Ana Sayfa YaşamMağazalar Tire Beledi Dokuması modaya uyarlanıyor

Tire Beledi Dokuması modaya uyarlanıyor

Yazar: Mehlika Bilgutay CETIN

Temeli 16. yüzyıla dayanan en eski pamuklu dokumalarımızdan biri olan Tire beledi dokuması, modaya uyarlanıyor.

Tire Belediyesi tarafından yaşatılan ve halen Tire Kent Müzesi’nde dokunan Tire beledi dokumasına Tire Ticaret Odası tarafından coğrafi işareti alınarak, uzman ve akademisyenlerin de çalışmalarıyla günümüz eğilimlerine göre yeniden tasarlanıyor.

Tire’nin önemli kültür miraslarından biri olan beledi dokumasının coğrafi işaretini alabilmek için uzun zamandır çalışmalar yapan Tire Ticaret Odası, dokumanın coğrafi işaretini geçtiğimiz aylarda aldı. Sırada, Tire beledi dokumasının ulusal ve uluslararası pazarlara açılabilmesi adına tanıtım kampanyaları yer alıyor. Tanıtım çalışmaları kapsamında uzmanları ve akademisyenleri Tire’ye davet eden Tire Ticaret Odası, onları da çalışmaya dahil ederek, Tire beledi dokumasının modaya ve günümüz trendlerine uyarlanarak tekrar hayata kazandırılmasını hedefliyor.

Özellikle ev tekstilinde kullanılabilmesi planlanıyor

Tire Ticaret Odası’nın daveti üzerine geçtiğimiz gün Tire’ye gelen İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Elvan Özkavruk Adanır, Tire Ticaret Odası’nın teşvikiyle beledi dokuma atölyesi kuran, dokuma ustası Nurefşan Yaykal’ı ziyaret etti. Tire’deki son beledi dokuma ustasının torunu olan Nurefşan Yaykal ile dokuma, motifler, renkler, moda ve trendler konusunda fikir alışverişinde bulunan akademisyen; Tire beledi dokumasının çok eski geçmişi var. Önemli kültürel miraslarımızdan biri. Bu dokumanın coğrafi işaret alması da oldukça önemli. Bizlere düşen bu kültürel mirası, gelecek nesillere aktarmak. Onun için günümüz yaşantısında, özellikle ev tekstilinde kullanılabilmesi için yeni çalışmalar yapmak istiyoruz” dedi.

Beledi dokumaları 24 çerçeveye, 16 ya da 13 pedalla kumanda edilebilen tezgahlarda dokunuyor. Bu tezgahlarda ortaya çıkan dokuma, çift katlı ve çok dayanıklı bir dokuma cinsidir. Zemin renkleri isteğe göre yeşil, kırmızı ve koyu mavi, motif renkleri ise beyaz ve sarıdır. Desenler bademli, kelebek, hebib döşeği, evsat, altıparmak, düzbastı, sepet gibi isimler alan dokumaların eni genelde 60 cm uzunluğundadır. “Orta” ve “ala” olmak üzere iki çeşidi bulunuyor.

İstihdam yaratacak ekonomik potansiyele sahip

İzmir Ekonomi Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Tire Ticaret Odası Akademik Danışmanı Prof. Dr. Coşkun Küçüközmen, coğrafi işaret alan Tire beledi dokumasının önce ülkemize, daha sonra uluslararası pazarlara kazandırılmasının markalaşmayla birlikte istihdam yaratacak ekonomik potansiyele sahip olduğunu vurguladı.

Tire’deki son beledi dokuma ustasının torunu olan ve kendisi de dokuma ustası olan Nurefşan Yaykal (Fotoğrafta), beledi dokumacılığının aile mesleği olduğunu ve dedesinin yıllarca bu mesleğin ölmemesi, gelecek nesillere aktarılması adına mücadele ettiğini dile getirdi. Şu an, Tire Ticaret Odası’nın teşvikiyle, aynı doğrultuda çalışmalar yaptığını belirten Yaykal, akademisyen Elvan hoca ile dokumaya ne gibi yenilikler katabilecekleri, gelecek nesillerin neler beklediği, onlara moda anlamında nasıl hitap edebilecekleri konusunda fikir alışverişi yaptıklarını ifade etti.

Konuyla ilgili açıklama yapan Tire Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Nadir Delikanlı ise, önemli kültür mirasımız Tire beledi dokumasına coğrafi işaret alarak tescil ettiklerini, bundan sonra, akademisyenlerin de desteğiyle bu dokumanın, modaya ve günümüze uyarlanarak tekrar hayata kazandırılması amacıyla çalışmalarını sürdüreceklerini vurguladı.

1900’lü yılların başına kadar ilçe ekonomisine büyük katkı sağlayan ve zamanla kaybolmaya yüz tutan Tire’ye has beledi dokumasına 1980’li yıllardan itibaren belediye tarafından sahip çıkıldığını belirten Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran, göreve başladığı günden beri, açtıkları kurslarla beledi dokumasının tekrar yaygınlaşmasını sağladıklarını vurguladı.

Tire beledi dokumasının modaya kazandırılıp talep yaratılarak, gerekli arzı Tire’de kurulacak atölye ve tezgahlarda karşılamak, orta ve uzun vadeli hedefler arasında bulunuyor.

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku