Ana Sayfa Tasarımİnovasyon Tamamen elektrikli “Spirit of Innovation” ilk uçuşunu tamamladı

Tamamen elektrikli “Spirit of Innovation” ilk uçuşunu tamamladı

Yazar: Ilayda DEMIRKIRAN

Şimdiye kadar bir uçağa monte edilmiş en güçlü bataryaya sahip Rolls-Royce’un tamamen elektrikli Spirit of Innovation uçağı, 400kW (500+hp) elektrikli güç aktarma grubundan aldığı güçle gökyüzüyle buluştu. Gerçekleştirilen bu uçuş, uçağın dünya rekoru girişimine yönelik önemli bir adım olmakla birlikte, havacılık endüstrisini karbondan arındırma yolculuğunda da bir dönüm noktasını temsil ediyor.

Rolls-Royce olarak hava, kara ve deniz taşımacılığını karbondan arındırmak ve net sıfır karbon stratejilerine geçişte ekonomik fırsat elde etmek için ihtiyaç duyulan teknolojik yenilikleri üretmeye devam ettiklerini vurgulayan Rolls-Royce CEO’su Warren East; “Bu program için geliştirilen ileri batarya ve tahrik teknolojisi, Kentsel Hava Hareketliliği pazarı için heyecan verici uygulamalara sahip ve ‘Jet Sıfır’ı gerçeğe dönüştürmeye yardımcı olabilecek nitelikte” olduğunu ifade etti.

Program, ortaklıklarla hayata geçirildi

Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı’na ait ve QinetiQ tarafından yönetilen, uzun bir test uçuşu geçmişine sahip Boscombe Down test sahasından havalanan uçak, yaklaşık 15 dakika süren uçuşunu gerçekleştirdi. Bu ilk uçuş sayesinde Rolls-Royce havalanan uçağın elektrik gücü ve tahrik sistemi hakkında önemli performans verilerini toplayacak ve yoğun bir uçuş testi aşamasına başlayacak. Kısaca ACCEL olarak adlandırılan (Accelerating the Electrification of Flight – Uçuş Elektrifikasyonunu Hızlandırma) programının ana ortakları arasında YASA adlı elektrikli motor ve kontrolör üreticisi ve Electroflight adlı havacılık start-up’ı yer alıyor.

blank
Spirit of Innovation’ın ilk uçuşu, küresel olarak daha temiz uçuşlara geçiş konusunda ileriye doğru atılmış büyük bir adım olarak değerlendiriliyor.

Projenin yarı finansmanı, Birleşik Krallık İş, Enerji ve Endüstriyel Strateji Bakanlığı ve Innovate UK ortaklığı ile Aerospace Technology Institute (ATI) tarafından sağlanıyor. ACCEL programı, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı COP26’ya kadar olan süreçte, Birleşik Krallık’ın sıfır emisyonlu uçak devriminin ön saflarında yer alıyor.

Şirket müşterilerine, elektrikli dikey kalkış – iniş aracı (eVTOL) ya da kısa mesafe (commuter) uçağı gibi tüm platformlar için elektrikli tahrik sistemi sunabiliyor. Şirket ayrıca, ACCEL projesindeki teknolojiyi kullanarak heyecan verici bu pazarlara yönelik yeni çözümler sağlamayı planlıyor. Hava taksileri için geliştirilen bataryaların gereksinim duyduğu özellikler, Spirit of Innovation üzerinde yapılan ve 300+ MPH (480+ KMH) hız ile dünya rekoru denemesini mümkün kılacak geliştirmelere oldukça benzerlik gösteriyor. Bunlara ek olarak, Rolls-Royce ve uçak gövdesi üreticisi Tecnam, commuter pazarına yönelik 2026 yılında hizmete hazır olacak tamamen elektrikli yolcu uçağı için İskandinavya’nın en büyük bölgesel havayolu şirketi Widerøe ile güçlerini birleştiriyor.

Şirket, Haziran ayında, BM Race to Zero kampanyasına katılmasının ardından, net sıfır karbon startejisi ve yol haritasını açıkladı. Bu yolda, Spirit of Innovation uçağı, küresel ekonominin kritik kesimlerini karbondan arındırmaya yardımcı olacak.

Rolls-Royce , yeni ürünlerinin 2030 yılına kadar net sıfır karbon stratejisine uygun olacağını ve 2050 yılına kadar da tüm ürünlerinin net sıfır uyumlu olacağını da taahhüt ediyor.

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku