Ana Sayfa RÖPORTAJ Şehirde mikromobilite ve paylaşım ile ulaşım özgürlüğü modeli; DUCKT

Şehirde mikromobilite ve paylaşım ile ulaşım özgürlüğü modeli; DUCKT

Yazar: Selma ALTIN

Şehir yaşamının en temel sorunlarından biri ulaşım… Türkiye’de otomobile dayalı şehir planlaması var ve bu yapılanmanın kendisi büyük bir problem. Şehir nüfusunun artmasıyla birlikte ulaşım problemi de beraberinde artmaya devam ediyor.

Şehir içi ulaşımda bisikletin de bir ulaşım aracı olduğunu yeni yeni fark eden yerel yönetimler, kentlere, bisiklet yollarını da adapte ederek çözüm üretme çalışıyorlar.

Bisiklet gibi bireysel olarak son yıllarda kullanımı artan bir başka ulaşım aracı da scooter’lar. Özellikle, elektrikli scooter kullanımı giderek yaygınlaşıyor ve ulaşımda ‘mikromobilite çözüm’ olarak ilgi çekiyor. Bisiklet kadar hızlı sürüş yakalamak için bu ulaşım aracının daha etkin kullanımı yoruma açık… Bu yorumlara cevap geliştiren DUCKT, elektrikli scooter’ların şehirlerdeki ulaşım çözümlerine entegre olmasını kolaylaştırmak amacıyla altyapı çözümleri üretiyor. Yerli girişim DUCKT, tak-çalıştır adaptörü ve istasyonlarıyla, marka – model fark etmeksizin tüm scooterlara park etme, güvenli bir şekilde kilitleme ve şarj etme hizmeti sunuyor.

DUCKT, varolan scooter paylaşım işlemini kolaylaştıran hibrit bir kullanım imkanı sağlıyor.

Çağrı Selçuklu, Gökşen Atalay ve Evren Yazıcı’nın hayata geçirdiği DUCKT’ın tüm altyapısı ve operasyonları, girişimin kendi ekipleri tarafından yürütülüyor. Marka, satış ve pazarlama çalışmalarına Ekim ayı itibariyle başladı ve ilk pilot proje bu ay kullanıcılarla buluşuyor. Bugüne kadar, sosyal medya mecralarından bularak kendilerine ulaşan dünyanın farklı ülkelerinden toplam 95 müşteri ile görüşüldü. Bu potansiyel müşterilerin yüzde 45’i DUCKT’ı sosyal medya mecralarından bularak kendilerine ulaştı ve marka, bu iletişimlerin 41’i ile devam eden satış görüşmeleri içerisinde. 

Gelir modeli olarak ‘satış’ı tercih eden DUCKT, talep bazlı olarak geliştirilen modele göre kullanıcılarına adaptörlerini ve istasyonlarını satıyor. Sağladığı yazılım desteği için aylık ödeme modeli bulunuyor. Girişim, süreç içerisinde yazılım temelli hizmetlerini çeşitlendirmek ve topladıkları şehir ve ulaşım bazlı data havuzu ile de yeni kar modelleri oluşturmayı hedefliyor.

DUCKT ile ilgili sorularımızı, girişimin yaratıcı ekibinden Gökşen Atalay’a yönelttik.

Duckt’ın çıkış noktası ve amacı nedir?

Son kilometre probleminin çözümü olarak ‘mikromobilite’ tüm dünyada, özellikle büyük şehirlerde hızla yaygınlaşıyor. Son iki yılda gerçekleşen bu yükselişin gerek şehir yaşantısına olan etkilerini, gerekse BIRD, LIME gibi elektrikli scooter paylaşımı yapan şirketleri derinlemesine inceleyerek başladık. Problemleri analiz ettiğimizde elektrikli scooter’lar için bir altyapı olmadığını gördük ve DUCKT projesi doğmuş oldu. Biz DUCKT olarak elektrikli scooter’lar için park, kilit ve şarj istasyonu üretiyoruz.

DUCKT, tak-çalıştır adaptörü ve istasyonlarıyla, marka – model fark etmeksizin tüm scooterlara park etme, güvenli bir şekilde kilitleme ve şarj etme hizmeti sunuyor.

Projenizin hayata geçiş süreci nasıl gerçekleşti?

Biz şu an Farplas A.Ş.’nin mobilite odaklı inovasyon merkezi Farklabs’te bulunuyoruz. Otomotiv kökenli tasarımcı ve mühendislerden oluşan küçük ve çok etkin bir ekibimiz var. Nisan 2019’da ilk prototipimizi kartondan yaparak başladık. Çok kısa zaman içerisinde sürekli iterasyonlarla yüzlerce geliştirme yaptık ve bugün geldiğimiz noktada DUCKT’a ulaştık.

Girişim, Las Vegas’ta gerçekleştirilen CES /Elektrik, Elektronik Fuarı’nda, 7-10 Ocak 2020 tarihleri arasında Amerikalı yatırımcıların karşısına çıkacak. 11-12 Aralık 2019’da ise dünyanın önemli stratup platformu olan Techcrunch Disrupt Berlin’de TC Top Picks’e Mobility alanındaki 5 şirketten biri olarak yer alacak.

Duckt kullanıcıları kimlerdir?

DUCKT, mikromobilite için tasarlanmış, aynı zamanda mekanları güzelleştiren bir şehir mobilyasıdır. Paylaşımlı veya kişisel elektrikli scooter kullanan herkes DUCKT’ın kullanıcısıdır.

DUCKT’ın geliştirdiği adaptörler sayesinde tüm scooter modelleri aynı istasyonu kullanabiliyor. Hatta gelecekte çıkacak modellerin de bu istasyonlara uyumlu olacağı vurgulanıyor.

Geleceğin şehirlerindeki toplu ulaşımda Duckt’ı nasıl konumlandırıyorsunuz? Çocuklara oyuncak olarak hayata geçen scooter, şu an ulaşım aracına evrildi. Bundan sonraki süreçte, scooter’a olan ilgi sizce artar mı ya da ginger örneğinde olduğu gibi, bir ilgi azalması yaşar mı?

Şehirlerin kalabalıklaşması; trafik, kazalar, park yeri ve çevresel olumsuzlukları beraberinde getiriyor. Bu yüzden sürdürülebilir elektrikli ulaşımın yaygınlaşması bizim için çok önemli. Mikromobilitenin hızlı yükselişiyle gelişmiş ülkelerde  ‘mobility hub’ adı verilen, farklı mobilite seçeneklerinin bir arada sunulduğu alanlar oluşturuluyor. DUCKT istasyonlarının yoğunluklu olarak bu alanlarda konumlanacağını düşünüyoruz. Biz DUCKT olarak mikromobilite’nin geleceğine yürekten inanıyoruz. Şarj sistemimizi tüm dünyada yaygınlaştırmak ve tüm şehirlerin kullanımına sunmak istiyoruz.

Tam şarj edilmiş bir scooter, ne kadar yol alabiliyor? Şarj istasyonları için belediyelerden alan mı kiralanıyor?

Elektrikli scooter ortalama 20-40 km arası yol gidebiliyor. Belediyeler için DUCKT uygulama konusunda bir standartlaşma getirdiğinden oldukça faydalı bir araçtır. Bu yüzden DUCKT istasyonlarının yerel yönetim veya özel sektör; tüm paydaşların iş birliği içinde çalışma potansiyelini arttıracağına inanıyoruz.

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku