Ana Sayfa Tasarımİnovasyon Atık pet şişelerden polyester iplik üretilecek

Atık pet şişelerden polyester iplik üretilecek

Yazar: Deniz KARATAS

Korteks, döngüsel ekonomi tabanlı inovasyona dayalı yeni nesil tekstil yaklaşımıyla, 10 milyon dolar yatırımla devreye aldığı Polimer Geri Dönüşüm Tesisi ile Avrupa ve Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek yüzde 100 pet şişeden polyester iplik üretecek.

Tesiste pet şişe ve diğer üretim firesi ipliklerden polyester ipliğin hammaddesi olan “RPET Cips” üretimi yapılacak ve sonrasında filament polyester ipliğe dönüştürülecek.

Toplam 17 bin metrekare kapalı alanda aylık 600 ton üretim kapasitesine sahip olacak Polimer Geri Dönüşüm Tesisi ile Korteks artık virgin PES iplik tesisinde sıfır üretim firesiyle üretim yapabilecek. Giyimden ev tekstili ve otomotive kadar polyesterin kullanıldığı tüm alanlarda kullanılabilen geniş ürün yelpazesini müşterilerine sunabilecek.

110 bin adet plastik şişeden 1 ton polyester iplik üretilecek

Korteks Genel Müdürü Barış Mert (Fotoğrafta), Zorlu Grubu’nda Akıllı Hayat 2030 stratejisi doğrultusunda, sürdürülebilirliği bir iş yapış biçimi haline getirerek bu konuda uzun bir süredir önemli adımlar attıklarını kaydetti.

Mert sözlerine şöyle devam etti; “Bu yatırımla, bir yandan kaynaklarımızı verimli bir şekilde kullanırken bir yandan da her geçen gün daha da büyük bir küresel sorun haline gelen plastik atıkların yarattığı çevresel etkinin azaltılmasına katkı sağlayacağız. 1 ton geri dönüştürülmüş iplik üretimi için doğada biyolojik olarak parçalanamayan, tüketici atığı olan yaklaşık 110 bin adet plastik şişenin azaltılmasına katkıda bulunacağız. Plastik şişeler ve polyester bazlı iplik firesini geri dönüştürerek ekonomiye yeniden kazandıracak olan bu yatırım sayesinde döngüsel ekonominin doğası gereği enerji tasarrufu sağlayarak, sera gazı emisyonumuzu da azaltmış olacağız.”

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku