Ana Sayfa Su'ya DairEKOLOJİ Şahika Ercümen’den denizler için acil yardım çağrısı

Şahika Ercümen’den denizler için acil yardım çağrısı

Yazar: Selma ALTIN

Geçen yıl 8 Haziran Dünya Okyanus Günü’nde UNDP Türkiye Sudaki Yaşam Savunucusu olarak atanan Dünya Serbest Dalış Rekortmeni Şahika Ercümen, bu görevi üstlenmesinin birinci yıldönümünde, Dünya Çevre ve Okyanus Günleri vesilesiyle herkesi denizleri korumak için acilen eyleme geçmeye çağırdı. 

UNDP Türkiye tarafından yayımlanan video ile su altındaki yaşam için çağrı yapan Şahika Ercümen (Fotoğrafta), kirlilik, atıklar, aşırı avlanma, istilacı yabancı türler ve iklim değişikliği sebebiyle okyanuslar ve denizlerin her geçen gün oksijen kaybettiğini söyleyerek şöyle seslendi; “İyisiyle ve kötüsüyle İnsan Çağı’nda gezegeni bizler şekillendiriyoruz. Bu Çevre Günü ve Okyanus Günü’nde herkesi denizlerimizden başlayarak mavi gezegenimizi korumak için harekete geçmeye çağırıyorum!”

Şahika Ercümen geçtiğimiz bir yıl boyunca UNDP Türkiye ile el ele vererek denizlerin korunması konusunda farkındalık yaratmak, denizlerin sesi olmak için birçok faaliyete katıldı. COVID-19 döneminde artan deniz kirliliğine dikkat çekmek için İstanbul Boğazı’nda ve UNDP’nin Suriye Krizine Yanıt ve Dayanıklılık Programı’ndaki “Sıfır Atık Projesi” kapsamında tarihi batık şehir Halfeti’de dalışlar yaptı. UNDP ve Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü iş birliğinde yürütülen “Denizel İstilacı Yabancı Türler Projesi” için Kaş’ta istilacı yabancı türlerin en istilacılarından biri olarak kabul edilen aslan balığının denizlere zararları konusunda farkındalık yaratmak için daldı. UNDP Türkiye ve Şahika Ercümen, Küresel Amaçlar’ın 14.’sü olan Sudaki Yaşam konusunda herkesi bilinçlendirmek ve davranış değişikliğini teşvik etmek amacıyla çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

Şahika Ercümen’in seslendirdiği video, mavi derinliklerdeki ekosistemin büyüleyici görüntülerinin yanı sıra insanlık olarak yarattığımız ve suyun altındaki yaşam için büyük tehdit oluşturan sorunları, plastik kirliliği ve müsilaj gibi güncel problemleri de çarpıcı bir şekilde gözler önüne seriyor.

Küresel Amaçlar’ın 14.’sü Sudaki Yaşam

Sahip oldukları sıcaklık, kimya, akıntılar ve yaşam nedeniyle dünyadaki okyanuslar, yerküreyi insanlar için yaşanabilir kılan küresel sistemleri yaşatır. Bu yaşamsal kaynağı yönetme biçimimiz ise, bir bütün olarak insanlık için ve aynı zamanda iklim değişikliği etkilerini dengelemek için vazgeçilmez önem taşıyor.

Üç milyarı aşkın insan, geçimlerini sağlamak için deniz ve kıyılardaki biyo-çeşitliliğe bağımlıdır. Ancak günümüzde, dünyadaki balık stoklarının yüzde 30’u aşırı kullanıldığı için sürdürülebilir ürün vereceği düzeyin altına inmiş durumda. Okyanuslar ayrıca, insanların ürettiği karbon dioksidin yaklaşık yüzde 30’unu da emiyor; sanayi devriminin başlangıcından bu yana, okyanus asitlenmesinde yüzde 26 artış görülüyor. Büyük kısmı karada yerleşik kaynaklardan gelen deniz kirliliği ise kaygı verici düzeylere ulaştı. Okyanusun her kilometre karesinde ortalama 13 bin parça plastik atık bulunuyor.

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri, deniz ve kıyı eko-sistemlerini sürdürülebilir biçimde yönetmeyi, kirlenmeden korumayı ve ayrıca okyanus asitlenmesinin etkilerini ele almayı hedefliyor. Uluslararası hukuk vasıtasıyla korumanın ve okyanus temelli kaynakların sürdürülebilir kullanımının artırılması, okyanuslarımızın karşı karşıya olduğu sorunların bazılarının hafifletilmesine katkıda bulunacaktır.

Videoyu izlemek için: https://youtu.be/GVTKAvmRjkQ

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku