Ana Sayfa Tasarımİnovasyon Tekstil endüstrisinde üniversite-sanayi işbirliği

Tekstil endüstrisinde üniversite-sanayi işbirliği

Yazar: Simin GERCEK

Batı Basma Sanayi Ar-Ge Merkezi ekibinin, Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Tekstil Mühendisliği Bölümü ve Fen Fakültesi Kimya Bölümü öğretim üyeleri ile yürüttüğü iki bilimsel proje, üniversite sanayi işbirliği ile ürüne dönüştü.

Gece görüş özelliğine sahip kameralar tarafından neredeyse tespit edilemeyen kamuflaj ve hibrit ipliklerden elde edilen yangın durumunda güç tutuşma, antibakteriyel ve UV koruma özelliklere sahip perdelik kumaşın üretimleri yapıldı. Proje ekibi ve firma yetkilileri Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’ı ziyaret edip çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Hibrit ipliklerden elde edilen güç tutuşma, elektromanyetik kalkanlama ve UV koruma özelliklere sahip perdelik kumaşın geliştirilmesinde Ege Üniversitesi öğretim üyeleri, Prof. Dr. Arif Taner Özgüney, Doç. Dr. Yeşim Salman, Doç. Dr. Gökhan Kök ve Doç. Dr. Sema Namlıgöz görev aldı. Elektromanyetik ve UV radyasyon, alevden ve bakterilerden koruma sağlayan multifonksiyonel kumaşla ilgili çalışmalar sonucunda, patent başvurusunda da bulunuldu.

Projede görev alan akademisyenler, üretimi yapılan kumaşları tanıttılar.

Türk Silahlı Kuvvetleri için geliştirildi

Batı Basma Sanayi A.Ş. ile işbirliğinde ürüne dönüştürülen bir diğer ürün ise gece görüş özelliğine sahip kameralar tarafından neredeyse tespit edilemeyen kamuflaj. Bu projede ise Ege Üniversitesi’nden Prof. Dr. Arif Taner Özgüney ile İstanbul Teknik Üniversitesinden Doç. Dr. Senem Kurşun Bahadır ile yine aynı üniversiteden Doç. Dr. Umut Kıvanç Şahin yer aldı. Proje kapsamında pigment boyarmaddeler ile yapılan baskılı kamuflajlar, Türk Silahlı Kuvvetleri için geliştirildi. Geliştirilen her iki ürünle ilgili ilk siparişler de alındı.

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku