Ana Sayfa Su'ya DairEKOLOJİ İzmir’in gıda üreticisi Orhanlı Köyü’nde jeotermale karşı davullu zurnalı eylem

İzmir’in gıda üreticisi Orhanlı Köyü’nde jeotermale karşı davullu zurnalı eylem

Yazar: Selma ALTIN

İzmir Seferihisar’da yüzlerce yıllık zeytin ağaçlarıyla dolu bir vadide bulunan Orhanlı Köyü, bir süredir jeotermal enerji santrali /JES projelerinin tehdidi altında bulunuyor. Köyün neredeyse tamamına JES projeleri için dört farklı ruhsat izni verilmiş. Sondaj çalışmaları başlamış olan bir JES projesine köy halkı geçtiğimiz aylarda dava açmıştı. Köylüler, bu davaya ilişkin hukuki süreç devam ederken yaşam alanlarına yapılmak istenen bir başka JES projesiyle daha karşı karşıya kalmış durumda. ÇED süreci başlayan bu proje, JES-RES-GES (Jeotermal-Rüzgar-Güneş) entegre enerji santrali olarak planlanmış.

Projeye tepki gösteren Orhanlı Köyü sakinleri, organik tarımıyla, zeytinyağı üretimiyle ve doğal güzellikleriyle bilinen köylerinde üreterek yaşamaya devam etmek istediklerini belirtiyor. Bugün, proje kapsamında yapılmak istenen Halkın Katılım Toplantısı /HKT için köylerine gelen şirket yetkililerini, efe kıyafetleri içinde, davul zurnayla protesto eden Orhanlı Köyü sakinleri, projeler iptal edilinceye kadar haklarını savunacaklarını hep bir ağızdan dile getirdiler.

23 adet jeotermal sondaj kuyusu açılmak isteniyor

blank

İzmir Yarımadası’na özgü erkence türü zeytin ağaçlarıyla ön plana çıkan Orhanlı Köyü’nde yapılmak istenen JES-RES-GES entegre enerji santrali için, köy merkezinde 23 adet jeotermal sondaj kuyusu açılmak isteniyor. Köyün zeytinlikleri, tarım alanları ve yerleşim yerinin içerisinde yer alan proje, hem bölgede yaşayan binlerce insanın yaşamını hem de bir üretim havzası olan Orhanlı Köyü’ndeki binlerce yıllık doğa dostu üretim kültürünü tehdit ediyor.

Orhanlı Köyü’nün zeytinlikleri, bölgede yaşayan keklikten sincaba, oklu kirpiden su samuruna milyonlarca nadir canlının yaşam alanı olma özelliği taşıyor. Doğasına zarar vermeden kadim üretim yöntemleriyle üretmeye, yaşamaya devam eden Orhanlı Köyü sakinleri, erkence zeytin ağaçlarını, çocuklarının geleceğini ve vadilerindeki canlı çeşitliliğini yok edecek olan JES-RES-GES entegre enerji santrali projesi karşısında tek yürek olmuş durumda.

Orhanlı Köyü göç vermek yerine göç alıyor

Tepkilerini dile getiren köy sakinleri adına konuşan Orhanlı Köyü Kültür, Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Başkanı Hasan Tahsin Akçil, ürettikleriyle İzmir başta olmak üzere birçok şehirde yaşayan insanın gıda ihtiyacını karşıladıklarını hatırlattı. Orhanlı Köyü’nün göç vermek yerine göç aldığını vurgulayan Akçil, yaşam alanlarının ortasına yapılmak istenen bu projenin, köylerini, erkence zeytin ağaçlarını ve tarımsal üretimlerini yok edecek korkunç proje olduğunu dile getirdi.

Orhanlı Köyü’nde yapılmak istenen JES-RES-GES entegre enerji santrali için, Orhanlı Köy merkezinde 23 adet jeotermal sondaj kuyusu açılmak isteniyor.

Proje kapsamında başlatılan ÇED sürecinin bir parçası olarak bugün, Orhanlı Köyü’nde yapılmak istenen Halkın Katılım Toplantısı’nda, köy sakinlerinin yanı sıra çevre hukukçuları ağından avukatların ve çeşitli sivil toplum kuruluşları da yer aldı. Köylülerin yaşam mücadelesine destek veren hak savunucuları, JES-RES-GES entegre enerji santrali projesinin bir an önce iptal edilmesi için hukuksal sürecin takipçisi olacaklarının altını çizdi.

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku