Ana Sayfa YaşamSANAT MEKANLARI Kapadokya’da koro müziği yankılanacak

Kapadokya’da koro müziği yankılanacak

Yazar: Simin GERCEK

Avrupa Korolar Federasyonu’nun 2018 yılı konferans ve genel kurulu, ilk kez Türkiye’de toplanıyor.

Tohumları 1950’lerin sonlarında atılan ve ilk kez 1960’da Cenevre’de toplanan Avrupa Korolar Federasyonu’nun 2018 yılı konferans ve genel kurulu, 15-18 Kasım 2018 tarihlerinde Kapadokya’da düzenleniyor. Avrupa koro dünyasının önde gelen isimleri, ülke federasyonlarının delegasyonları ve koro müziği uzmanları, dört gün boyunca Kapadokya’nın sıra dışı coğrafyasında buluşuyor.

Konserin yapılacağı müze alanı…

Konserler ve farklı temalardaki çevre gezileriyle zenginleşen programda, Kültür ve Turizm Bakanlığı desteği ile Devlet Çoksesli Korosu’nun 17 Kasım akşamı, yöreye özgü bir yeraltı müzesinde vereceği eşsiz konser öne çıkıyor.

Avrupa Korolar Federasyonu Türkiye temsilcisi Koro Kültürü Derneği’nin ev sahipliğinde gerçekleşecek bu buluşma kapsamında, idari toplantıların yanı sıra pek çok konuşmacı, eğitimci ve sanatçının katılımıyla zengin bir program sunulacak. Argos Kültür-Sanat desteği ve Argos in Cappadocia ev sahipliği ile gerçekleştirilen bu etkinlikte uzman isimlerin yönetecekleri oturumlar, renkli atölyeler ve birbirinden özel konserler Kapadokya’yı Avrupa koro müziğinin başkenti haline getirecek.

‘Sing outside the Box’ sloganıyla düzenlenen konferanslar dizisinin Kapadokya’daki oturumunda ünlü şef Cem Mansur açılış konuşmasını yapacak. Gelenekte Yenilik başlığı altında hazırlanan etkinlikler kapsamında, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası şefi Cemi’i Can Deliorman Türkiye’nin Klasik Müzik Sahnesi konferansı ile, tasavvuf müziği uzmanı Ömer Faruk Belviranlı’nın Anadolu’nun Geleneksel Ses Teknikleri atölyesi, yerli yabancı konuklara geniş bir perspektif kazandıracak. Ödüllü Macar koro şefi Dora Halas ile şef, çellist ve besteci Greg Gils’in atölyelerinde, yenilikçi ve deneysel yaklaşımlar ile günümüz koro müziği irdelenecek.

 

 

 

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku