Ana Sayfa Tasarımİnovasyon Türk mühendislerin otonom teknolojileri başarısı

Türk mühendislerin otonom teknolojileri başarısı

Yazar: Selma ALTIN

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin Türkiye’nin 500 büyük hizmet ihracatçısı sıralamasında otomotiv alanında en çok mühendislik hizmeti ihracatı yapan 3. firması AVL Araştırma ve Mühendislik Türkiye, otomotiv teknolojilerine yönelik geliştirdiği yeni sistemlerini duyurdu.

Düzenlenen toplantıda AVL’nin dikkat çeken projelerinden Türkiye’de otomatik şanzıman kontrol algoritmaları en ileri seviyede geliştirilmiş ilk SUV tipi araç hakkındaki ilk detaylar aktaran AVL Araştırma ve Mühendislik Türkiye’nin Genel Müdürü Dr. Serkan İmpram ayrıca, Kasım ayında Ford Otosan ile imzalanan Platooning-otonom konvoy teknolojisi Ar-Ge işbirliği çevresinde geliştirilen ve kamyonların otonom halde yollara çıkmasını sağlayacak çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

“2017’ye kıyasla 2018 yılını %50 büyüme ile kapattık. Mühendislik hizmeti ihracatının % 80’ini oluşturduğu ciromuzu 2019 yılında da 35 Milyon Euro’ya taşımayı hedefliyoruz.
AVL Araştırma ve Mühendislik Türkiye Genel Müdürü Dr. Serkan İmpram.

Bu yılın ilk çeyreğinde testler gerçekleştirilecek

Serkan İmpram, AVL mühendisleri tarafından Türkiye’de kontrol yazılımı geliştirilmiş yeni nesil ilk SUV aracın testlerine bu yılın ilk aylarında İstanbul’da başlanacağını ve gerekli hazırlıkların tamamlanmak üzere olduğunu belirtti. Ülkemizde ve dünyada önemli bir pazar payına sahip SUV araçları mühendislik çalışmalarını uzun süredir Türkiye’de yaptıklarını ifade eden İmpram, bunların saha testlerine yönelik ilk adımını da attıklarını vurguladı. Dr. Serkan İmpram; “İstanbul’daki Ar-Ge merkezlerimizde mühendislerimiz Türkiye’nin en ileri otomatik şanzıman kontrol algoritmalarını geliştirdi. 2019’un birinci çeyreğinde de bu algoritmaları uyguladığımız aracın ilk testlerini İstanbul’da gerçekleştireceğiz” dedi.

AVL Araştırma ve Mühendislik Türkiye’nin, 2019 yılında üzerinde çalışmaya devam edeceği diğer önemli projesi ise; Ford Otosan ile ortak Ar-Ge işbirliği çerçevesinde yürütülen ve kamyonların otonomlaşmasını sağlayacak platooning teknolojisi… Ortak Ar-Ge işbirliği çerçevesinde geliştirilecek olan Platooning-otonom konvoy teknolojisinin birinci etabının yılın ilk yarısında tamamlanıp, ilk otonom kamyonların teste başlaması öngörülüyor. Bu proje ile otomotiv sektöründe Türkiye’de bir ilk gerçekleştirilecek. Kamyonların Türkiye’de otonom halde taşımacılık yapabilmesini sağlayacak teknolojiler hazır hale gelecek. Daha düşük maliyetlerde daha güvenli ve efektif sonuçlar alınabilmesinin önü açılacak.

AVL Hakkında

  • Yaklaşık 10.000 çalışanı ile dünyanın kendi alanında en büyük otomotiv mühendisliği şirketi.
  • Dünya genelinde 30’un üzerinde mühendislik ofisine sahip.
  • Cirosunun yüzde 10’unu şirket içi Ar-Ge çalışmalarına ayıran AVL, Avusturya’da her yıl en çok patent başvurusu yapan firma unvanını elinde bulunduruyor. 
  • AVL Araştırma ve Mühendislik Türkiye, Türkiye’nin otomotiv sektöründe ilk uluslararası mühendislik firması.
  • Türkiye’den uluslararası hibrit ve elektrik araç geliştirme projelerine düzenli destek veren ilk firma.
  • Yüzde 100 yerli Eco-drive teknolojisi patentinin sahibi (Sürüş sırasında sürücüye vites tavsiyesi ve sürüş kalitesi puanı vererek yüzde 10 gibi bir yakıt tasarrufu sağlayan ve bunun yanı sıra tehlikeli ve agresif sürücüleri de kötü sürüş puanı ile belirleyebilen teknoloji).
  • Yüzde 100 yerli akıllı araç ağırlık tahmin eden algoritma ve yazılımı,
  • TÜBİTAK desteğiyle yüzde 100 yerli dizel motor EKÜ’sü (motorun elektronik beyni) geliştirme çalışması bulunuyor.
  • Türkiye’nin önde gelen otomotiv firmalarıyla iş birliğini sürdüren şirket, aynı zamanda AVL Global’e elektronik ve kontrol sistemleri, motor ve araç kalibrasyonu ve tam elektrikli araçlar için batarya tasarımı konularında mühendislik desteği veriyor. 
  • 2018 sonu itibari ile kuruluşundan bu yana toplam 30 milyon Euro’ya yakın mühendislik ihracatına sahip.

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku