Ana Sayfa Su'ya DairEKOLOJİ Tarımda Teknolojik ve İnovatif Çözümler Yarışması’na başvurular devam ediyor

Tarımda Teknolojik ve İnovatif Çözümler Yarışması’na başvurular devam ediyor

Yazar: Selma ALTIN

Tarımın sürdürülebilirliğine katkı sağlayacak ve etkisini güçlendirecek yeni fikir, proje, ürün ve hizmetleri teşvik etmek amacıyla WTECH / Teknolojide Kadın Derneği tarafından, Tarımda Teknolojik ve İnovatif Çözümler adı altında bir yarışma düzenlendi.

Yarışmanın amacı, kadın girişimcilerin sürdürülebilir tarım teknolojilerine yoğunlaşmasını sağlamak. Ayrıca, bu sayede elde edilecek çözümlerle tarımda verimliliğin artırılması planlanıyor. Tarımda dönüşüm yaratacak yenilikçi çözümleri olan kadın mühendis, veteriner hekim ve girişimcileri destekleyen yarışmayla, gençlerde sürdürülebilirlik, takım çalışması, proje geliştirme, sorun çözme, liderlik ve sorumluluk alma bilincinin geliştirilmesi de hedefleniyor.

Yarışmada, girişimci kategorisinde birinci seçilen ekibe 100.000 TL, üniversite öğrencileri kategorisinde ise birinciye 30.000 TL, ikinciye 10.000 TL, üçüncüye ise 5.000 TL para ödülü verilecek. 

Tüm kadın girişimci, profesyonel ve öğrencilere açık

Hedef kitlesi, kadın mühendisler, kadın mühendislik öğrencileri, kadın girişimciler, kadın çiftçiler, üniversiteler, kamu, ilgili STK’lar, basın ve özel sektör temsilcileri olan yarışmanın konu başlıkları ise şöyle:

  • İleri teknik ve teknoloji kullanımı ile tarımsal üretimde verimliliğin, kalitenin ve kârlılığın artırılması
  • Tarımsal üretimde verimliliğin, kalitenin ve kârlılığın artırılması konusunda yeni teknik ve teknolojilerin geliştirilmesi
  • Satış fiyatları ve alternatif pazarlama kanalları sağlaması
  • Planlama ve desteklerin organize edilmesi
  • İklim değişikliği risklerinin yönetilmesi
  • Gıda güvenliği ve izlenebilirliği

Kazanan proje ve ekipler girişimcilik kampına katılacak

“Üniversite” ve “Girişimci” olmak üzere iki ayrı kategoride düzenlenen yarışma için başvurular devam ediyor. Yarışma kapsamında 27 Mart 2021 tarihinde bir günlük online girişimcilik eğitimi, 3 Nisan 2021 ve 4 Nisan 2021 tarihlerinde de iki günlük online girişimcilik kampı düzenlenecek. Girişimcilik kampında iş modeli, pazarlama, ürün ve hizmet geliştirme ile strateji ve iş geliştirme gibi dört farklı başlıkta ekiplerle mentor görüşmeleri yapılarak projelerin ve ekiplerin gelişimi sağlanacak. Son başvuru tarihi: 19 Mart 2021.

Yarışmaya katılmak isteyen girişimciler, katılım koşulları başta olmak üzere tüm detayları https://tarimdakadinliderler.com portalından öğrenebilecek. Başvurular da aynı adres üzerinden yapılabilecek. Ön elemeyi geçen girişimciler ve projeleri, alanında önde gelen isimlerin oluşturduğu jüri tarafından değerlendirilecek.

Sürdürülebilir tarım için verimli çözüm yolları yaratılmasını amaçlıyoruz

Teknolojide Kadın Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Zehra Öney, proje ile ilgili şu bilgileri verdi; “WTech olarak kurulduğumuz günden bu yana özellikle STEM alanındaki kadın sayısını arttırarak, sektördeki istihdam açığına görünür bir katkı sağlamak için çalışıyoruz. UNDP Küresel Amaçlar kapsamında ‘Açlığa Son’ çerçevesinde başlattığımız bu yarışmayla toplumsal gelişmeye hizmet ederken, aynı zamanda kadınların sektördeki dönüştürücü gücünü görünür kılmayı amaçlıyoruz. Tarımda da kadın rol modeller çıkarmak için bu alandaki kadınları desteklemeyi ve teşvik etmeyi önemsiyoruz. Gençleri ve yeni girişimcileri, ülkemizde sürdürülebilir tarım için verimli çözüm yolları yaratılması adına yarışmaya bekliyoruz.

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku