Ana Sayfa Su'ya DairEKOLOJİ Avrupa Birliği’nin tek kullanımlık plastikleri yasaklamasına bir adım kaldı

Avrupa Birliği’nin tek kullanımlık plastikleri yasaklamasına bir adım kaldı

Yazar: Selma ALTIN

Avrupa Birliği’ne bağlı 28 ülkenin aldığı; çatal- kaşık- bıçaklar ve pamuklu çubuklar da dahil olmak üzere tek kullanımlık plastikleri yasaklama kararı durumunda, kutlama sofralarındaki çöp yığınlarına veda edilecek.

AB üye devletleri ve Avrupa Parlamentosu yetkilileri, deniz kirliliğini azaltmak için tasarlanmış yürütme organının tavsiyelerini desteklediler. Çevre savunucuları, okyanuslarda biriken plastik atıklar için engellemeler konusunda çağrı yapıyorlar, çünkü organik materyallerin aksine, plastik çözünmez. Sadece daha küçük parçalara ayrılır.

Organik materyallerin aksine, plastik çözünmez. Sadece daha küçük parçalara ayrılır.

Bilimsel çalışmalar, insan sağlığı üzerindeki etkisi belirsiz olsa da, mikroplastikler olarak bilinen küçük parçacıkların gıda zinciri boyunca hayvanlar tarafından tüketildiğini ortaya koymuştur. 

Avrupa Çevre, Denizcilik ve Balıkçılık İşleri Delegesi Karmenu Vella, plastik kirliliğin etkisini şu sözlerle özetledi; “Bir yıl balıklarınızı bir plastik torbada evinize getirirken, bir sonraki yıl bu torbayı bir balığın içinde getirebilmeniz söz konusu… Çok çalışmalı ve hızlı çalışmalıyız”.

Atıklar üçüncü dünya ülkelerine ihraç ediliyor

AB’nin yürütme organı olan Avrupa Komisyonu, her yıl AB’de üretilen 350 bin kilogram plastik atığın yaklaşık yüzde 60’ının ambalajdan geldiğini ve çoğunun geri dönüştürülmek yerine üçüncü dünya ülkelerine ihraç edildiğini tahmin ediyor. 
Alman çevre grubu NABU, Almanya’da yasakla birlikte, yaklaşık 350 bin kilogram plastik atığın önlenebileceğini iddia ediyor.

Atıkların yüzde 60’ının kaynağı ambalajlar…

Yasağın resmi olarak onaylanması durumunda, ülkeler; içki karıştırıcıları, balon çubukları ve polistiren yiyecek ve içecek kaplarını da içerecek olan tek kullanımlık plastik ürünlerin kullanımını kısıtlamak için iki yıla sahip olacaklar. Ancak plastik bardaklar şimdilik muaf.

AB’de satılan PET şişelerin 2025’te en az yüzde 25 oranında geri dönüştürülmüş plastik içermesi ve 2030 yılına kadar bu oranın yüzde 30’a çıkması gerekecek. Bu sene başında, İsviçre’de düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda İngiltere’nin en ünlü kanser araştırma vakıflarından Ellen MacArthur Vakfı, dünyanın en ünlü 11 perakende şirketinin yüzde 100 geri dönüşümlü, tekrar kullanılabilir ya da kompostlanabilir ambalaj kullanacağını açıklamıştı.

AB ayrıca, ıslak mendil ve sigara filtrelerinin içeriğindeki plastiğin varlığı konusunda tüketicileri bilgilendirmek için üreticiler ile çalışmak istiyor.

Bu fikir, AB yöneticileri, üye ülkeler ve Avrupa Parlamentosu’nun 2030 yılından itibaren, yeni araçlar için emisyon sınırlarını azaltma konusunda anlaşmaya varmasından bir gün sonra ortaya kondu. Plana göre, otomobil üreticilerinin filo çapında karbon dioksit emisyonları – ana sera gazı – 2021 yılına kıyasla yüzde 37,5 oranında azaltması gerekecek.

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku