Ana Sayfa Hijyen Plastik su ısıtıcısında kaynayan 1 L suya 10 milyon mikroplastik karışıyor

Plastik su ısıtıcısında kaynayan 1 L suya 10 milyon mikroplastik karışıyor

Yazar: Mehlika Bilgutay CETIN

Küresel ölçekte gerçekleştirilen bir çalışma, plastik biberonların sıcak su ile dezenfeksiyonundan kaynaklı, bebeklerin 14K–4550K adet mikroplastik yutmak zorunda kaldığını ortaya koydu.

Araştırmacılar, mutfak aletlerinde yaygın olarak kullanılan sert bir plastik olan polipropilenden yapılan su ısıtıcılarının, 100 °C’lık tek bir kaynamada, bir litre suya 10 milyondan fazla mikroplastik bıraktığını bulguladılar.

Araştırmada ayrıca, plastik bir su ısıtıcısında kaynatılmış sudan yapılmış bir fincan çayın üç milyondan fazla mikroplastik parçacık içerebileceği belirtiliyor. Bu nedenle, çay ya da kahvenin, plastik harici maddeden yapılmış ısıtıcıda demlenmesi önlem olarak tavsiye ediliyor.

Fotoğraf: Özlem Özkan

Araştırma, kaynatma sıcaklığının artırılmasının mikroplastik parçacık sayısını büyük ölçüde artırdığını ortaya koydu. Bu parçacıkların çoğu, çay veya kahve yaparken kaçınılmaz olarak fincanlarımıza ya da kaynatılan su ile yapılan yiyeceklerimize aktarılıyor.

Düşünüldüğünden çok daha fazla miktarda mikroplastik yutuyoruz

Dublin Trinity College’da çalışmalarını yürüten Profesör Liwen Xiao, plastik ürünlerin günlük kullanımının önemli bir mikroplastik salım kaynağı olduğuna işaret ederek; “Bu da, maruziyet yollarının düşünüldüğünden bize çok daha yakın olduğu anlamına geliyor” diyor. Profesör Liwen Xiao, mikroplastiklerin insan sağlığı üzerindeki potansiyel risklerinin acilen değerlendirilmesi gerektiğini vurguluyor.

Bu kadar çok miktarda mikroplastik yutmanın sağlığımıza zarar verip vermediği ya da ne gibi bir zarar verdiği henüz tam olarak belirlenmiş değil. Dünyanın dört bir yanındaki araştırmacılar, mikroplastiklerin, yediğimiz balıktan soluduğumuz havaya kadar her şeye karıştığına dair güçlü kanıtların ortasında incelemeye devam ediyorlar. Mikroplastikler, ya doğrudan sindirim sistemlerimizden geçiyor ya da vücudumuz bazılarını emiyor olabilir. Uzmanlar, plastiklerden süzerek çıkan kimyasalların sindirim sistemimizden geçerken absorbe edildiği görüşündeler.

Yapılan bir araştırmada, İngiltere’deki üç farklı markanın su ısıtıcısı incelendi.

Biberonla beslenen 12 aylık bir bebek, günde 2,6 milyon mikroplastik yutuyor

Su ısıtıcısı bulguları, bebek maması sütünün hazırlanması sırasında üretilen plastik miktarıyla ilgili daha geniş bir çalışmanın parçasıydı. Bu araştırmada, bebek biberonunun sıcak suyla sterilize edilmesi ve ardından ılık sütle doldurulması sonucunda biberona hangi miktarda mikroplastik salındığına bakıldı. 

Bu yöntemle beslenen ortalama 12 aylık bir bebeğin günde 2,6 milyon mikroplastik yuttuğu tespit edildi. Ki bu oran, suyun, herhangi bir metal veya cam su ısıtıcısı ile kaynatıldığındaki orandır. Plastik bir su ısıtıcısı kullanıldığında, bu oranın oldukça yüksek olması muhtemeldir.

Yapılan araştırma, sterilizasyonun ve 70 °C’lık sıcaklıktaki suyla temasın, litre başına 16 milyon mikroplastiği serbest bırakabileceğini ortaya koydu.

Sıcaklığın etkisi

Bu arada, sıcaklığın 25 °C’a düşürülmesi, mikroplastik miktarını 0,6 milyona düşürürken, sıcaklığı 95 °C’a çıkarmak, bu miktarı 55 milyona çıkarıyor. Bu veriler, sıcaklığın, mikroplastik üretiminde çok büyük fark yarattığını ortaya koyuyor.

Sterilizasyon ve mama hazırlarken neler yapılabilir?

Standart önlem olarak;

  • Hazırladığınız mamayı plastik kaplarda tekrar ısıtmayın ve mikrodalga fırınlardan kaçının.
  • Biberondaki mamayı kesinlikle çok kuvvetli sallamayın.

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku