Ana Sayfa YaşamEvler Mekanların vahaları balkonları yeniliyoruz

Mekanların vahaları balkonları yeniliyoruz

Yazar: Belgin TOZAN

Bunaltıcı sıcak aylarda evin en değerli bölümü haline gelen, yaşadığımız mekanların hem içinde hem de dışındaki ortam olan balkonları yenilemeye ne dersiniz?..

Hayatımızda pek çok değişikliğe neden olan bugünler, aynı zamanda yaşam alanımız evlere yönelik bakışı da değiştirdi. ‘Evden işe, işten eve’ döngüsü içerisinde yıllarca ertelenen ya da ihmal edilen değişiklik, yenileme ve boya-badana işleri bu süreçte tekrar uygulanmaya başlandı.

Bi’Boya’nın balkonlar için hazırladığı yaratıcı çözüm önerileriyle nefes alanları olan balkonların paslarından kurtulabilir ve bu alanları daha renkli, daha ferah ortamlara dönüştürebilirsiniz.

Paslı balkon demiri nasıl boyanır?

Boyama işlemine başlamadan önce üzerinize uzun kollu ve eski kıyafetler giymeyi unutmayın.

Öncelikle demirin pasını arıtmakla işe başlayın. Bunun için; biraz beyaz sirke ya da beyaz sirkeli su kullanmayı tercih edin. Sert bir fırça ile demirin üst yüzeyini soyarak, pası temizleyin. Daha sonra, boyanın daha iyi tutunabilmesi için demir yüzeyleri zımparalayın. Toz fırçası ile yüzeyin tozunu aldıktan sonra, anti-pas özelliğine sahip bir astar ile astarlayın. Böylece, balkon demirinizi boyama işine başlayabilirsiniz…

Dikkat edilmesi gerekenler

  • Anti-pas astar uygulaması sonrasında, Bi’Boya Su Bazlı Parlak Comfort’un bir kısmını, hacimce yüzde 10 incelterek tekrar astar olarak uygulayın. Ardından inceltilmemiş boya ile son kat uygulamasına geçin. Alttaki yüzey kapanana kadar -minimum 2 kat-boya uygulayın.
  • Boya sıçrayabileceğinden, etrafın kirlenmemesi için boya yapacağınız alanı kullanılmış gazete kağıdıyla kaplayın.
  • Boya için pratik kullanımlı bir rulo veya fırça tercih edinin. Ufak dokunuşlar için de bazı kısımlarda küçük boy fırça kullanın.
  • Boyayı tek kat değil, minimum 2 kat boyayarak daha iyi tutunmasını sağlayın.
  • Balkon demiri boyama işlemi sırasında fırçayı sürerken demir üzerinde fırça izleri kalmamasına özel gösterin.

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku