Ana Sayfa Mimarca Alternatifi çok, seçimi zor: Seramik

Alternatifi çok, seçimi zor: Seramik

Yazar: Deniz KARATAS

Seramik, iç ve dış mekanlarda kullanılabilen cazip bir malzeme. Renk, ebat ve doku seçeneği açısından da zengin alternatife sahip. Salondan havuza kadar tüm alanlara uygulanabilir olması, seramiğin tercih edilmesinin en önemli nedeni… Tasarımın yanı sıra, mekana uygun yüzey kullanımlarıyla da dikkat çeken seramik ürünler, canlı renklerini ve dokularını uzun yıllar boyunca ilk günkü görüntüleriyle koruyabiliyorlar. Peki seramik seçerken nelere dikkat edilmeli biliyor musunuz?  Konuyu işin uzmanlarına sorduk ve önerilerini derledik.

 

 

 

Doğru renk kombinasyonu mekanı zenginleştirir

Renk, duvar seramiğinde birinci öncelikli konu… Burada öncelik olarak, sıcak-soğuk renk kombinasyonlarına sadık kalınmalı. Diğer mobilya, duvar kağıdı, parke veya duvar boya renkleri ve bilumum mobilya dekorasyon objeleriyle renk kombinasyonuna dikkat edilmeli. Renklerin güncel ve dekorasyon modasına uygunluğuna bakmakta fayda var. Kontrastlık, renk uyumu sağlamada kullanılan bir yöntemdir. Doğru ölçüde kullanılırsa, mekanı zenginleştirir ve farklılaştırır. Duvar seramiklerinde kendi içinde açık-koyu, sıcak-soğuk, renkli-renksiz gibi seçenekleri kombine edilip farklı cephe, duvar, kolonlarda veya farklı yüksekliklerde kullanarak zenginleştirme yapılabilir.

 

 

 

 

 

 

 

Salonlarda doğaya dönüş

Mobilyaların hafiflediği evlerin salonlarında, doğal ve samimi etkiyi en iyi yansıtan ürünlerin başında ahşap dokulu seramikler geliyor. Suya dayanıklılığı ile kabarmayan, güneşte sararmadığı için döşemelerin arasında renk farkı oluşmasının önüne geçen ahşap görünümlü seramikler, özel yüzeyleri sayesinde dokunulduğunda da ahşap hissini birebir yaşatıyor.

 

 

 

Mutfağın konsepti seramikleri belirliyor

Şehirdeki evlerimizden farklı olarak, birçok yazlıkta açık mutfak bulunması, seramik seçiminde belirleyici rol oluyor. Eğer küçük metrekareli bir salon – mutfak alanına sahipseniz, iki yerde de aynı seramiği kullanarak mekanı olduğundan geniş gösterebilirsiniz. Geniş evlerde ise, pastel tonlarındaki seramik karolar ile şık bir geçiş yapılabilir. Mutfak bağımsız bir bölümde yer alıyorsa, yine açık renklere yönelerek ferah ve iştah açıcı bir görünüm sağlanabilir.

 

 

blank

Banyolarda beyaz etki

Denizden kumların, bahçeden toprağın taşındığı banyolar, yazlık evlerde en sık temizlenmesi gereken alanların başında geliyor. Seramik karolar kolay temizlenebilme özelliklerinin yanı sıra, ışıltılarıyla banyoları aydınlattığı için yazlıklarda ideal bir seçenek oluşturuyor. Üstelik bu ferah görünümü, beyaz renk seramik kullanarak bir kat daha artırmak mümkün. Küçük banyoları geniş gösteren, büyük banyolarda ise dekorasyonu ön plana çıkaran beyaz seramikler, farklı kombinasyonlara da imkan veriyor. Bir duvarda veya lavabo arkasında ahşap tonlarıyla doğal, mavi tonlarıyla marin temaları ya da monokrom bir stil yakalanabilir.

 

Çiçeklere basmayın!

Yazlığın bahçesinde toprağa basmak senenin bütün yorgunluğunu alıyor ancak özel olarak dekore ettiğiniz alanlar için farklı çözümler üretebilirsiniz. Çim ve çiçeklerin olduğu bölümde belirli aralıklarla döşenmiş seramiklerle bir yürüyüş yolu oluşturulabilir. Yemyeşil çimlerin arasında, gri, antrasit gibi tonlara sahip doğal taş görünümlü seramikler kullanarak bahçenizin ahengini koruyabilirsiniz.

 

 

Havuzda yüzeyi doğru seçin

Bahçenin en keyifli alanı olan havuzu dekore ederken, farklı özelliklere sahip seramikleri bir arada kullanmalısınız. Havuzun çevresindeki ıslak alanda kullanılan seramikler, mutlaka kaymaları önleyen mat yüzeye sahip olmalı. Ahşap veya doğal taş görünümlü mat ürünler, bahçeyle de uyum içinde olacaktır. Havuz içinde ise, su derinliğine bağlı olarak pürüzsüz yüzeyli parlak ürünler kullanılabilir ancak özellikle çocuk havuzu gibi derinliği az olan havuzlarda mat yüzeyli seramiklere öncelik verilmeli.

İlgili Diğer Haberler

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku