Ana Sayfa YaşamSANAT MEKANLARI Çocuklar daha sürdürülebilir şehirler için çözümler üretecek

Çocuklar daha sürdürülebilir şehirler için çözümler üretecek

Yazar: Cahit Ustundag

Pera Öğrenme, Bilim ve Teknoloji Haftası’nı bu yıl 6-10 yaş grubuna yönelik bir etkinlik programı ile kutluyor. Bilim Kahramanları Derneği işbirliğiyle düzenlenen ‘Yeni Şehrin Mühendisleri‘ başlıklı programa katılan çocuklar, sanat eserleri aracılığıyla mühendislik dünyasını daha yakından tanıma fırsatı bulacak.

Çevrimiçi sergi turu ve atölyeden oluşan etkinlik programı, UNDP/Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın belirlediği 17 Küresel Amaç içerisinden ‘Sürdürülebilir Şehirler ve Topluluklar‘ temasına odaklanıyor. Mekân ve insan ilişkisini odağına alan programda, Suna ve İnan Kıraç Vakfı Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu’ndan seçilmiş eserleri rehber eşliğinde 3 boyutlu sergi turu ile gezen çocuklar, mühendis ve mimarların kullandıkları aletleri ve geçmişteki mühendislik örneklerini inceleyecek.

Çocuklar, sergi turu ardından, kendi yaş gruplarına yönelik atölyeye katılarak, Bilim Kahramanları Derneği gönüllüleri moderatörlüğünde, daha yaşanabilir şehirler için çözümler üretecek.

Çocuklar, sürdürülebilir yapıların temelini inşa edecek

6-8 yaş grubuna yönelik Erişilebilir Yapılar atölyesinde, Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Şehirler ve Topluluklar amacıyla ilgili bilgi edinen katılımcılar, atölye temasına ilişkin mühendislik örneklerini inceleyerek yeni çözümler üzerine sohbet edecek. Ardından, kürdan, nohut ve cetvel gibi basit malzemelerle, etrafından destek almadan ayakta durabilen dayanıklı kuleler inşa edecek.

9-10 yaş grubuna yönelik Çevre Dostu Yapılar atölyesi de Sürdürülebilir Şehirler ve Topluluklar amacına yönelik bilgilerin paylaşıldığı sohbetle başlıyor. Bu atölyede ise katılımcılar, bant, plastik bardak, ip, pipet, şeker, madeni para ve makas kullanarak, etrafından destek almadan ayakta durabilen kuleler tasarlayacak.

6-10 yaş arası tüm çocukların katılımına açık etkinlikler, 13 Mart Cumartesi günü 11.00 ve 13.30 saatlerinde iki farklı seansta gerçekleştirilecek.

Etkinlik Programı:
6-8 yaş
/ Çevrimiçi Sergi Turu ve Atölye: Erişilebilir Yapılar  

13 Mart Cumartesi, 11.00 – 13.00

9-10 yaş / Çevrimiçi Sergi Turu ve Atölye: Çevre Dostu Yapılar

13 Mart Cumartesi, 13.30 – 15.30

6-10 yaş grubuna yönelik çevrimiçi atölyelere katılımcıların bir yetişkin ile katılması tavsiye ediliyor. Atölyede kullanılacak malzemelerin katılımcı tarafından temin edilmesi gerekli.

Etkinlikler ücretsiz. Ancak, sınırlı kontenjan nedeniyle rezervasyon gerekiyor.

Detaylı bilgi:  ogrenme@peramuzesi.org.tr

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku