinde, bireysel ve toplumsal yaşam alanlarında gerekli hava kalitesinin, hem doğrudan hem de dolaylı olarak yaratılması amaçlanıyor. Bu proje ilk olarak, dünyanın kritik sağlık ve ekolojik sorunu olan hava kirliliği problemini bütünüyle ele alıyor.

AURA FAM ailesinde yer alan iki farklı ürün, iç ve dış mekânlardaki hava kalite denetimini daha sürdürebilir kılmak için kullanıcıların mobilitesinden faydalanarak, her bireyin kirletici verilere ulaşabilmesini sağlıyor. Böylelikle insanlara, soluduğu havayı ve gittiği mekânı tercih edebilme hakkı vermeyi hedefliyor.

İki ürün, mobil veri aracılığıyla mekânlardaki hava kalite denetimini gerçekleştiriyor.

Hava denetimini sürdürebilir kılıyor

Ev tipi denetleyici ve arındırıcı olan AURA FRESH, içerisindeki PM (toz) sensörü alanda kızıl ötesi ışın ile tarama yaparak kirleticileri tespit ediyor. Otomatik olarak filtreleme moduna geçiyor. Aksiyel fan sayesinde çektiği kirli havayı filtrelerde süzerek temiz havayı ızgaralarından çevreye aktarıyor. Ev tipi denetleyici ve arındırıcı olan AURA FRESH ’in piyasada bulunan benzerlerinden farkı, denetlenen ve tespit edilen kirleticilere göre anlık otomatik çalışması. Aynı zamanda formu, kabuk estetiği ve şarj etme yüzeyi sayesinde dekoratif obje olarak mekana entegre olabiliyor.

Giyilebilir akıllı hava takipçisi olan AURA COACH ise daha yenilikçi bir ürün olarak karşımıza çıkıyor. Bu cihaz, yerel ve kamusal mekânların hava denetimini daha sürdürebilir kılıyor. Böylelikle, şehirde erişilemeyecek noktalara erişim sağlayabilmeyi ve hava kalite değişim hızının dezavantajını ortadan kaldırarak, hava kirletici verilerine daha kolay ve gerçek zamanlı ulaşılabilmeyi sağlıyor.

Kirli hava partikülleri sensörlerle tespit ediliyor

AURA FAM ailesindeki iki ürün, hava kalite izlenmesi ve denetlenmesi işlevini cihazlar içerisindeki sensörler ile sağlıyor. İki cihazın içerisinde ortak dört adet sensör bulunuyor. Bunlar; CO (Karbon monoksit) sensörü, VOC (Uçucu organik bileşik) sensörü, basınç sensörü, sıcaklık ve nem sensörü. Cihazların üzerinde yer alan kirli hava girişlerinden sensörlere temas eden hava partiküllerinin, ilgili sensörler yardımıyla ölçümleri yapılıyor. İki tip cihaz içinde geçerli olacak şekilde; sensörlerin tespit ettiği kirletici veriler, devre kartı üzerinde bulunan veri kaydedici kısmında toplanıyor. Bluetooth modülü ile bağlı olduğu telefondaki uygulamaya aktarılıyor. Kullanıcı denetlenen her bir gazın, partikülün, nemin, basıncın ve sıcaklığın değişen gerçek zamanlı verilerini uygulama üzerinden görüntüleyebiliyor.

Hava kirliliğinin denetlenmesi toplumsal faydaya dönüştürülüyor

Projenin çıkış noktasının hava kirliliğinin ekolojik denge üzerindeki olumsuz etkilerin olduğunu söyleyen Endüstri Tasarımcısı Cansu Salcı (Fotoğrafta), “Bildiğimiz kadar bilmediğimiz birçok gaz ve bileşenlerin uzun sürelerde genel sağlığın yanı sıra insan psikolojisi, ruh hali ve verimliliğe olan etkileri beni bu konuda daha fazla araştırma yapmaya itti. Bu noktada, ya bizde kirleticileri fark edebiliyor olsaydık, ya aksiyonlarımızı duruma göre değiştirebiliyor ve bu gaz yayıcı materyalleri hassasiyetimize göre seçebiliyor olsaydık vb. soruların yanıtlarını aramaya başladım. Hava kirliliğine, bireysel çözüm kadar toplumsal hareket ve farkındalığın da sağlanmasının bilincinde hareket ederek projeye başladım” dedi.

Birleşik tasarım projesinde en önemli noktanın giyilebilir ürün AURA COACH ile yapılanların olduğunu belirten Salcı, şöyle devam etti; “Bu cihaz, yerel ve kamusal mekânların hava denetimi olayını daha sürdürebilir kılıyor. Bu proje, temelde toplum bilimini ve coğrafi bilgi sistemini taban olarak kullanarak, büyük servis hizmetleri ile ulaşılan kısıtlı verileri gösteriyor. Böylelikle, şehirde erişilemeyecek noktalara erişim sağlayabilmeyi ve hava kalite değişim hızının dezavantajını ortadan kaldırarak daha kolay ve gerçek zamanlı ulaşılabilmeyi sağlıyor. Hava kirliliği gibi dünya çapında önemli sağlık ve ekoloji sorunu, bir topluluk kurarak toplumsal faydaya dönüştürme bilincinde hareket ediyoruz.”

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku