Ana Sayfa Su'ya DairEKOLOJİ Dünya Geri Dönüşüm Günü ilk kez kutlanıyor

Dünya Geri Dönüşüm Günü ilk kez kutlanıyor

Yazar: Simin GERCEK

Gezegende var olan yedinci doğal kaynak bulundu… Hava, su, kömür, petrol, doğal gaz ve minerallerden sonra geri dönüştürülebilir atıklar, yedinci doğal kaynak olarak kabul ediliyor. Çöpte yatan bu değerli kaynaklara dikkat çekmek için Küresel Geri Dönüşüm Vakfı, bu yıl ilk kez 18 Mart tarihini Dünya Geri Dönüşüm Günü olarak kutluyor. Türkiye’de de bu günün önemine dikkat çekmek için Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) çalışmalar yürütüyor.

Atık yönetimi şart!

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Öğretim Üyesi ve SÜT-D Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu; “Evde, işte, okulda, yolda, her yerde üretirken, tüketirken atık çıkarıyoruz, gezegenimizi kirletiyoruz ve iklimimizi değiştiriyoruz; bu nedenle atık yönetimi şart” dedi. Çöpte bizleri bekleyen cevheri fark edip, geleceğe, geri dönüşümün ekonomik gücüyle ilerlememiz gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Karaosmanoğlu, “Atıklar ülkemizin ulusal serveti olan yeşil ekonominin ham maddeleridir” açıklamasını yaptı.

Endüstri için geri dönüştürülebilir ham madde

Dünya Geri Dönüşüm Günü fikrinin nasıl ortaya çıktığı ile ilgili Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu şu bilgileri paylaştı: “Geri dönüşümü desteklemek, gezegenimizi korumak için Küresel Geri Dönüşüm Vakfı tarafından ilk kez Ekim 2018’de böyle bir günün kutlanması önerildi. Bu anlamlı günün, Birleşmiş Milletler Günü olarak tanınması için Uluslararası Geri Dönüşüm Bürosu ile Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Örgütü / UNIDO de büyük bir çaba gösteriyor. 18 Mart tüm dünyada ilk kez bu yıl Dünya Geri Dönüşüm Günü olarak kutlanıyor.”

Bir ton kişisel bilgisayar atığından elde edilen altın miktarı, 17 ton altın cevherinden daha fazla altın içeriyor.
Kaynak: Electronic Equipment Recycling (2008). Advanced Recovery.

Günlük hayatımızda kullandığımız ya da tükettiğimiz birçok ürün sonrasında atık oluşturduğumuzu belirten Prof. Dr. Karaosmanoğlu, kağıt, ahşap, cam, metal, plastik, yağ, lastik, akü, otomobil, elektrikli-elektronik eşyalar gibi atıkların endüstri için geri dönüştürülebilir ham madde niteliği taşıdığını unutmamamız gerektiğini söyledi. SÜT-D Başkanı, Dünya Geri Dönüşüm Günü doğrultusunda herkesi atıklarını geri dönüşüme kazandırarak ziyan etmemesi konusunda  çağrı yaptı. Prof. Dr. Karaosmanoğlu; “Geri dönüştürülebilir atıkların kıymetini bilelim” dedi.

Organik çöplerin ayrıştırılarak toplanması ile Siyah Altın olarak tabir edilen kompost elde ediliyor. Bu yöntem bir taraftan atık depolama sorununa çözüm sunarken, ürettiği son derece verimli gübre sayesinde toprakların verimini artırıyor.

VI. İstanbul Karbon Zirvesi’nde atık yönetimi tartışılacak

Prof. Dr. Karaosmanoğlu, SÜT-D olarak 9 Nisan 2019 günü İstanbul Teknik Üniversitesi’nin tescilli yeşil yerleşkesinde gerçekleştirecekleri VI. İstanbul Karbon Zirvesi  paydaşları arasında atık iş dünyası temsiliyetinin yüksek olduğunu belirterek, atık yönetiminin yeşil ekonomideki önemine,  atık yönetimi-iklim değişimi etkileşmesine; resmi erk, yerel yönetim, iş dünyası, sivil toplum kuruluşları, akademisyenler ve öğrencilerle ülkemizin lider platformunda dikkat çekeceklerini belirtti. Ülkemizin geri dönüştürülebilir atıkların gücü ile ekonomisine yeşil güç katmasının, yerli geri dönüşüm teknolojilerinin geliştirilmesinin önemine de vurgu yaptı.

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku