Ana Sayfa Su'ya DairEKOLOJİ Akçakese Köyü’nde sahil gaspı

Akçakese Köyü’nde sahil gaspı

Yazar: Selma ALTIN

Şile’ye yaklaşık 17 kilometre mesafede bir sahil köyü olan Akçakese, turizmden rant sağlamak isteyen kişiler tarafından gasp ediliyor. Halka açık olan sahile giriş izni verilmediğini belirten köy halkı, çevreye yapılan tahribat ve usulsüzlük için dava açmaya hazırlanıyor.

Eşsiz bir doğası bulunan Akçakese Köyü ve ünlü sahili, özellikle yaz aylarında İstanbul kalabalığından uzaklaşmak isteyenlerin tercih ettiği lokasyonlar arasında yer alıyor. Ancak Akçakese Köyü sınırları içerisinde bulunan bu doğa harikası plajın, turizmden rant sağlamak isteyen kişiler tarafından şu anda tahrip edildiği belirtiliyor. İmar planlarının uygun olduğu alanlar dışında, kayalıkların ve kumun tahrip edilerek sahilde onlarca loca tipi yapıların inşa edildiği iddia ediliyor. Kıyı Kanunu gereği; kıyılarda, kıyıyı değiştirecek boyutta kazı yapılamayacağı, kumun alınamaz veya çekilemez olduğunu belirten Akçakese köy halkı ise inşa kararın iptali için konuyu hukuksal boyuta taşımayı planlıyor.

Hukuk mücadelesi başlatılacak

Akçakese plajının üst kısmında yer alan bir arsa sahibinin, kendi arazisine otel inşa etmeyi planladığını ve oteli için halkın kullandığı sahili kapattığını belirten köy halkı, bahse konu olan kişinin, sahili 30 yıllığına belediyeden kiraladığını iddia ettiğini dile getirdiler. Ancak, Kıyı Şeridi Kanunu’na göre; plaj kısmı halka ait ve plaj üzerine bir yapı kurulması yasak.

Köy halkının verdiği bilgiye göre; sahil şu anda bu kişi tarafından tahrip edilmiş, tüm sahil şeridine loca tipi onlarca yapı inşa edilmiş, foseptik çukurlar açılmış ve beton dökme işlemleri yapılmış. Konuyu doğa ve jeolojik miras katliamı olarak değerlendiren Akçakese sakinleri, bu yapılaşmayı kabul etmiyor ve sahillerini kurtarmak adına hukuk mücadelesi başlatmaya hazırlanıyor.

Sahil kayalıkları jeomiras ilan edilmiş

Bölgeye iş makinelerinin girmemesi için nöbetlerini sürdüren ve ilgili firmanın şu anda suç işlendiğine değinen köy halkı; “Sahilimizde bulunan kayalıklar sit alanı olup, jeomiras ilan edilmiştir. Aynı zamanda koruma altında olan kum zambaklarına sahiptir. İlgili firma tüm bu güzellikleri yok etmiş ve büyük bir suç işlemiştir. Bizler de bu katliama bir dur demek istiyor, sahilimizin özerk kişiler tarafından daha fazla yağmalanmasına izin vermemek için sesimizi duyurmaya ve bu yolsuzluğu önlemeye çalışıyoruz. Sahilimizin korunması adına köy halkı olarak tüm çevre mücadelemizi verecek ve eski haline kavuşması için elimizden geleni yapacağız” dedi.

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku