Ana Sayfa MimarcaProjelerKamusal Alanlar ARK-itecture ve BG Mimarlık’ın projesine iki ödül

ARK-itecture ve BG Mimarlık’ın projesine iki ödül

Yazar: Cahit Ustundag

Konsept mimarisi ARK, iç mimari tasarımı BG Mimarlık tarafından tamamlanan ve ekiplerin yürüttüğü ortak çalışmayla hayata geçirilen Özyeğin Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Projesi, 2020 yılında uluslararası platformlarda iki ödüle layık görüldü.

Yenilikçi yaklaşımıyla, ülkemizde olduğu kadar yurtdışındaki mimarlık organizasyonlarda da övgüyle karşılanan proje, 1956’dan bu yana Amerika’da mimarlar ve endüstri ortaklarını bir araya getiren Amerikan Tescilli Mimarlar Derneği’nin (SARA), düzenlediği uluslararası SARA NY Design Awards 2020’de Onur Ödülü’nü aldı. Proje ayrıca, Güneydoğu Avrupa bölgesinin yaratıcılık ve iş potansiyelini keşfetmeyi; mimari, iç mekan, ürün ve moda tasarımı, ahşap ve yaratıcı turizm alanlarındaki mükemmelliğini tanımayı ve ortaya koymayı hedefleyen BigSEE’de Mimarlık Ödülü‘nü almaya hak kazandı. BigSEE’de, Güneydoğu Avrupa’da 21 ülke arasından yapılan seçimle belirlenen projeler, bölgedeki yaratıcılığın geldiği noktaya vurgu yapıyor. Özyeğin Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Projesi, 2020 Arkitera Mimarlık Yıllığı’nda yer almasının ardından, dünyanın en çok ziyaret edilen mimarlık sitesi Archdaily’de yapılan “2020 Yılın Binası” seçkisinde de “Eğitim Yapıları” kategorisinde aday gösterildi. 

Peyzaj-bina-insan üçgeninde yeni etkileşimlere olanak tanıyor

BG Mimarlık’ın ABD’li tasarım ortağı ARK-itecture ile birlikte ortaya koyduğu projesi Özyeğin Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, mimarların 2009 yılından beri üzerinde çalıştığı “ÖZÜ Çekmeköy Kampüs” projesinin en genç yapısı olma özelliği gösteriyor. Yoğun tasarım sürecinin ardından uygulaması da tamamlanan fakülte binası, geçtiğimiz akademik yılın başında genç tasarımcı adayları ile buluştu. Çağın gerekliliklerine ve değişen eğitim anlayışına uyum sağlayabilecek şekilde ele alınan yapı tasarımının ana karakterini şeffaflık, iletişim, etkileşim ve esneklik oluşturuyor. Açık loftlar şeklinde tasarlanan stüdyo ve ortak çalışma alanları, öğrenciler arasındaki görsel teması en üst düzeyde tutarak tamamen transparan, çağdaş bir öğrenme ortamı sunuyor ve peyzaj-bina-insan üçgeninde yeni etkileşimlere olanak tanıyor.

Özyeğin Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Projesi, özellikle batı cephesi ile farklılaşıyor. Ardında stüdyo alanlarının bulunduğu cephe, bu hacimlerin batı güneşinden korunarak, aynı zamanda kontrollü ışık alma ihtiyacına cevap verecek şekilde biçimlendi. 

Tüm bina yaratıcı bir ifade alanı olarak ele alındı ve öğrenme alışkanlıklarının değişip dönüşmesine olanak sağlayacak esneklikte tasarlandı.

Korten ve bazalt gibi doğal görünümlü ve dokulu malzemeler, yapının karşısında konumlandığı orman manzarasıyla uyumlu bir ilişki sağlıyor. Yenilikçi yaklaşımını iç mekanlarında da sürdüren yapı, bütünüyle yaratıcı ifade alanı olarak ele alındı. Giriş lobisinden sirkülasyon alanlarına, tüm ortak hacimlerin sergileme, kritik ve öğrenme işlevleriyle kullanımına izin verecek şekilde kurgulanması fonksiyonel esneklik sunarken, öğrenme alışkanlıklarının değişip dönüşmesine de alan açıyor.

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku