Ana Sayfa YaşamSANAT MEKANLARI Sanat dünyası 16. Contemporary Istanbul için gün sayıyor

Sanat dünyası 16. Contemporary Istanbul için gün sayıyor

Yazar: Simin GERCEK

Türkiye’nin önde gelen sanat fuarı ve pandemi kısıtlamalarının ardından gerçekleşecek ilk uluslararası sanat etkinliği Contemporary Istanbul, 16. edisyonunu, 5-6 Ekim ön izleme ve 7-10 Ekim tarihleri arasındaki genel ziyaretçi programıyla Haliç Tersane İstanbul’un büyüleyici ortamında gerçekleştirecek.

Şehirde sanat sezonunu başlatan Contemporary Istanbul, Akbank ana sponsorluğunda son yıllarda İstanbul’dan yükselen dinamik çağdaş sanat ortamını öne çıkarmak için dünyanın dört bir yanından galerileri bir araya getirecek.

Sanatseverlerin ve koleksiyonerlerin yakından takip ettikleri Ahmet Yeşil, Şükrü Karakuş, Tuba Önder Demircioğlu, Feyzan Alasya, Nilüfer Yıldırım, Engin Beyaz ve Yasemin Keltek’in daha önce sergilenmemiş 40 eseri Galeri Diani’de sergilenecek.

42. sanat yılını kutlayan deneyimli sanatçı Ahmet Yeşil, 16. Contemporary İstanbul’a yeni ürettiği seriler ve diptiklerle katılırken kendisine has çizgisini daha yalın ancak çok çarpıcı bir anlatımla ifade ediyor ve renkleri büyük bir yetkinlikle kullanıyor.

Çok farklı teknikleri bir arada kullanabilen nadir seramik sanatçılarından olan Tuba Önder Demircioğlu son derece kırılgan görünen ancak çok sağlam ve ustaca kullandığı porselen ve stoneware malzemelerle oluşturduğu yapıtlarında formların dengesini ve akışkanlığını gözler önüne sunuyor.

İspanya’da yaşayan ve üreten deneyimli sanatçı ve birçok kolektif projeye imza atan Şükrü Karakuş ise, neo-pop diyebileceğimiz bir estetikle izleyicilerini çok zengin bir tekno-urban içine daldırıyor. Kendi kültürünü ve Akdenizliliğini evrensel bir dilin yetkinliğiyle anlatıyor.

Son yıllarda güçlü figürleriyle kendinden söz ettiren Feyzan Alasya, imge dünyasını tuvaline yansıtan resmi, zamansız dünyalarda var olan düşle gerçeğin birleşimi olduğunu aktarırken bilinçaltını deşifre ediyor. Alasya, Anima Corpus serisi ile eserlerini izleyicilerle buluşturacak.

New York’ta yaşayan ve üreten genç sanatçı Nilüfer Yıldırım, figüratif ile soyut arasında yumuşak bir geçişle ilerleyen nadir sanatçılardan. Yapıtları bir kişi ile veya herhangi bir yerde hatırlanan deneyimlerini; pencerelerden manzaralardan, insanlarla günlük karşılaşmalardan, her türlü duygusal durumu, direkt ve yalın bir şekilde aktarıyor.

Engin Beyaz, bulunduğu ortama ve toplumsal açmazlara kendine özgü bakışıyla çarpıcı sanat eserleri üreten bir sanatçı olarak son yıllarda saydam, renkli, pleksiglas ve asetat ile ürettiği kütüphaneyi andıran ve içlerinde çok sayıda kitabı anımsatan eserleriyle toplumun belleğini, kimi zaman da kişisel belleğini izleyiciye aktarıyor.

Sanat eylemini adeta geçmişten bir belge toplayıcısına ve arşivciye dönüştüren ve dolayısıyla ortak oluş ve bozuluş üzerinde yoğunlaştırıp düşündüren ve adeta bu ikiliği izleyicinin belleğine kazıyan sanatçı Yasemin Keltek, ahşap, tual, ayna vb. materyaller kullanarak ikiliğe yeniden vurgu yapıyor.

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku