Ana Sayfa Tasarımİnovasyon Daha temiz bir dünya için elektrikli otobüs

Daha temiz bir dünya için elektrikli otobüs

Yazar: Selma ALTIN

Tüm yazılımı ve tasarımı Türk mühendisler tarafından geliştirilen, Temsa tarafından üretilen MD9 electriCITY model elektrikli otobüs, 6. Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftası organizasonunda Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı tarafından Cumhurbaşkanı’na takdim edildi. Bugün ABD pazarında dördüncü konumda bulunan Temsa’nın toplam ihracatının 12 bine yakın olduğu belirtildi.

Organizasyon kapsamında bir konuşma yapan Güler Sabancı, sanayi başta olmak üzere, faaliyet gösterdikleri tüm alanlarda yüksek teknolojiye öncelik verdiklerini dile getirdi ve şu sözleri kaydetti; “Yüksek teknolojiye yatırım yapan, inovasyon ve Ar-Ge ile öne çıkan şirketler fark yaratmayı başarıyor. Son dönemde yatırımlarını bu alanda yoğunlaştıran Temsa’nın küresel bir güç olma yolunda ilerlediğini görmekten de büyük memnuniyet duyuyoruz. Temsa’nın, artık teknoloji odaklı bir otomotiv şirketinden çok, otomotiv üretimi yapan bir teknoloji şirketi konumuna gelmiş olmasından gurur duyuyoruz. Yüzde 100 Türk mühendisliğinin eseri olan otobüslerimizi, bugün dört kıtada ve 66 ülkede yollarda görebiliyoruz. Temsa dünya standartlarında teknoloji üretiyor ve daha temiz bir dünya için yenilikçi ürünlerine her geçen gün yenilerini ekliyor. ‘Yeni Neslin Sabancı’sı’ olarak, önümüzdeki dönemde de Türkiye ekonomisini dünyada hak ettiği yere ulaştıracak katma değerli üretimin öncüsü olmaya, teknoloji odaklı çevreci yatırımlarımızla ülkemizin ve dünyamızın sürdürülebilir geleceğine katkıda bulunmaya devam edeceğiz”.

Üç ödüle layık görüldü

Sabancı Topluluğu, Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından düzenlenen İnovasyon ve Girişimcilik Haftası’nda üç ödüle layık görüldü.  İnovalig Ödülleri’nde, Sabancı Topluluğu şirketlerinden Temsa Ulaşım Araçları, ‘İnovasyon Döngüsü’ kategorisinde birincilik ödülünün sahibi olurken; Kordsa da ‘İnovasyon Stratejisi’ Kategorisi’nde üçüncülük ödülüne layık görüldü. Ayrıca TİM İnovasyon Özel Ödülleri kapsamında da Sabancı Holding’e Açık İnovasyon Özel Ödülü verildi.

MD9 electriCITY Özellikleri

  • MD9 electriCITY, fosil yakıt yerine sürdürülebilir bir enerji kaynağı olan elektrikle çalışıyor, sessiz olmasıyla şehirlerdeki gürültü kirliliğinin azaltılmasına da katkı sağlıyor.
  • Duraklarda veya son duraklarda kısa şarjlar yapılarak güzergâhını tamamlayabiliyor.
  • Aracın tüm tasarımı, yazılımı, bileşen yerleşimi ve araç dinamiği Temsa’ya ait.
  • 63 yolcu kapasiteli MD9 electriCITY’nin üç kapısı bulunuyor.
  • Dizel bir yakıt tüketen araçta hareketli yaklaşık 300 parça bulunuyor. Elektrikli araçta bu sayı 5’e düşüyor.
  • 200kwh batarya ile 230 km menzil özelliğine sahip, 6 saatte şarj edilebiliyor.
  • Bugün itibarıyla aracın yerlilik oranı yüzde 60 seviyesinde. 2020 yılında batarya, motor ve aksların da Türkiye’de üretilmesiyle, yerlilik oranının yüzde 98’e ulaşması planlanıyor.

İlgili Diğer Haberler

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku