Ana Sayfa Su'ya DairEKOLOJİ AB, beyne zarar veren chlorpyrifosu yasaklayacak mı?

AB, beyne zarar veren chlorpyrifosu yasaklayacak mı?

Yazar: Ilayda DEMIRKIRAN

Avrupa’da en çok kullanılan pestisitlerden (tarım ilacı) biri olan ve kalıntıları gıdalarımızda yaygın olarak bulunan chlorpyrifos’un Avrupa pazarındaki geçerli yetki süresi 31 Ocak 2019’da sona eriyor.

Nesillerin Geleceği/Générations Futures, Avrupa Pestisit Eylem Ağı/Pesticide Action Network Europe ve Almanya Pestisit Eylem Ağı/ Pesticide Action Network Germany ile birlikte Sağlık ve Çevre İttifakı/HEAL, chlorpyrifosun sağlık üzerindeki etkileri hakkında bir bilgi sayfası yayınlayarak dikkat çekmişti. Bu bilgi metninde chlorpyrifos’un sağlık üzerindeki etkileri çarpıcı biçimde ortaya konmuş ve zararları nedeniyle yetkisinin uzatılma olasılığından dolayı duyulan endişe ifade edilmişti.

WHO/Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, dünya genelinde her yıl üç milyon kişi zirai ilaç zehirlenmesine maruz kalıyor. Her yıl en az 20 bin tarım işçisi zirai ilaç uygulamaları nedeniyle ölüyor. Bu zirai ilaçların diğer faktörlerle birleşerek tüketicilerde zaman içinde yarattığı hastalıklar ve ölüm vakalarının ise sayısal bir değer olarak tespit edilmesi mümkün değil. Kullanılan kimyasalların gıdada bıraktığı kalıntılar vücudumuza alınarak birikiyor. Biriken kimyasallar; kanser, üreme bozuklukları, hormon dengelerinde bozukluklar, bağışıklık sistemi sorunları, sinir sistemi rahatsızlıkları (Beyin gelişiminde zarar, depresyon, konsantrasyon bozukluğu vs.), alerjiler, astım gibi birçok sağlık sorununa neden olabiliyor.

Chlorpyrifos üzerine yapılan araştırmalarda, söz konusu maddenin, hormonal sistemi bozduğu, anne karnındaki bebeğe dahi ulaştığı ve beynini olumsuz etkilediğini tespit edildi. Yapılan deneyler, farelerde kolinesteraz enzimini engelleyerek kırmızı kan hücrelerini, sinir sistemini olumsuz biçimde etkilediğini gösteriyor.

Dünya genelinde her yıl, üç milyon kişi, zirai ilaç zehirlenmesine maruz kalıyor.

“Tarım ilacı değil, zehir”

Kimyasallar, sağlıklı gıda üretimi için gerekli temiz toprak, temiz su ve biyolojik çeşitliliğin devamlılığını ve gıda güvenliğini tehdit ediyor. Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü emekli öğretim üyelerinden Prof. Dr. Nafiz Delen, Gıda Toplulukları adına yapılan bir röportajda şunları dile getirmişti; “Tarım ilaçlarını çok bilinçli ve kontrollü kullanmak gerekiyor. İlaç deniyor ama bunların aslında zehir olduğunun farkına varılması lazım. İnsanlar için verilen ilaçları da bilinçsiz kullandığınızda zarar verir. Tarım ilaçları da öyle. Ama tarım ilaçlarının bir özelliği var. Diyelim ki siz, hiç almamanız gereken bir antiyobitiği alıyorsunuz ve bundan bir zarar görüyorsunuz. Bu zarar sizi ilgilendirir. Ama 20 dekarlık tarladaki domatese atılmaması gereken bir pestisiti uyguladığınızda bu ürünü yiyen herkes, yüzlerce kişi, hem de bilmeden etkileniyor. Sadece insanlar değil, toprak, yararlı böcekler, su varlığı, hepsi etkileniyor. Yani istemediğiniz otları temizleyelim ya da zararlı böcekleri öldürelim, hastalıkları önleyelim derken, insan dahil binlerce canlıda ciddi bir kirlilik ve hastalığa yol açabiliyorsunuz.

“Tarım ilaçlarından sadece insanlar değil, toprak, yararlı böcekler, su varlığı, hepsi etkileniyor…”

Anne karnında veya erken yaşta chlorpyrifosa maruz kalan çocuklar, daha sonra yaşamlarında dikkat eksikliği bozuklukları (DEHB) ve otizm gibi nörogelişimsel yan etkilere maruz kalma riski taşıyorlar.

Chlorpyrifos’un sağlığa etkileri:

  • Azalmış IQ
  • Çalışma belleği kaybı
  • Dikkat eksikliği, (DEHBgibi)
  • Otizm
  • Tiroid hormonu bozulması
  • Üreme sorunları
  • Metabolik bozukluklar
  • Sinir hasarı
  • Parkinson hastalığı

Çocukların, geleceğin ve gezegenin sağlığı için bir an önce sürdürülebilir, ekolojik tarımın teşvik edilmesi, desteklenmesi ve yaygınlaştırılması gerekliliği, her ülkenin birincil politikası olarak önemini arttırıyor.

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku