Ana Sayfa Mimarca Geleceğin kentleri, kentlerin geleceği

Geleceğin kentleri, kentlerin geleceği

Yazar: Selma ALTIN

EKO Yapı Proje Grubu – BEZE Group ve MSGSÜ Mimarlık Fakültesi tarafından düzenlenen Yeşil Rapido, 3.Yeşil Binalar ve Ötesi Konferansı, Future & Cities – Geleceğin Kentleri, Kentleri Geleceği teması çerçevesinde gerçekleştirildi.

Konferansta bir konuşma yapan MSGSÜ Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Deniz İncedayı, çevre sorunlarının mimarlık ve tasarımda çok önemli olduğunu belirterek; “Yaşam alanlarımızın kalitesi için tüketim alanlarını da sorgulamamız gerekiyor” dedi. MSGSÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Sema Ergönül ise konuşmasında; “Günümüzde hızlı kentleşmeyle tüm kentler birbirine benzemeye başladı. Kentlerimizi yeniden yapılandırmamız, tüm boyutlarıyla sürdürülebilir kılmamız bizim en önemli görevimizdir” diyerek fakültenin bu alandaki projelerinden bahsetti.

“Geleceğin kentlerini öyle tasarlamalıyız ki uzay yolculuğu ‘kurtuluş’ anlamına gelmesin” sözleriyle konuşmasına başlayan Altınbaş Üniversitesi Rektör Yard. Prof Dr. Emre Alkin, şöyle devam etti; “Yeşil bina deyince çevreye duyarlılık ve enerji tasarrufu akla geliyor. Tasarruflar bugün için mi, yarına mı sorularını sormalıyız. Yeşil tasarımları toplumun en alt katmanlarına indirmek çok önemlidir. Yeşil tasarımları düşük gelirlilerden yola çıkarak benimsetmeye başlamalıyız. Elitist bakış açısı insanları bu projelerden uzaklaştırıyor. Anlatmak gerekir, liderlik yapmak gerekir.”

“Bir kentin en değerli hazinesi insanlardır”

Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ise yeni nesil belediyecilikten bahsederek; “Türkiye’nin yüzde 90’ı bana göre kentlerde yaşıyor. Plansız gelişme, özensizlik, kolaycılık var. Büyük göç yaşayan Türkiyemizde insanların bir kente ait olmasına ilişkin aidiyet duygusu geliştirilemiyor. Yaşadığımız kent kimliğimizin bir parçası olmalı. Kentsel aidiyet, kent kimliği sadece Türkiye’de değil tüm dünyada tartışılıyor. Artık sadece yediklerimizin değil, içinde yaşadığımız binaların da doğal olmasını istiyoruz. Yalnızca yeşil alan değil, yeşil binalar da istiyoruz. Kentlerimizin akıllı, erdemli, yaratıcı olmasını istiyoruz. İnsanların kentlerine sahip çıkmaları çok önemlidir. Yeni Nesil Belediyecilikte iki kavram bulunuyor; özen ve saygı. Bir kentin en değerli hazinesi insanlardır. Değerleriniz netse karar vermeniz kolay olur” şeklinde konuştu.

Sürdürülebilirlik ve daha yaşanabilir yapılı çevre kavramının altının çizildiği Yeşil Rapido, 3.Yeşil Binalar ve Ötesi Konferansı’na konuk konuşmacı olarak iki ünlü İngiliz Mimar Bob Allies ve Peter Barber katıldı. Yapı, enerji ve yönetimi, toplu taşıma, çevre, atık yönetimi konularının ele alındığı konferansta, ülkemizin önde gelen STK’ları, proje geliştiricileri, mimarları ve akademisyenleri, yapı sektörünün profesyonelleri, karar verici kamu kurumlarının yetkilileri, geleceğin şehirlerini tartıştı.

Prof Dr M.Rifat Sağlam, Geleceğin Kentleri-Akıllı Şehirler başlığıyla  yaptığı sunumunda; 2050-2070’lerde dünyada demografik durum nasıl olacak? Akıllı şehir nedir? Belirgin temel özellikleri nelerdir? Akıllı şehir dönüşümü nasıl gerçekleştirilir? Türkiye’nin kentleri nasıl akıllı şehirler haline getirilebilir sorularına gönderme yapan bir mega proje ve geleceğin akıllı şehirlerine ait bir video yer aldı.

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Yeşil Binalar ve Ötesi Konferansı’nın konuk konuşmacılarından dünyaca ünlü İngiliz Mimar Peter Barber ise; Yüz Millik Şehir ve Diğer Katmanları konulu bir sunum yaptı. Yüksek yoğunluklu alanlarda düşük katlı kentsel konut planları geliştiren Peter Barber’ın projeleri uluslararası birçok ödül aldı ve İngiliz konutlarının geleceği için bir model olarak lanse edildi. Peter Barber, mimarlığı bir yandan tasarım, zanaatkârlık ve malzemelerin birleşimi, bir yanda da ekonomik, sosyal, politik boyutları olan bir meslek olarak tanımlıyor.

“Gelecekteki binaların yüksek performanslı olması gerekli”

Konferansın sonunda ikinci konuk konuşmacı ünlü İngiliz Mimar Bob Allies Bir Süreklilik Olarak Şehir: Allies and Morrison’dan Mimarlık ve Şehircilik konulu sunum yaptı. Birleşik Krallık dışında Afrika, Orta Doğu ve Kuzey Amerika dahil olmak üzere uluslararası alanda da pek çok projeye imza atan Allies and Morrison kurucu ortaklarından Bob Allies, bir mimarın yapabileceği en iyi şeylerden birinin, uzun ömürlü, kuşaklar boyunca koşullara adapte olabilen binalar tasarlamak olduğunu söylüyor. Allies, gelecekteki binaların ‘yüksek performanslı’ binalar olması gerektiğinin altını çiziyor. Ayrıca, bu binaların gelecekteki küresel iklim değişikliğine ve beklenmedik koşullara karşı esnek olmasının yanı sıra iklimle birlikte çalışan yapılar olması gerektiğini savunuyor.

 

 

 

İlgili Diğer Haberler

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku