Ana Sayfa Hijyen Sıvı sabun yerine kalıp sabun

Sıvı sabun yerine kalıp sabun

Yazar: Deniz KARATAS

Koronavirüsten korunmak için alınacak önlemlerin başında, ellerin sık sık yıkanması ve dezenfekte edilmesi geliyor. Ancak yanlış dezenfekte uygulamaları deride kızarıklıktan egzamaya uzanan bir dizi rahatsızlığa neden olabiliyor.

Elleri uzun süre sabunla ovalayarak yıkamanın mümkün olmadığı durumlarda dezenfektan ürünler kullanılıyor.

blank

Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Bahar Öznur (Fotoğrafta), el hijyenini sağlamak için kullanılan dezenfektanların sık veya yanlış kullanımının deride tahriş, kızarıklık, kabuklanma ve yaralar ile sonuçlanan el egzamalarına yol açtığını belirtiyor.

Son haftalarda dermatoloji kliniklerine gelenlerin büyük çoğunluğunun ellerde yanma batma kızarıklık ve kaşıntı şikayeti ile başvuran hastalardan oluştuğunu ifade eden Dr. Bahar Öznur; “Bu hastalarda genellikle sık su, sabun, çamaşır suyu, kozmetik ürünlerin ve alkol bazlı ürünlerin kullanımına bağlı alerjik maddelere hassasiyetin artması ve tahriş gelişiyor. Ayrıca, elde gelişen egzama daha sonra yüz ve vücuda da yayılabiliyor. Çocuklarda da derinin çok ince ve hassas olmasına bağlı aynı şekilde elde tahriş ve kızarıklık görülüyor” diyor.

Sık sık su, sabun, çamaşır suyu, kozmetik ve alkol bazlı ürünlerin kullanımı, cildi tahriş edip hassasiyeti arttırıyor.

Temizlik ürünleri dikkatli kullanılmazsa solunum yolu hastalığına neden olabilir

Temizlik için kullanılan malzemelerin farklı kimyasal maddeler içerdiğini, uzun süreli maruziyetin solunum sorunlarına yol açabileceğini belirten Dr. Bahar Öznur, özellikle astım, kronik bronşit gibi hastalıkları olan kişilerde nefes darlığı görülebildiğini söylüyor. Bu ürünlerin dikkatli kullanılması, mekanların sık sık havalandırılması, kimyasal maddelerin kesinlikle bir arada kullanılmaması uyarılarında bulunan Dr. Bahar Öznur, solunum yollarındaki rahatsızlıkların yanı sıra gözlerde yanma, batma ve kızarıklığın da sık karşılaşılan tahriş bulguları arasında olduğunu söylüyor.

Gliserin ya da zeytinyağı içerikli sabunlar tercih edilebilir

Koronavirüse karşı korunurken cilt sağlığımızı da tehlikeye atmamak için bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. Dr. Bahar Öznur, ellerdeki tahrişin önlenmesi için önerilerini beş başlıkta topluyor.

1- Ev temizliği yaparken mutlaka eldiven kullanın.

2- Temizlik sırasında çok sıcak ya da soğuk olmayan, ılık su kullanın.

3- Dışarıdan gelen paketlerin, marketten aldığınız ürünlerin temizliğinde tahriş edici ürünler kullanıyorsanız bu işlemi eldivensiz yapmayın.

blank

4- Ellerinizi yıkadığınız sabunun cildi tahriş etmeyen, nemlendirici içeriğe sahip olmasına dikkat edin. Sıvı sabun yerine kalıp sabun kullanarak egzama riskini azaltabilirsiniz. Gliserin ya da zeytinyağı içerikli sabunları tercih edebilirsiniz.

5- Ellerinizi yıkadıktan sonra mutlaka nemlendirici bir krem kullanın. Vazelin, gliserin, lanolin gibi su tutucu içeriği yoğun kremler özellikle tercih edilebilir.

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku