Ana Sayfa MimarcaUygulama Sel baskını için bir çözüm: Poroz beton

Sel baskını için bir çözüm: Poroz beton

Yazar: Deniz KARATAS

Dünyada 20-30 yıl kadar, Türkiye’de ise son yıllarda kullanılmaya başlanan su geçirme özelliğinden dolayı çevreci beton olarak da adlandırılan poroz -geçirimli- beton, İstanbul’da yaşanan sel felaketi sonrası tekrar gündeme geldi. Su geçirgenliğine sahip, ıslak ve drene edilmesi gereken zeminlerde kullanılabilen poroz beton, yüksek boşluklu yapısı sayesinde üzerinde su biriktirmiyor ve istenmeyen suların yüzeyden uzaklaştırılmasında tercih ediliyor.

Birleşik Devletler Çevre Koruma Dairesi (EPA) tarafından ‘yollarda en iyi yağmur suyu yönetim çözümlerinden biri’ olarak öne çıkan ve yerleşim yoğunluğu düşük bölgelerde uygulama yükümlülüğü getirilen poroz beton hakkında açıklamalarda bulunan Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği TÇMB Başkanı M. Şefik Tüzün; “Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da yaşanan sel felaketi hayatı felç etmiş ve maalesef maddi hasarlara yol açmıştır. Herhangi bir can kaybının yaşanmamış olması bizi mutlu etse de özellikle alt yapı sorunu ve yollarda, asfalt ve beton yüzeyli geniş alanlarda kullanılan malzemeler felaketin boyutunu artırmıştır. Yollarda ve geniş yüzey alanı bulunan parklarda, otoparklarda poroz beton kullanımının yaygınlaşmasıyla bu tarz olumsuzlukların yaşanmasının önüne geçilebilecektir. Poroz beton uygulamaları geçirimsiz klasik kaplama yüzeylerinin aksine, yağmur suyunun kaplama yüzeyinden geçişine izin vererek suyu kirletmeden yeraltı suyuna ulaşır” dedi.

Poroz beton kullanım alanları

Suyun yüzeyden alt tabakaya geçişini sağlar.
Filtre özelliği sebebiyle, istinat duvarları (özellikle prefabrik panel uygulamalar) arkasında tercih edilir.
Yüzeyde su bulunmasının istenmediği alanla.
Zemin geçirimliliğinin önem kazandığı sahalar.
Oto yıkama yerleri, spor sahaları, yol kenarları, garajlar, bahçe yolları gibi sık yıkama ve sulamaya maruz kalan yerler.
Drenaj boruları üzeri.

Temiz su kaynaklarına olumlu etki sağlıyor

Poroz beton uygulamalarının kaplama yüzeyinde istenmeyen suyu uzaklaştırmasının yanı sıra, temiz su kaynağı bulmak için ayrılan bütçenin de daha etkin kullanımına katkı sağladığını belirten Tüzün; “Poroz beton kaplamaların her metrekaresinden yaklaşık 200 litre suyun bir dakika içerisinde geçişine izin vererek suyu adeta içer. Bu nedenle poroz betonun, geçtiğimiz günlerde İstanbul’da yaşanan ve son 32 yılın en yoğun yağışı olarak kayda geçen yağışlarda bile, yağmur suyunun kaplama yüzeyinden tahliye edilmesinde etkili sonuçlar verdiği görülür. Poroz betonun özel boşluklu yapısı sayesinde yağmur suyu kaplama yüzeyinden alttaki tabakalara geçerek hızlıca son varacağı adrese, yeraltı suyuna ulaşır ve yeraltı suyunu besler. Bu sayede pahalı ve büyük drenaj altyapısı yatırımlarına duyulan ihtiyacı da azaltır” diyerek poroz beton kaplamaların ekolojik sisteme katkısını da dile getirdi.

Ülkemizde, 2011 yılından bu yana Denizli’de 110 km poroz beton uygulaması gerçekleşti ve 2015 yılında da altyapısı tamamlanmış yollarda 70 km daha poroz beton temel uygulaması geçen ay ihale edildi.

Poroz beton nedir?

Poroz betonun ilk kullanım tarihi aslında çok eskilere dayanıyor. Bu beton türü ilk kez 1800’lü yıllarda Avrupa’da, önce duvar yapımında, ardından, 1920’li yıllarda İskoçya ve İngiltere’de iki katlı ev yapımında kullanılmıştır. Ülkemizde ise daha yakın bir dönemde kullanılmaya başlanmış fakat halen tam anlamıyla bilinen, kullanılan bir beton tipi değildir. Meslek uzmanları, bunun nedeninin, işçiliğinin biraz daha zahmetli olmasının etkisi olarak belirtiyorlar. Poroz betonun yapısındaki büyük boşluklar suyun zemine iletilmesini sağlar. Ancak, betonun sıradan betonlara göre gücünü azaltır. Tabi bu basınç dayanımının düşmesi, çoğu kullanım alanında sorun teşkil etmez.

 

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku