Ana Sayfa Su'ya DairEKOLOJİ Çiftçinin su beklediği tesis yıllardır atıl durumda

Çiftçinin su beklediği tesis yıllardır atıl durumda

Yazar: Simin GERCEK

Gediz Nehri’nden Gölmarmara Gölü’ne su basan tesis yıllardır atıl bekliyor. 2023 yılına kadar 1 milyar lira harcayarak 100’ün üzerinde su depolama tesisi yapmayı planlayan hükümete seslenen ziraat odası başkanları, Gediz Nehri’nde toplanan yağmur suyunun Gölmarmara’ya basılarak boşa gitmemesini istiyor. Menemen Ziraat Odası Başkanı Metin Karagöl; “Tesis hazır, elektrik verilirse su boşa akmaz. Yağmur suları denize döküleceğine çiftçimize can suyu olsun” dedi.

Manisa’nın Salihli, Gölmarmara, Ahmetli ve Saruhanlı ilçeleri sınırları içerisinde yer alan ve bir zamanlar 100’ün üzerinde kuş türüne ev sahipliği yapan Gölmarmara Gölü, yaşanan kuraklık nedeniyle yok olma riski ile karşı karşıya. Merhum Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in açılışını yaptığı ve bir süre Gölmarmara Gölü’ne su basmak için kullanılan tesis, yöre çiftçilerinin ifadelerine göre yıllardır elektrik bahane edilerek atıl bekliyor. Hem gölün kurumasını engellemek hem de Gölmarmara’dan Menemen’e kadar Gediz havzasındaki tarım arazilerinin sulanmasında büyük önem arz eden Gölmarmara Gölü’nün, Gediz Nehri’nden beslenmesinin önemine dikkat çeken yörenin ziraat odası başkanları ve muhtarlar bir araya geldi.

Gediz nehri bir milyon dekar araziyi suluyor

Menemen Ziraat Odası Başkanı Metin Karagöl, en önemli stratejik ürünlerin başında gelen pamuk ve üzümün bu bölgede yetiştiğini ifade ederek; “Bu tesis yıllar önce kurulmuş. Tarım bakanımız, yağmur sularını hasat edeceğiz, kuraklık yüzünden ihtiyacımız var dedi. İşte Gölmarmara stok alanı… işte su basma tesisleri… Uzun uzun konuşmaya gerek yok. Yağan yağmurlarla dolan Gediz Nehri’nden sular boşu boşuna denize akıp gidiyor. Yeniden bir tesis yapmaya gerek yok. Bunun çalışması lazım” dedi. Yağmurların üç ay geç geldiğini ifade eden Karagöl, sözlerine şöyle devam etti; “Şu an yağmur suları boşa gidiyor. Ne kadar yağmur yağacağını bilmiyoruz ama akan sular boşa gitmesin istiyoruz. Bölgemiz için başka tesise gerek yok. Gediz’den bir milyon dekar arazi sulanıyor.”

Destek verilirse üretim artar

Ahmetli Ziraat Odası Başkanı Adnan Uysal, yoğun yağmurlarda bölgede toplanan suyun, Gediz üzerinden denize döküldüğünü kaydederek, bu durumun üretim kaybına neden olduğuna vurgu yaptı; “Boşa giden yağmur suyundan fayda sağlayamıyoruz. Kuşların da burada toplanmasını istiyoruz. Üretim eksikliğimiz suyumuzun olmamasından kaynaklanıyor. Gediz Havzası’ndaki pamuk, üzüm ve zeytin üreticilerine destek verilirse üretim artar. Bir an önce atılda kalan bu devasa borularla su basılsın biz de rahat rahat mahsullerimizi sulayalım” ifadelerini kullandı.

Tarım ve Orman Bakanlığı, eylem planı hazırladı

Tarım arazilerinin sulanması için atıl kalan tesisin açılması bekleniyor.

Kısa süre önce, Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, ‘Yer Altı Suyu Suni Besleme ve Yeraltı Barajları Eylem Planı’ ile yarı kurak coğrafyada bulunan ülkenin su rezervine katkıda bulunulması maksadıyla 2023 yılına kadar 100’ün üzerinde yeraltı barajı ve suni besleme tesisi inşa edilmiş olacak. Projenin toplam maliyeti 1 milyar lira olarak öngörülürken, bu projelerin tamamlanması ile 40 milyon metreküp su depolama imkanı, 600 bin kişiye içme suyu olanağı, 60 bin dekar tarım arazisinin sulanması ve 45 milyon lira gelir artışı gibi faydalar sağlayacak.

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku