Ana Sayfa YaşamMağazalar Tek kullanımlık plastik atık krizini büyütecek karar

Tek kullanımlık plastik atık krizini büyütecek karar

Yazar: Selma ALTIN

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan “Sebze ve Meyvelerin Toptan ve Perakende Ticaretinde Uyulması Gereken Standartlar Hakkında Tebliğ” Resmi Gazete’de yayımlandı. Tebliğe göre, marketlerde satılan sebze ve meyveler, tek kullanımlık plastik ya da tekrar kullanılabilir malzemelerle ambalajlanacak.

1 Temmuz 2022 tarihinden itibaren ahududu, böğürtlen, çilek, dut, erik, Frenk üzümü, incir, kabak çiçeği, kayısı, kızılcık, kiraz, kuşkonmaz, mango, mantar, yaban mersini, nektarın, çarkıfelek, ejder meyvesi, soya filizi, şeftali, Trabzon hurması, üzüm, vişne, yenidünya ve zerdalinin satışı; kapalı, şeffaf paketlerde ve soğuk zincire tabi şekilde yapılacak. Ürünler marketlerin sadece kapalı yerlerinde satılacak ve seçmece şekilde alışveriş yapılamayacak. 

Seçmece dönemi bitiyor

Ticaret Bakanlığı tarafından marketlerde elle seçme sistemini bitiren karara göre alışveriş yapan vatandaşlar artık elle seçim yapamayacak. Ürünler koronavirüs kapsamında kapalı paketler halinde, meyve ve sebzelere özel, şeffaf kutularda satılacak.

Hijyen nedeniyle alındığı söylenilen kararın, plastik ambalaj kullanımının zorunluluk halini almasıyla, çevresel ve ekonomik krizi belirgin ölçüde artıracağı öngörülüyor.

Yeni karara göre, 26 çeşit ürün marketlerde paketli olarak satılacak.

Meyve ve sebze fiyatları yüzde 30 artacak

Ege Perder Başkanı M. Feyzi Başdaş, yürürlüğe giren düzenleme sonrasında meyve ve sebze fiyatlarının yüzde 30 oranında artacağını belirtti. Düzenlemenin sadece yerel marketlere maliyetinin 1-1,5 milyar Euro olduğunu vurguladı. Alınacak kararın ülke ekonomisine ve vatandaşa büyük bir külfet getireceğini ifade eden Başdaş; “26 ürünü pakete alacaklar. Paket için gerekli ambalajların tamamının ham maddesi yurtdışı kaynaklıdır. Onun dışında soğuk zincir talep ediliyor. Paketleme tesisi, soğuk zincir, mağazada iç alanda ilave dolaplar isteniyor. Bunlar büyük maliyetler gerektiriyor. Sadece Türkiye Perakendeciler Federasyonu /TPF’ye üye olan yerel marketlerde yapılacak yatırımın soğuk dolabın maliyeti 65 milyon Euro’dur. Bu karar neticesinde Türkiye çapında sadece yerel marketlere en az 1-1,5 milyar Euro yatırım gerekiyor. Meyve ve sebze pakete girdiğinde direk maliyeti yüzde 30 artacak. Bu yüzde 30 maliyet mecburen tüketiciye yansıyacak” şeklinde konuştu. 

Resmî Gazete’de yayımlanan Sebze ve Meyvelerin Toptan ve Perakende Ticaretinde Uyulması Gereken Standartlar Hakkında Tebliğ; https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2021/06/20210629-13.htm

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku