Ana Sayfa Tasarımİnovasyon Uydu ile orman biyokütlesi ölçümlenecek

Uydu ile orman biyokütlesi ölçümlenecek

Yazar: Ilayda DEMIRKIRAN

ESA/Avrupa Uzay Ajansı’nın orman ölçümleme uydusu Biyokütle, yapı modeli platformunun tamamlanmasıyla Airbus’ın Stevenage’daki tesisinde şekilleniyor.

2022’de piyasaya sürülecek bir ESA Earth Explorer görevi olan Biyokütle, beş yıl boyunca karasal karbon stoklarını ve akışlarını değerlendirmek için orman biyokütlesini ölçümleyecek. Uzay aracı, zemin ölçüm teknikleri ile elde edilemeyen tropikal, ılıman ve boreal kuzey orman biyokütlesinin en doğru şekilde haritalandırılmasını sağlamak için ilk uzay kaynaklı P-band sentetik aralıklı radarı taşıyacak.

Uydunun mekanik yapısının montajı, Covid-19 nedeniyle planlandığı gibi gerçekleştirilememişti. Ancak, Nisan ve Mayıs 2020’de Airbus ekibi, ESA ve tedarikçiler ile işbirliğini sürdürmek için dijital bir çözüm getirerek uydunun mekanik yapısının geliştirilmesinde ilerlemenin devam etmesini sağladı.

Airbus ekipleri, 2020’nin ikinci yarısında, yapının inşasını bitirdi ve ardından donanımların yapı modeli platformuna entegrasyonu, 2021 yılının Ocak ayı başlarında tamamlandı. Şu an yapı modeli, mekanik test süreci için Airbus’ın Toulouse tesisinde bulunuyor.

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku