Ana Sayfa Tasarımİnovasyon Dünyanın ilk 2 nanometrelik çipi

Dünyanın ilk 2 nanometrelik çipi

Yazar: Ilayda DEMIRKIRAN

Nano katman teknolojisiyle üretilen dünyanın ilk 2 nanometrelik çipini geliştiren IBM, yarı iletken tasarımında ve işlenmesinde büyük bir buluşa imza attı. Yarı iletkenler; bilgisayar donanımlarından iletişim cihazlarına, ulaşımdan kritik altyapılara kadar pek çok sistemde kritik rol oynuyor.

Çip performansının ve enerji verimliliğinin yükseltilmesine ilişkin talep özellikle hibrit bulut, yapay zeka ve Nesnelerin İnterneti (IoT) çağında artmaya devam ediyor. IBM’in bu artan talep için geliştirdiği 2 nanometrelik çip teknolojisi, yarı iletken sektörünün en güncel teknoloji ile ilerlemesine katkı sağlayacak. Tasarımın günümüzdeki en gelişmiş 7 nanometrelik çiplere göre yüzde 45 daha yüksek performansa ulaşacağı ya da yüzde 75 daha az enerji tüketimi sağlayacağı tahmin ediliyor[i].

IBM tarafından geliştirilen 2 nanometrelik çiplerin sağlayabileceği avantajlarsa şöyle:

 • Cep telefonu pil ömrü dört katına çıkarma: Artık kullanıcıların, cihazlarını dört günde bir şarj etmeleri yeterli olacak[ii].
 • Veri merkezlerinin karbon ayak izini azaltma: Küresel enerjinin yüzde biri veri merkezleri tarafından kullanılıyor[iii]. Merkezlerdeki sunucularının tamamının 2 nanometrelik işlemcilerle değiştirilmesi, bu oranın önemli ölçüde düşmesini sağlayabilir.
 • Dizüstü bilgisayar işlevlerini büyük ölçüde hızlandırma: İşlemciler, uygulamalarda daha hızlı işleme, diller arası çeviri işlerinin daha kolay yapılmasına yardımcı olma ve daha hızlı internet erişimi gibi çeşitli işlevler sunabilecek.
 • Nesne algılama ve yanıt süresini hızlandırma: Sürücüsüz otomobiller gibi otonom araçlarda da kullanılabilecek.

IBM’in yarı iletken geliştirme çalışmaları, New York’taki Albany Nanotech Complex Araştırma Laboratuvarı’nda sürdürülüyor. Bu laboratuvardaki IBM bilim insanları, mantık ölçekleme ve yarı iletken yeteneklerinin sınırlarını zorlamaya yönelik olarak, kamu sektörü ve özel sektör ortaklarıyla iş birliği içinde çalışıyor.

IBM New York Albany Nanotech Complex Araştırma Laboratuvarı.

Daha önce de 7 ve 5 nanometrelik teknolojileri ilk defa uygulayan IBM’in yarı iletken buluşlarından oluşan geçmişi, şunları içeriyor:

 • Tek hücreli DRAM
 • Dennard Ölçekleme Yasaları
 • Kimyasal olarak güçlendirilmiş fotorezistler
 • Bakır bağlantı kabloları
 • Yalıtkan üstü Silikon teknolojisi
 • Çok çekirdekli mikro işlemciler
 • Yüksek-k geçit yalıtkanları
 • Yerleşik DRAM ve 3 boyutlu çip yığınlama.

IBM’in 7 nanometrelik geliştirmelerini içeren ilk ticari ürünü, bu yıl içinde IBM POWER10 tabanlı IBM Power Systems’da piyasaya sürülecek.

Tırnak büyüklüğünde bir çipte 50 milyar transistör

Çip başına transistör sayısının artırılması, onları daha küçük, daha hızlı, daha güvenilir ve daha verimli hale getirebilir. IBM Research’ün 5 nanometrelik tasarımı duyurmasından sonraki dört yıl içinde geliştirilen bu buluş, tırnak büyüklüğünde bir çipe 50 milyara varan sayıda transistör sığdırılmasına olanak tanıyacak. Çip üzerinde daha fazla transistör bulunması, işlemci tasarımcıları için donanımla güçlendirilmiş güvenliğe ve şifrelemeye yönelik yeni yollar açılmasını mümkün kılacak.

[i] Tahmini endüstri standardı ölçekleme yol haritasına göre.

[ii] 7 nanometre tabanlı cep telefonlarına ilişkin güncel kullanım istatistiklerine göre.

[iii] https://science.sciencemag.org/content/367/6481/984.

İlgili Diğer Haberler

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku