Ana Sayfa Su'ya DairEKOLOJİ Su tasarrufunda “gri su” geri kazanımı

Su tasarrufunda “gri su” geri kazanımı

Yazar: Belgin TOZAN

Küresel ısınmadan doğrudan etkilenen su kaynaklarının yanlış yönetimi ve kullanımı nedeniyle dünya nüfusunun yüzde 40’ı susuzluk tehlikesi ile karşı karşıya bulunuyor. Dünyada bir milyar insan, sudan mahrum ve 1,5 milyon çocuk her yıl kirli su nedeniyle hayatını kaybediyor.

Tüm dünyada hızla artan nüfus, sera gazı salınımı ve benzeri nedenlerle dünyayı tehdit altına alan küresel ısınma ve sanayileşme ile su kaynakları hızla tükeniyor. Hem ham su transferi ve dağıtımında hem de kullanım sonrası oluşan atık suların etkili ve verimli bir şekilde yönetilmesi, ekosistem ve dolayısıyla insan sağlığı için hayati önem taşıyor.

Masdaf Yurtiçi Satış Müdürü Cem Hanedanoğlu, özellikle gri su olarak adlandırdığımız, siyah su (tuvalet suyu) haricinde bir evden kaynaklanan yani duştan, küvetten, lavabodan, mutfaktan, bulaşık ve çamaşır makinesinden gelen, kimyasal ve dışkı içermeyen atık suların verimli kullanımına ilişkin geliştirilen arıtma sistemleri ile konutlarda ve ofislerde kullanılan sudan yüzde 50’ye varan oranlarda tasarruf sağlanabileceğini belirtiyor.

blank
Masdaf pompaları, gri su geri kazanım sistemlerinde suyun tekrar basınçlandırılması için kullanılıyor.

Evsel atık suların minimum yüzde 50’sinin gri su olduğunu vurgulayan Hanedanoğlu, şu açıklamalarda bulundu; “Yapılan hesaplamalara göre 4 kişilik bir ailenin tükettiği günlük gri su miktarı 500 – 600 litre arasındadır. Örneğin kombili bireysel ısıtma sistemlerinde duşta, suyun konfor sıcaklığına ulaşabilmesi için 5 ila 10 litre su boşa akmaktadır. TÜİK verilerine göre 2019 yılı itibari ile Türkiye’de çalışan 10 milyon kayıtlı kombi kullanıcısı bulunduğu göz önüne alındığında ülkemizde her gün milyonlarca litre suyun boşa aktığını söyleyebiliriz. Gri su geri kazanım sistemlerinin kullanımı, geri kazanılan su sayesinde ihtiyaç duyulan kullanım suyu miktarını da azaltacaktır. Gri su geri kazanım sistemlerinde arıtılan su, tuvalet rezervuarlarının yanı sıra bahçe sulamada yeniden kullanılabiliyor. Ülkemizde gri su geri kazanım sistemlerinde pompalama, filtreleme ve dezenfekte etme işlemleri için güvenilir çözümler sunan birçok arıtma firması bulunuyor.”

Masdaf Hakkında

Yüzde 100 yerli sermaye ile 43 yıl önce kurulan Masdaf, enerji verimliliği sağlayan, çevreci ve inovatif “akışkan teknolojileri” üretiyor. Şirket, endüstriyel proseslerde, sulama, ısıtma ve soğutma sistemlerinde, gemi sanayinde, atık su transferinde, yangın söndürme işlemlerinde, petro-kimya sanayinde, tarımsal sulamada vb. birçok alanda kullanılmak üzere santrifüj pompa imalatı yapıyor ve 65’ten fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyor.

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku