Ana Sayfa YaşamSANAT MEKANLARI Kadim Anadolu Zanaatlarından Güncel Tasarımlara

Kadim Anadolu Zanaatlarından Güncel Tasarımlara

Yazar: Mehlika Bilgutay CETIN

Kaybolma riski altındaki Anadolu zanaatlarını geleceğe taşımak ve kadim değerlerin güncel tasarımlarla birleştiği örneklerin Türkiye ve Avrupa’da yaygınlaştırılması hedefiyle “Kadim Anadolu Zanaatlarından Güncel Tasarımlara” isimli proje, kültürlerarası iş birliği çerçevesinde başlatıldı.

Türkiye Tasarım Vakfı, proje ortakları Brumen Foundation (Slovenya) ve Geleneksel Sanatlar Derneği (Türkiye) ile birlikte, Ortak Kültür Mirası: Türkiye ve AB Arasında Koruma ve Diyalog-II (CCH-II) Hibe Programı kapsamında finanse edilen proje ile, Anadolu topraklarının kültürel mirası olan geleneksel zanaatlardan seçilecek beş tanesi Avrupa’da tanıtılacak. Bu doğrultuda öncelikle, her bir ustanın kendi atölyesinde zanaatının inceliklerini, kullandığı malzeme ve üretim tekniklerini anlattığı kısa filmler çekilerek, Anadolu zanaatları video arşivi oluşturulması planlanıyor.

Anadolu’nun kadim öğretileri yeniden yorumlanacak

Projenin sonraki aşamasında Anadolu zanaatlarını tanıtan kısa filmler, Avrupa’da tasarım alanında çalışan kişi ve kurumlarla paylaşılacak ve Avrupa’daki tasarımcılardan, Anadolu’nun kadim üretim öğretilerini kendi uzmanlıklarının güncel yaklaşımlarıyla yeniden yorumlamaları ve tasarım fikirlerini proje ekibine iletmeleri istenecek.

Yazmacılık, daha çok pamuklu kumaşlar üzerine boya, fırça ve oyulmuş ahşap kalıplarla çizmek veya basmak suretiyle meydana getirilen eski bir el sanatı koludur. Bu işi yapanlara da “yazmacı” ya da “basmacı” deniliyor.

Gönderilecek fikirler arasından seçilen 10 tasarım, Avrupa’daki tasarımcılarını Anadolu zanaatkarları ile kültürlerarası ortak bir üretim süreci deneyimi için Türkiye’de bir araya getirecek. Bu süreçte hayata geçirilecek güncel tasarımlar ile kadim zanaat öğretilerinin gelecek nesillere deneyim aktarımına zemin hazırlanacak. Toplam 15 ay sürecek projenin sonunda ortaya çıkacak 10 ürünün, Mayıs 2022’de İstanbul’da sergilenmesi planlanıyor.

blank
Çömlekçiliğin, göçebe kavimlerin yerleşik düzene geçmesiyle gelişmeye başladığı, yapılan kazı çalışmalarından anlaşılmıştır. Anadolu’da ilk yapılan çömleklerin M.Ö. 7000’li yıllara (Neolitik Dönem) dayandığı belirtiliyor.

Proje için alanında uzman isimlerden oluşan bir Danışma Kurulu belirlendi. Bu kurul, kadim Anadolu zanaatlarından beş tanesinin belirlenmesi, zanaatkarlarla iletişimin sağlanması, Avrupa’dan gelen tasarım fikirlerinin değerlendirilerek 10 tasarımın seçilmesi, Türkiye ve Avrupa’da tasarım alanında çalışan kişi ve kurumlar ile sınır ötesi diyalog ve iş birlikleri geliştirilmesi gibi konularda projeye destek verecek.

Danışma Kurulu’nda, Türkiye Tasarım Vakfı’ndan Yönetim Kurulu Üyelerinden Prof. Dr. Gülname Turan ve Mehmet Ali Güveli, Brumen Foundation Yönetim Kurulu Üyesi Ajda Schmidt, Geleneksel Sanatlar Derneği’nden Genel Sekreter Dr. Aslıhan Erkmen Birkandan, BAKSI Müzesi Kurucusu ve Sanatçı Prof. Dr. Hüsamettin Koçan, Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Seza Sinanlar Uslu, The Design & Crafts Council Ireland Yönetim Kurulu Üyesi Maeve Murphy yer alıyor.

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku