Ana Sayfa YaşamMağazalar Geri dönüşüme uygun malzemeli Türkiye’nin ilk GOTS Sertifikalı markası

Geri dönüşüme uygun malzemeli Türkiye’nin ilk GOTS Sertifikalı markası

Yazar: Mehlika Bilgutay CETIN

Kumaşlara nakış ve işleme gerçekleştiren İzmir Brode, alanında dünyanın ikinci, Türkiye’nin ise ilk GOTS Organik Üretim ve Geri Dönüşüm Polyester Sertifikası’na sahip firma oldu.

İzmir Brode Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Güven, GOTS/Global Organic Tekstile Standard Sertifikasyonu’na sahip Türkiye’nin ilk brodecisi olmaktan gurur duyduklarını söyledi. Teknolojiyi yakından takip eden, yeni makineleri hızla üretim sürecine katan bir firma olarak dünya trendlerini ve değişimleri yakaladıklarını söyleyen Güven; “Dünya iklim krizi ile birlikte ekolojik üretimi keşfetti. Artık geri dönüşüme uygun malzeme kullanımı, çevreye zararı olmayan üretim metotları ve hammadde kullanımı son tüketicinin tercihlerini doğrudan etkiliyor. Yaşanabilir bir dünya için biz üreticilerin de bu duyarlılığa sahip olmamız şart. Bu dünya hepimizin” dedi.

Geri dönüştürülebilir malzeme, satış konusunda da önemli fark yaratıyor

Organik üretim ve geri dönüşümlü polyester kullanımı sertifikası denebilecek bu sertifikanın sektör için çok önemli olduğunu anlatan Fatih Güven (Fotoğrafta), sertifikayı alırken zorlandıklarını, GOTS yetkililerinin şirketi hangi klasmanda değerlendirmeleri gerektiğini bilemediklerini dile getirdi. Uzun uğraşlarla yetkililere brodeciliği anlattıktan sonra belgeyi alabildiklerini vurguladı.

Özellikle Avrupa’da organik tekstilin son derece ivme kazandığını hatırlatan Güven; “Hammaddeden üretim aşamasına, kullanılan iplikten boyaya kadar doğaya saygılı, geri dönüştürülebilir malzeme ile organik üretim satış konusunda da önemli bir fark yaratıyor. Tekstil ve konfeksiyon firmaları da bu algıyı güçlendirmek adına bu üretime geçiyorlar” dedi.

Kâğıt, kumaş ya da deri üzerine makine ya da el ile yapılan kabartma şeklindeki işlemlere brode adı veriliyor.

GOTS Nedir?

Global Organic Textile Standard, üretim sürecinin her aşamasında sosyal, kimyasal ve çevresel gereksinimleri kapsayan, tekstilde dünyanın önde gelen organik elyaf  standardıdır.

Bu standardın amacı, hammaddenin hasadından,  çevresel ve sosyal duyarlılığa dayalı üretim ve son tüketiciye güvence verebilecek bir etiketleme yapımına kadar, tekstil ürünlerinin organik durumunu garanti altına almak. GOTS, en az yüzde 70 organik doğal elyaf içeren ürünler için kullanılıyor. İşleme sürecinden başlayarak son satıcıya kadar bütün üretim aşamalarının sertifikalandırılması gerekiyor.

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku