Ana Sayfa Mimarca Danimarka’da spiral merdivenler üzerinde bir orman kulesi

Danimarka’da spiral merdivenler üzerinde bir orman kulesi

Yazar: Mehlika Bilgutay CETIN

Sıra dışı merdiven projeleri ve mimari için ilham arıyor ya da sadece hayal gücü bahşeden bir manzara ile karşılaşmak mı istiyorsunuz?…

Yakın bir zamanda Avrupa’yı ziyaret edecek olanların, EFFEKT mimarlığın ağaçlar üzerindeki göz kamaştırıcı ve macera dolu yolculuğunu incelediğinde, bu istekleri gerçekleşmiş olacak…

blank

Camp Adventure’ın yüksekliği 45 metre.

Danimarkalı mimarların doğa severleri, açık havada gezmeyi seven yerli ve yabancı turistleri şımartacak projelerinin 2018 yılında tamamlanması bekleniyor. 45 metre yüksekliğindeki yüksek gözlem kulesi bulunan bu mimarı yapı, Danimarka’nın en büyük ağaç üstü macera parkına sahip olan Camp Adventure adlı firmanın talebi üzerine inşa edilmiş.

Yeni doğa yolculuğu; Kopenhag’ın bir saat güneyindeki Gisselfeld Klosters Skove adlı bu saklı ormanda farklı bir deneyim sunuyor. Orman, göller, dereler ve sulak alanlarla, dramatik kayalık su kayalıklarıyla, mantar, fındık, çilek, tohum, yosun ve liken bakımından zengin engebeli arazilerle süslenmiş.

blank

Gisselfeld Klosters Skove adlı bu saklı orman, Kopenhag’ın bir saat güneyinde yer alıyor.

EFFEKT firmasının yaşadığı en büyük zorluk; bu korunaklı ormanı gözeterek aynı zamanda insanlara erişilebilir hale getirmekti. Rota tamamlandığında, çevreye zararı en aza indirgeyen doğal, korozyona dirençli malzemeler kullanarak ağaçların arasından duyarlı bir şekilde geçiyor olacak. Ormanın en eski kısımlarından geçen yüksek patika yollarıyla ve daha yeni alanlara doğru giden alçak yürüyüş yerleri olan geçitler yer alacak.

blank

Konstrüksiyon, ormanın yeşili ile çeliğin kırmızılığını harmanlıyor.

Projenin en göze çarpan özelliği, yürüyüşçülerin maceralarını doruk noktasına taşıyan 45 metrelik gözlem kulesi… Kulenin şekli, daha önce görülmemiş şekilde yavaş yavaş genişleyen bir spiral yörüngesinde yukarıya doğru kıvrılan, çarpıcı bir yapı. Yürüyüş alanı ve rampa, ormanın kendi üretimi olan keresteden yapılmışken, kule, kırmızımsı tonları ormanın renkleriyle uyumlu bir şekilde harmanlanan Corten çeliğinden düz ve yapısal unsurlardan oluşuyor.

EFFEKT’in kurucu ortağı Tue Foged, tipik silindir bir şekil yerine, ince bir bel ve büyütülmüş taban ve taçlı, kavisli bir profil oluşturarak ziyaretçilerin deneyimlerini zenginleştirmeyi düşündüklerini söyledi. Foged, bu tasarımın kulenin üst kısmındaki görüntüleme platformu için daha iyi denge ve daha geniş bir alan yarattığını, ayrıca, orman kanopisine/kubbe/ daha fazla temas etmeye olanak sağladığını dile getirdi.

 

blank

Camp Adventure orman gözlem kulesi, doğa severleri kucaklayacak.

İlgili Diğer Haberler

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku