Ana Sayfa YaşamMağazalar Geri dönüştürülmüş plastikten üretilen ilk kozmetik şişesi 2025’te piyasada

Geri dönüştürülmüş plastikten üretilen ilk kozmetik şişesi 2025’te piyasada

Yazar: Selma ALTIN

L’Oréal Grup, Carbios şirketinin enzimatik teknolojisi kullanılarak geri dönüştürülen plastikten üretilmiş ilk kozmetik şişesini tanıttı. Grubun, 2025 yılında, bu şişelerde ürün piyasaya süreceği ilk markası ise Biotherm olacak.

Aslında şirket, 2018 yılında Davos’ta gerçekleşen 48. Dünya Ekonomik Forumu’nda, en geç 2025’e kadar yüzde 100 geri dönüşümlü, tekrar kullanılabilir ya da kompostlanabilir ambalaj kullanma kararı alan 11 küresel perakende şirketinden biri olarak, aradan geçen üç yılda, o günkü taahüdünü yerine getirmiş oluyor. O tarihte yapılan açıklamada; şirket, ürünlerinde kullandığı bütün ambalajları, 2025’e kadar şarj edilebilir, tekrar doldurulabilir, geri dönüşüm yapılabilir ve kompostlanabilir olacağını taahhüt etmişti. Bu konuda uzunca süredir çalıştıklarını ve 2020’de ise ilk ürünlerini sunacakları duyurulmuştu.

Sürdürülebilir ambalaj ile plastik atıklar azalacak

Carbios şirketinin yarattığı enzimatik teknolojisinin, türünün diğer tüm biyolojik süreçlerinden 10 bin kat daha verimli olduğu ve sadece 16 saat içinde PET plastiğin yüzde 97’sini parçalayabildiği iddia ediliyor. Parçalanan plastiğin daha sonra hiç kullanılmamış kalitede plastiğe dönüştürülebildiği ve bunu sağlamak için ekstra olarak herhangi bir işlenmemiş plastik eklemeye gerek duyulmadığı, yine şirketin iddiaları arasında yer alıyor.

Enzimatik teknolojisinin, türünün diğer tüm biyolojik süreçlerinden 10 bin kat daha verimli olduğu ve sadece 16 saat içinde PET plastiğin yüzde 97’sini parçalayabildiği iddia ediliyor.

Kompost yığınlarında doğal olarak oluşan ve ölü bitkilerin hücre zarlarını parçalayan enzim, yaklaşık 10 yıl süren Ar-Ge çalışmaları sonucunda geliştirildi. Bu enzimin geliştirilmesiyle rengi ne olursa olsun tüm PET plastikler, artık kapalı, sonsuz bir geri dönüşüm döngüsü ile tekrar kullanılabilir hale getirilecek.

Mekanik geri dönüşüme alternatif olan, enzimatik geri dönüşüm teknolojisiyle üretilen PET’ten yapılan bu şişeyi geliştirmek için 2017’den beri Carbios ile birlikte çalıştıklarını belirten L’Oréal Grup Ambalaj ve Geliştirme Direktörü Jacques Playe, şu an, bu şişeleri bir pilot uygulama ile duyurmaktan ve ortaklarıyla birlikte geleceğin ambalajını yaratacak bir konumda olmaktan mutluluk duyduklarını dile getirdi.

Yenilikçi plastik geri dönüşüm çözümleri için işbirlikleri ve yatırım

Nitekim şirket, 2017 yılında, yenilikçi plastik geri dönüşüm çözümlerinin geliştirilmesini teşvik etmek ve teknolojiyi sanayileştirmek adına birlikte çalışmak için Carbios ile Nestlé Waters, PepsiCo ve Suntory Beverage & Food Europe’un katıldığı bir konsorsiyum kurmuştu. 2019’da L’Oréal Grup, risk sermayesi fonu BOLD – Business Opportunities for  L’Oréal Development aracılığıyla Carbios’a yatırım yaptı.

Yeni enzimatik teknolojisi; şeffaf, renkli, opak ve çok katmanlı her türlü PET’in geri dönüştürülmesinde kullanılabiliyor ve bu teknoloji ile plastikler, sonsuz kez geri dönüştürülebiliyor.

Şirketin 2030 için yeni sürdürülebilirlik programı olan “Gelecek için L’Oréal” ile grup, iş yapış şeklinin köklü dönüşümüne doğru bir adım daha attı ve özellikle ambalaj alanında iddialı yeni hedefler belirledi:

  • 2025’e kadar şirketin plastik ambalajlarının yüzde 100’ü yeniden doldurulabilir, yeniden kullanılabilir, geri dönüştürülebilir veya kompostlanabilir olacak. 
  • 2030 yılına kadar şirketin plastik ambalajlarının yüzde 100’ü geri dönüştürülmüş malzemelerden veya biyolojik kaynaklı olacak ve Grup artık fosil kökenli işlenmemiş plastik kullanmayacak.
  • Şirketin formüllerinde kullanılan bileşenlerin yüzde 100’ü ve tüm biyolojik kaynaklı materyaller, 2030 yılına kadar izlenebilir olacak ve sürdürülebilir kaynaklardan gelecek.

Şirketin, bu hedeflere ulaşmak için en iyi teknolojilere erişmesini sağlayan Carbios dışında farklı stratejik ortaklıkları da bulunuyor. Bu ortaklar arasında; grubun 2019’da FSC sertifikalı karton içeren ilk kozmetik tüpünü geliştirdiği kozmetik ambalaj lideri Albéa; Solvoliz ile geri dönüştürülmüş polipropilen (PP) üretmek için Purecycle; Ekim 2020’de dünyada bir ilk olarak duyurduğu – geri dönüştürülmüş endüstriyel karbon emisyonlarından tasarlanmış bir polietilen (PE) kozmetik şişe üretimi – LanzaTech ve Total yer alıyor.

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku