Ana Sayfa YaşamMağazalar Plastik atık sorunu için adidas taahhütte bulundu

Plastik atık sorunu için adidas taahhütte bulundu

Yazar: Ilayda DEMIRKIRAN

Büyük bir sorun olan plastik, dünya için kritik eşiğe ulaştı. Doğada yok olması neredeyse imkansız olan plastiklerin yarattığı kirliliğin 10 yıl sonra geri dönüşü olmayan bir noktaya geleceği vurgulanıyor.

Dünyayı geri dönülmez bu yoldan döndürmenin mümkün olduğuna inanan adidas, bu sorunun çözümü için verdiği mücadeleye yeni yaklaşımlar ekliyor. Marka, inovasyon ve ortaklıklar yoluyla End Plastic Waste (Plastik Atığı Durdur) için bir taahhütte bulundu.

Markanın geri dönüşüm yolculuğu

  • 2020 yılında ilk kez adidas ürünlerinde kullanılan polyesterin yarısından fazlası geri dönüştürüldü ve 2024’ten itibaren yalnızca geri dönüştürülmüş polyester kullanımı planlanıyor.
  • 2019’dan beri test aşamasında olan ilk ‘Made To Be Remade’ (Yeniden Yapılmak Üzere Yapıldı) koşu ayakkabısının lansmanının 2021’de gerçekleşmesi planlanıyor.
  • Tüketicilere giden yolda plastikten kaçınmak adına marka, plastik poşetleri 2016 yılında mağazalarından kaldırdı ve gelecekte mağazalara ürün teslim etmek için de geri dönüştürülmüş ambalajlar kullanacak.
  • İklim değişilikliği için, 2030 yılına kadar hem kendi faaliyetlerinden hem de tedarikçilerinden kaynaklanan sera gazı emisyonlarını 2017 yılına göre yüzde 30 azaltacak.
  • İklim zararsızlığı ise 2050 yılının gündeminde. Almanya’da, şirket elektriğinin neredeyse tamamını yenilenebilir kaynaklardan sağlıyor.
  • 2018’den beri, daha sürdürülebilir pamuk temin ediyor, bu ihtiyacını çoğunlukla Better Cotton Initiative’den sağlıyor.
2021 sonuna kadar ürünlerinde kullandığı tüm polyesterin yüzde 60’tan fazlasını geri dönüştürecek olan adidas, 2030’a kadar tüm operasyonel emisyonlarını yüzde 30 azaltacağını ve 2050’ye kadar da iklim-nötr olacağını taahhüt ediyor.

Sürdürülebilir ürün yaratma çabalarının çıkış noktası: Üç Döngü Stratejisi

Geri dönüştürülmüş malzemelerle üretilen Geri Dönüştürülmüş Döngü

2015 yılında, plajlar ve kıyı topluluklarından toplanan geri dönüştürülmüş plastik atıklardan yapılan ilk koşu ayakkabısını yaratmak için Parley for the Oceans ile ortaklık kurdu. Okyanusların kirlenmesini önlemek adına tamamen geri dönüştürülmüş malzemelerden üretilen adidas Primeblue ile Primegreen, 2020 başlarında lanse edildi. Bu ürünler için sürdürülebilir ve yüksek performanslı iki yeni iplik kullanıldı.

Yenilenmek üzere üretimi sağlayan Dairesel Döngü

2013 yılından beri yeniden yapılacak ürünler üretmek için çalışıyor. Marka, “Giy, yıprat, iade et” tavsiyesiyle bu ürünleri yeni ürünlere dönüştürüyor. Bir şeyin sonu, diğerinin başlangıcı oluyor.

Doğa ile yapılan Yenileyici Döngü

Marka, dengeyi yeniden düzenleyen malzemelerle üretilen yeni bir spor giyim çağı oluşturuyor. Doğal organik elyaflardan öncü bitki bazlı ipliklere uzanan bu hammadde devrimi ile geleceği ve sporcuları ilk sıraya koyuyor.

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku